Sosyal Medya Yönetimi | Hootsuite Nedir? – Hootsuite Kullanma Rehberi

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Sosyal medya hepimizin bildiği üzere, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bununla beraber sosyal medya, tüm markalar için büyük bir güç haline gelmiştir. Tabii ki bir markanın sağlıklı başarılar edinebilmesi için sosyal medyayı da verimli kullanabilmesi gerekir. Bu durumu basit bir örnekle açıklamak gerekirse; bir savaşta olduğunuzu düşünün. Rakipleriniz topla tüfekle savaşıyorken sizin mızraklarla savaşmanız, kazanmanıza fayda etmeyecektir. Kazanmak için, belki de daha üst bir teknoloji kullanmanız gerekir ve rakiplerinizden çok daha iyi stratejik hamleler düşünmeniz gerekir. İşte sosyal medya da böyle bir er meydanı. Her zaman güncel ve harika bir stratejiniz olmalı. Bu gücü yakalamak aslında çok da zor değil. Çünkü sosyal medya yönetim araçları, size faydalı bir güç kaynağı özelliğini taşır.

Biz de bu yazımızda, sosyal medyada sektörel gücü elinizde tutabilmenize fayda sağlayabilecek, önemli bir sosyal medya yönetim aracı olan “Hootsuite” aracından bahsedeceğiz.

Bu yazımızda genel itibari ile;

 1. Hootsuite Nedir?
 2. Hooutsuite Neden Önemli Bir Araç?
 3. Hootsuite Nasıl Kullanılır?

başlıklarına değineceğiz.

Lafı uzatmadan, marka gücünüzü organize edecek olan Hootsuite sosyal medya yönetim aracını ele alalım.

Hootsuite Nedir  ?

Hootsuite, en basit tabiri ile, tüm sosyal medya hesaplarınızı tek bir çatı altında toplayıp yönetmenizi sağlayan bir sosyal medya aracıdır. Hootsuite ile sosyal medya hesaplarınızda kolayca zaman yönetimi yapabilirsiniz.

Firmanızın ya da çalıştığınız firmanın birçok sosyal mecrada birçok farklı hesabı olabilir. Zaman zaman bu sosyal medya hesaplarını yönetmek zor bir hale bürünebiliyor. Fakat Hootsuite gibi sosyal medya araçları bu zorluğu ve akıl karışıklığını büyük ölçüde engelleyerek sizi rakiplerinizden daha güçlü bir duruma getiriyor. Bunun yanında Hootsuite sosyal medya aracı;

 • Facebook,
 • Instagram,
 • Twitter,
 • Youtube,
 • Foursquare,
 • Google+

gibi birçok farklı sosyal medya platformlarını da bünyesinde barındırarak önemli bir avantaj sağlıyor.

Hootsuite nedir sorusuna cevap bulduk. Peki bu sosyal medya aracı neden bu kadar tercih ediliyor? Neden herkes tarafından bu kadar önemli bir role sahip?

Hadi gelin Hootsuite aracına bir de bu yönden bakalım!

Hootsuite Neden Önemli Bir Araç ?

Hootusite sosyal medya aracının neden bu kadar önemli olduğunu birkaç adımda ele alalım.

1) Tüm Sosyal Medya Hesaplarınızı Tek Bir Merkezden Kontrol Edebilirsiniz

Bu neden, Hootsuite aracını kullanmayı gerektiren en önemli nedenlerin başında geliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bünyesinde birçok platformu barındırdığı için, tüm bu hesapları tek bir merkezden yöneterek, paylaşımlarınızı hatasız ve düzenli bir şekilde paylaşabilme imkanı sağlıyor.

