Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?” sorusu, sosyal medya yönetimi ile ilgili daha önce tecrübesi olmamış ve belli ki bu işe merak salmış kişilerin sorduğu sorulardan biridir. O halde gelin, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır anlatalım…

Şunu baştan söyleyelim; sosyal medya yönetimi, iletişim uzmanlarına bırakılması gereken bir konudur. İletişim uzmanları, sosyal medya sayfalarını, sosyal medya hesaplarını nasıl kullanması gerektiğini bilirler. Sürecin nasıl işlemesi gerektiğini, kriz yönetimini, imaj yönetimini iyi bilirler.

Peki, iletişim uzmanlarının bildiği neler var? İletişim uzmanları; hedef kitleye en doğru mesajı, en doğru zamanda verecek kişilerdir diyebiliriz. Bunu demek de biraz yavan kalır açıkçası. Çünkü iletişim uzmanları pek çok disipline hakim kişilerdir. Öyle olması gerekir.

Sosyal medya ajansları veya iletişim uzmanları, önce sizden brief alır. Alınan brief sonrasında sizi tanımış olur. Sizi tanıyan iletişimciler, sosyal medya yönetimi için strateji oluşturur. Strateji oluşturulduktan sonra ise artık içerikler oluşturulmaya başlanır. Sosyal medya içerikleri oluşturulur ve paylaşımlar daha önce oluşturulan stratejiye göre paylaşılır. İçerikler paylaşıldıktan sonra içerik takibi, daha sonra ise raporlama yapılır. Süreç bu şekilde devam eder.

Sosyal medya ajansları nasıl çalışır sorusu önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Peki, “Sosyal medya ajanslarıyla veya bir danışmanla çalışmak istemiyorum. Sosyal medya yönetimi işini kendim halletmek istiyorum.” diyorsanız, her ne kadar size bunu tek başına yapmanızı önermesek de sizlere küçük ipuçları verelim…

1) Hedef Kitleyi Belirle

İşe önce hedef kitleyi belirleyerek başlamak gerekiyor. Hedef kitlemiz kim, yaş aralığı ne, cinsiyeti ne, zevkleri ne, hangi sayfaları takip ediyor… Bu ve bunun gibi sorular hedef kitleyi tanımlamak için sorulan sorular. Şu unutulmamalı, hedef kitlemizin %80’ Barış Manço sayfasını da takip etmişse Barış Manço ile ilgili yapacağınız bir paylaşım takipçilerinizi mutlu edecektir. Bunun yanında hedef kitleniz esprili bir dil kullanıyorsa siz de esprili bir dil kullanmalısınız.

2) Hedef Kitleyi Özel Hissettir

Sosyal medya, insan psikolojisini etkileyen bir yer. Takipçileri özel hissettirmek gerek. Bunun sizin için olumlu geri dönüşleri olacaktır. Takipçileri nasıl özel hissettirebilirsiniz? Onlara sorular sorarak, özel indirimler yaparak, doğum günleri kutlayarak…

hedef-kitleyi-ozel-hissettirme
Marmara Üniversitesi’ne çalıştığımız dönemden küçük bir örnek.

3) Rakip Analizi Yap

Rakiplerinizin sosyal medya sayfalarını inceleyin. Rakipleriniz nasıl paylaşımlar yapıyor? İnternette nasıl bir dilleri var? Hangi sayfaları takip ediyor? Bu, stratejinizi belirleme konusunda size fikir verebilir.

4) Kullanıcılar İçin Faydalı İçerikler Üret

İnsanlar niçin sizi takip etsin? Bu soruyu kendinize sorun. İnsanların sizi takip etmeleri için hangi sebepleri var? Evet, kullanıcılar için faydalı içerikler üreterek, sizi takip etmeleri için sebepler yaratmış olacaksınız. Sizi takip etmeyi bırakamayacaklar!

sosyal-medya-icerik-ornegi
Rekloweb olarak, Manchester Dil Okulları ile çalıştığımız dönemden küçük bir örnek.

5) Vizyonunu Yansıt

Sosyal medya algı yönetimidir. Vizyonunuzu yansıtmalısınız. Çıtayı yükseğe koyup kaliteyi bozmadan yola devam etmelisiniz. Bu süreci de sosyal medyada ne kadar yansıtırsanız kullanıcılar tarafından o kadar güven kazanır, o kadar destek görürsünüz.

6) Gerçek Zamanlı İletişimi Kullan

Gerçek zamanlı iletişim, sosyal medyada gündemle ilgili paylaşım yapmaktır. Bu yolla ürün veya hizmetinizi insanlara tanıtabilirsiniz. Örneğin, gündem #süperay ise süper ay ile ilgili bir paylaşım yaparak gündeme bir şekilde dahil olmak, birçok insana hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Yemek Nerede Yenir ile çalıştığımız zamandan küçük bir gerçek zamanlı iletişim örneği…

gercek-zamanli-iletisim-nedir
Rekloweb olarak, Yemek Nerede Yenir ile çalıştığımız dönemde yapılan bir gerçek zamanlı iletişim örneği.

Başka bir örnek verecek olursak, Oreo’nun Amerikan Futbolu Ligi şampiyonluk maçı sırasında kesilen elektriğe atıfta bulunarak attığı bu tweet binlerce retweet alarak çok konuşulmuştu: Power out? No problem. / Gücünüz mü bitti? Sorun yok. Karanlıkta da sayı atabilirsiniz.

gercek-zamanli-iletisim
Oreo’nun, gerçek zamanlı iletişim kavramının henüz konuşulmadığı zamanlarda yaptığı başarılı bir örnek.

Gerçek zamanlı iletişim markanız için de büyük bir fırsattır. Yaratıcı bir içerik oluşturabilirsiniz gündem içinde gündem olursunuz. Tabii tüm bunları başarabilmek her yiğidin harcı değildir.

Sonuç: Sosyal medya yönetimi, sosyal medya ajanslarına bırakılmalıdır. Sosyal medya ajanslarında çalışan iletişim uzmanları, bu iş için eğitim görmüş, bu iş için yetişmiş kişilerdir. Bu sebeple siz ne kadar iyi yönettiğinizi de düşünseniz sizden daha iyi yönetecek kişiler elbet vardır. “Yok, ben ajanslarla çalışmam kendim halletme istiyorum.” diyorsanız sizlere küçük ipuçları verdik. Türkçe’ye hakim olmak, gündemi takip etmek, kendini güncel tutmak ve sosyal medya dilini iyi kavrayabilmek gerekiyor.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatlarını da merak ediyorsanız, önceki yazımız olan Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.2 yorum

Bir cevap yazın