Web Tasarım Firması

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bilgi ve iletişim alanlarında yaşanan hızlı gelişmeler, toplumsal yaşamın pek çok unsurunun köklü değişikliklere uğramasına neden olmuştur. Bu dönemde işletmeler de genel anlamından uzaklaşmış ve dijital teknolojilerin merkezde olduğu yeni pratikler ortaya çıkmıştır. İşletmeler açısından hem kurumsal bir kimlik anlamı taşıması hem de müşterilere daha kolay ulaşılabilen ve daha etkin iletişim kurulabilen bir araç olması nedeni ile web siteleri, bu yeni dönemin temel belirleyicilerinden biridir. Ancak web söz konusu olduğu zaman anılması gereken bir diğer kavramın da tasarım olduğu unutulmamalıdır. Zira tasarım; ziyaretçilerin web sitesinde ne kadar zaman geçirecekleri, yer sağlayıcılar tarafından nasıl değerlendirileceği ve kullanıcı deneyimlerinin nasıl daha olumlu hale getirileceğinin temel belirleyenidir. Bu doğrultuda ortaya çıkan web tasarımı, tasarımın temel ilkeleri ile web sitesi talep eden müşterinin beklentilerini merkeze alarak kullanışlı bir web sitesi hazırlama ve yönetme sürecidir. Bu hizmetleri sağlayan firmalar da web tasarım firması olarak adlandırılmaktadır.

 

Web Tasarım Firması Ne Yapar ve Nasıl Çalışır?

 Web tasarım firmalarını, yazılım ile tasarımın buluştuğu ortak çalışma alanı olarak tanımlamak mümkündür. Yazılımın web tasarıma katkısı, herhangi bir işleyiş problemine sahip olmayan ve beklentileri karşılama potansiyeli bulunan web siteleri geliştirmektir. Tasarım ise bu sitenin estetik görünümünü sağlamakla yükümlüdür. Bu doğrultuda web tasarım firmalarının yapmış olduğu işlerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

  • Web Sitesi Tasarımı Yapar: Web tasarım firmalarının ana görevi işletmelerin, resmî kurumların ya da bireylerin gereksinim duydukları web sitelerini hem yazılım hem de tasarım yönü ile işlevsel bir halde hazırlamaktır. Ancak bu işlem, göründüğünden daha yüksek profesyonellik gerektiren bir süreci ifade etmektedir. Web tasarım firmaları, bir web sitesi hazırlarken hedef kitleyi baz alarak hareket etmektedir. Web sitesinin, hedef kitlenin ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış olması, sitede daha fazla zaman geçirilmesi ve satın alma davranışının gerçekleşme ihtimalinin yükselmesi anlamına gelmektedir. Bununla birlikte web tasarım hizmeti talep eden müşterinin beklentilerinin karşılanması da web tasarım firmalarının diğer bir önceliğidir.

 

  • SEO Hizmeti Verir: Bir web sitesine sahip olmak, internetin sunduğu potansiyellerden tam anlamıyla yararlanabilmek için yeterli değildir. Web sitesinin arama motorlarında yapılan ilgili aramalarda ön plana çıkabilmesi ve daha fazla ziyaretçi çekebilmesi için SEO uygulamalarına başvurulmalıdır. SEO; tasarım, içerik, hız, görseller, URL ve linkler gibi pek çok unsurun bir araya geldiği bir süreci ifade etmektedir. Web tasarım firmaları, henüz site tasarım aşamasındayken SEO ile uyumlu bir yapıda olmasını sağlamaktadırlar. Ayrıca sitenin tamamlanmasından sonra da sürekli olarak SEO çalışmalarının yürütülmesi için hizmet vermektedirler. Bu hizmet, web sitelerinin sürekli dinamik bir yapıda kalması ve arama motorlarında üst sıralarda yer alması açısından önemlidir.