2)Paylaşımlarınız İçin Zaman Ayarı Yapabilirsiniz

Hootsuite aracının tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni ise paylaşımlarınız için zaman ayarı yapabiliyor olmanızdır. Hangi gün, hangi saat, hangi platformda paylaşım yapmak istiyorsanız, bu paylaşım zamanlarını ayarlayabilir ve sosyal medya hesaplarınızda sürekli aktif olabilirsiniz. Bu sayede siz başka bir geliştirme ile ilgilenirken, paylaşımınız belirttiğiniz saatte, otomatik olarak takipçileriniz ile paylaşılır. Hatta bununla da sınırlı kalmayıp, Hootsuite aracı üzerinde ayarladığınız paylaşımlar, takipçilerinizin en çok etkileşim gösterebileceği saat ve günlere göre yayınlar. Siz de takipçileriniz en çok hangi saat ve gün aralıklarında etkileşim gösterdiklerini rapor halinde görebilirsiniz. Kulağa harika geliyor değil mi 🙂

3) Sosyal Medya Yönetimini Takım Arkadaşlarınızla Paylaşabilirsiniz

Eğer birden fazla sosyal medya hesabını tek başınıza değil de ekibiniz ile yönetiyorsanız, ekip arkadaşlarınıza hesaplar ile ilgili görevler atayabilirsiniz. Basit bir örnek olarak; mesajlarınız çok fazla ve cevap vermeniz gerekiyor. Mesajları farklı farklı ekip üyelerine paylaştırarak ekip arasında yapılacak hatayı çözümlemiş olursunuz. Kişi Hootsuite hesabına girdiğinde, kendisine atanan görevleri görür ve ona göre aksiyon adımı alır. Bununla beraber de ekip üyeleri Hootsuite üzerinden iletişim kurabiliyorlar. Tabii bu özellikler için Hootsuite aracının üst paketini satın almanız gerekiyor. Eğer bütçeniz bu paketleri satın almak için yeterli ise, iş akışınız için faydalı olabilir.

 

4) Sık Sorulan Sorular İçin Taslak Mesaj Oluşturabilirsiniz

Hootsuite aracının bir diğer iş kolaylaştıran özelliği ise taslak mesajları oluşturabilmektir. Sosyal medya hesaplarınızda sürekli karşılaştığınız yol tarifi, ürün özellikleri gibi birçok soruya tek tek yazmadan, otomatik bir şekilde yanıtlayabilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf yapabilirsiniz.

5) Paylaşımlarınızın Ücretsiz Raporunu Görebilirsiniz

Sosyal ağlarınızı yönetmek için sürekli olarak Hootsuite kullanıyorsanız, sizin için oluşturulan ücretsiz haftalık analiz raporları çok büyük fayda sağlayacaktır. Hootsuite her hafta;

 • Günlük tıklama sayısı,
 • Tıklayan kişilerin coğrafi bilgileri,
 • En çok yönlendirenler,
 • En popüler bağlantılar,

gibi analizleri mailinizde bulabileceksiniz. Fakat dediğim gibi, bu raporları görebilmek için Hootsuite aracını devamlı olarak kullanmanız gerekiyor.

Ayrıca Hootsuite aracının paylaştığı bu videoyu izleyerek, Hootsuite panelinde neler olduğu, içeride sizi nelerin beklediğini görebilirsiniz 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=WVFNmBWAjC4&feature=emb_title

“Evet ya, gerçekten harika özellikleri varmış. Peki nasıl kullanacağım, zorlanır mıyım acaba?” gibi düşünceler aklınızdan geçebilir. Hemen bu düşüncenizi de anlaşılır bir şekilde cevaplayalım 🙂

 

Hootsuite Nasıl Kullanılır ?

Hootsuite sosyal medya aracının nasıl kullanıldığını anlatmadan önce işinize yarayabilecek önemli bir bilgi vereceğiz! Hootsuite, sizlere daha kolay bir kullanım sağlamak için kendi web sitesinde “Education” bölümü üzerinden “Ücretsiz Hootsuite Kullanım” eğitimi vermektedir. Dilerseniz bu eğitimi tamamlayarak profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

1) Öncelikle Kayıt Oluşturun

İsterseniz Hootsuite uygulamasını mobil cihazınıza indirerek ya da www.hootsuite.com adresine giderek, sağ üstte bulunan “Sign up” butonuna tıklayarak kayıt olabilirsiniz. Bu aşamada adınızı, soyadınızı, mail adresinizi girmeli ve kendinize ait bir şifre oluşturmalısınız. İsterseniz Facebook, Twitter ya da Google+ ile kayıt işleminizi hızlandırabilirsiniz.

2) Paket Satın Almadan Önce Ücretsiz Bir Deneme Yapabilirsiniz

Hootsuite aracında paket satın almadan önce 30 günlük bir deneme süreci sunuyor. Tabii bu denemeden yararlanmak için yine de kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ödeme işlemlerini hem kredi kartı ile hem de PayPal kartınız ile ödeme imkanınız var. 30 günlük deneme süreci içerisinde uygulamayı beğenmediğiniz takdirde, üyeliğinizi kolayca iptal edebilirsiniz.

Deneme sürecinden sonra memnun kalırsanız, karşınıza birkaç üyelik paketleri çıkacaktır. Takdir edersiniz ki, üyelik paketlerinin fiyatları arttıkça yararlanabileceğiniz imkan da aynı oranda artmaktadır. Dolayısıyla hangi paket bütçenize ve işinize uygunsa onu seçmenizde fayda var.

3) Sosyal Medya Hesaplarınızı Ekleyin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Hootsuite sosyal medya aracı, tüm sosyal ağlardaki hesaplarınızı tek bir merkezden yönetmenizi sağlar. Bir sosyal ağda birden fazla hesabınız olsa dahi bu bir sorun değildir. Sosyal medya hesaplarınızı eklemek için, hesapların her biri ile ayrı ayrı giriş yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla Hootsuite şifrelerinizi görmez ve kaydetmez. Bu sosyal medya hesaplarını da panel içerisindeki “Sosyal Ağ Ekle” butonundan kolayca ekleyip, bağlayabilirsiniz.

4) Paylaşımlarınız İçin Zaman Ayarı Yapın

İstediğiniz zaman aralıkları içerisinde bir veya daha fazla sosyal ağ üzerinden paylaşım yapabilirsiniz. İsterseniz o an yayınlayabilir ya da başka bir tarih için zamanlayabilirsiniz. Bunu yapmak için;

 • Sol taraftaki menüden “Yayıncı” bölümüne gidin.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak olan “Yeni Gönder” butonuna tıklayın.
 • Paylaşımı yapmak istediğiniz sosyal ağ veya ağları seçin.
 • Paylaşmak istediğiniz metin, bağlantı veya hashtaglerinizi ekleyin.
 • Son aşamada paylaşımınızı onaylayarak istediğiniz bir tarihe zamanlama yapabilirsiniz.

5) Akışlar Oluşturun

Profilinizi optimize edip, sosyal ağlarınızı da ekledikten sonra gösterge paneli üzerinden “Akış Ekle” butonuna tıklayarak akış ekleyebilirsiniz. Bu sayede güncel konuları takip edebilir ve kitleniz ile etkileşime geçebilirsiniz. Bu akışlar, takip etmek istediğiniz bir hesap ya da konu olabilir.

6) Planlayıcı Sayfanıza Önem Verin

Planlayıcı sayfasından, tüm sosyal ağlarınızda gelecek bir tarih için planlanmış paylaşımlarınızı düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Düzeltmek istediğiniz paylaşıma tıklayarak istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Yaptığınız tüm değişikliklerden sonra kaydetmeyi sakın unutmayın!

 

7) İçerik Sayfası

İçerik sayfası, geçmişte planladığınız tüm paylaşım ve taslakları kontrol etmenize yarar. Bununla beraber onay gerektiren herhangi bir taslağı da içerik sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

8) Analiz Aracı ile Kampanyalarınızı Takip Edin

Hootsuite, sosyal ağlarınızda yaptığınız çalışmalarınızın performansını görebilmeniz için rapor oluşturma imkanı sunuyor. Bu araç sayesinde hesaplarınızdaki beğenileri, takip edenleri, bahsedenleri gibi birçok detayı görebilirsiniz. Bu raporu oluşturmak için sol taraftaki menüden “Analitik” bölümüne gitmelisiniz. Karşınıza çıkan rapor şablonları, satın almış olduğunuz pakete göre değişiklik gösterecektir.

 

Bu yazımızda Hootsuite nedir, Hootsuite sosyal medya aracı nasıl kullanılır ve neden önemlidir gibi merak edilen soruları açıkladık. Elimizden geldiğince detaylı ve anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştık. Umarız sizler için yararlı bir içerik oluşturabilmişizdir.

 Bir cevap yazın