 

  • Reklam Yönetimi Yapar: Yeni iletişim teknolojileri, reklam ve pazarlama alanında da bir dizi değişimin yaşanmasına neden olmuştur. Bu dönemde yüksek maliyetli olmasına rağmen, düşük geri dönüş sunan geleneksel kitlesel reklam ve pazarlama pratikleri önemini yitirmeye başlamış; kullanıcı verilerinden beslenen ve daha düşük bütçelerle daha etkin geri dönüşler almayı olanaklı kılan dijital reklamlar önem kazanmaya başlamıştır. İyi planlanmış dijital reklam kampanyaları ile hem fiziki mağazalarda hem de internet mağazalarında satış rakamlarını arttırmak mümkündür. Web tasarım firmaları, dijital reklam tasarımı ve yönetimi konusunda da profesyonel hizmetler vermektedir.

 

  • Tüm Dijital İşlerde Danışmanlık Yapar: SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçası olsa da, bu alanın sonsuz bir evren olduğunun unutulmaması gereklidir. Sosyal medya yönetimi, performans pazarlama, dönüşüm optimizasyonu, kurumsal SEO ve WOMM gibi pek çok alt dalı bulunan dijital pazarlama hizmetleri, web tasarım firmalarının öncelikli hizmet alanları arasında yer almaktadır. Bu konularda web tasarım firmalarından danışmanlık hizmeti alınabileceği gibi; doğrudan hizmet almak da mümkündür.

 

Web Tasarımını Kimler Yaptırmalı?

 Dijitalleşmenin insanlığı getirdiği nokta, dijital dünyada var olmayan bir işletmenin fiziki dünyada da var olamayacağını göstermektedir. Fiziki işletmelerin sınırlarla kuşatılmış yapısının aksine, web siteleri sınırların olmadığı ve tüm dünyaya müşteri gözü ile bakılabileceği bir durumu olanaklı hale getirmedir. Bu yüzden de büyüyerek varlığını sürdürmek isteyen her işletmenin web tasarım hizmetinden yararlanması gereklidir. Ekonomi alanında yaşanan küreselleşme ile birlikte rekabet koşullarının daha da ağır hale gelmesi, web tasarım hizmetlerinden yararlanmayı bir tercih meselesi olmaktan çıkarmış ve adeta zorunlu kılmıştır. Daha geniş pazarlara ulaşmak isteyen KOBİ’ler web tasarım hizmetlerine en çok gereksinim duyan grup içerisinde yer almaktadır. Ayrıca yurtdışına açılmak ve ihracata odaklanan işletmeler açısından da web tasarım hizmetleri vazgeçilmezdir. Bununla birlikte şahsi hizmetler sunan avukatlar, doktorlar ve muhasebeciler gibi meslek dalları da bu hizmetlerden yararlanarak işlerini daha ileri noktalara taşıyabilmektedir.

 

Web Tasarımdan Sonra Neler Yapılmalı?

 Web tasarım, yalnızca web sitesinin tasarlanması ile son bulan bir süreç değildir. Web sitesinin yayında olduğu süre boyunca sürekli kontrol edilmesi ve rakiplere karşı daha dinamik bir yapıda tutulması gereklidir. İyi bir dijital pazarlama stratejisine sahip olan işletmeler, fiziki mağazalarında hayal bile edemedikleri satış rakamlarına, web siteleri üzerinden ulaşabilmektedir. Bu yüzden de uzun vadeli dijital pazarlama stratejileri geliştirmek ve ortaya çıkan yeni durumlara göre sürekli bu stratejileri güncellemek gerekmektedir. Bu hizmetlerin profesyonel bir web tasarım firmasından alınması, dijital dünyada daha güçlü bir varlığa kavuşabilmek adına önemlidir.

 

Web tasarımı ve dijital pazarlama konusunda profesyonel hizmetler sunan firmamız ile iletişim numaralarımız üzerinden her daim iletişime geçebilmeniz mümkündür. Ayrıca web sitemizde yer alan diğer makalelerden yararlanarak bu konudaki farkındalığınızı arttırabilirsiniz.Bir cevap yazın