Web Tasarım Nasıl Yapılmalıdır?

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Web Tasarım not defterinde, grafik programlarında, web programlarında yapılabilen daha çok görsel duyulara hitap eden bir yapıdır. Bu yapı web üzerinde, yani internet ağı üzerinden çalışmaktadır.

Web tasarım hayal güçlerinin ve teorik bilginin birleşimi ile ortaya çıkar. Teorik bilgi ve hayal gücü birbiri ile doğru orantılıdır. Her ikisinin de iyi olması mükemmel sonuçlar çıkaracaktır. Web tasarım yapabilmeniz için hayal gücünden önce teorik bilgiye ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyacı en kolay karşılayabileceğiniz ortam web tasarım dersleri veren kurum ve kuruluşlardır. Tabi teorik bilgiyi bir anda anlayamazsınız, bunu pratiğe döküp belli şablonlar çıkarmanız gerekir.

Web Tasarıma Nereden Başlanmalıdır?

Web tasarıma başlamanız için önce istekli olmanız gerekmektedir. Bu istekle kalmamalı teorik bilgileri öğrenip bunları hayal gücünüzle pekiştirmelisiniz. Web sitesi tasarımı öğrenmek iyi bir tasarımcı olabilmek için izlemeniz gereken bir yol vardır. Aşağıdaki yolları takip edebilirsiniz.

  1. Web tasarım için istekli olmak, sizin öncelikli amacınız olmalıdır.
  2. Teorik bilgileri öğrenirken hangi bileşenin ne işe yaradığını iyi kavramalısınız.
  3. Hayal gücünüzü sonuna kadar kullanmalısınız. Çünkü web sektöründe düşünülüp de yapılamayacak bir şey yoktur. Eğer hayal gücünüzü birleştirmeyi reddederseniz o zaman kötü sonuçlar doğuran estetik görünüme kavuşmamış web sayfaları ortaya çıkacaktır.
  4. Pratik kazanmanız gerekmektedir. Teorik bilgileri öğrendiğinizde bu bilgileri kullanın ve her seferinde birkaç defa bunları tekrarlayın. Bu işlem daha kodları daha hızlı kullanmanızı ve zamanınızı boşa harcamamanızı sağlayacaktır. İlerideki projelerinizde kodları çok rahat kullanacak bunları en iyi şekilde yerleştireceksiniz.
  5. Grafik animasyon programlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Web tasarım görsele dayalı bir sektördür. Bundan dolayı görselleri en iyi şekilde kullanmanız gerekmektedir. Rekloweb web tasarım firması tarafından web tasarıma başlayacak olanlara tavsiye ettiği program, Adobe firmasının PS programıdır. Bu program yeni başlayanlar için biçilmiş kaftandır. Aynı zamanda profesyoneller için de çok üst düzey bir grafik programıdır.
  6. Teorik bilgileri öğrendiğiniz zaman bunu hazır tasarımla üzerinde oynayarak geliştirmelisiniz. Bir web tasarımcı olacaksanız eğer başka yerlerin kodlarına müdahale edebilmelisiniz. İlk etapta yazılım dili olarak HTML ve CSS3 ile başlayabilirsiniz. Bu iki dil web tarayıcılarının bizlere sunduğu son çıkış noktasıdır. En değerli iki dil olarak bilinir, mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.
  7. CSS3 dilini iyi bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Çünkü ilerde bütün tasarımcıların da yaptığı gibi siz de Boot Strap vb. CSS3 dosyaları kullanacaksınız. Bunları iyi kavrayabilmek için mutlaka CSS3 dilinden iyi anlıyor olmanız gerekmektedir.

Web Tasarım Yapacaklara Tavsiyeler

  • Eğer birkaç yazılım dili biliyorsanız ve bunları iyi bir şekilde kullanıyorsanız. Mutlaka hazır sistemler kullanmaya başlamalısınız. Bu size zamandan çok ciddi tasarruf sağlayacaktır. Örneğin, responsive w3 standartlarında dinamik bir web sayfasını sıfırdan 2-3 ay içerisinde hazırlayan bir web tasarımcı bunu hazır sistemler kullanarak maksimum 2-3 haftaya indirebiliyor.
  • Görsellerinizi web sitenize yerleştirmeye başlamadan önce stok fotoğraf sitelerini hatta düşük bütçeye sahipseniz Google görseller gibi ortamları ziyaret edin. Bu işlem görsellerinizi ayarlayabilmek için size ilham verecektir. Fakat hayal gücünüze ve grafik bilginize güveniyorsanız hiçbir yere bakmadan sıfırdan çizmeye başlamalısınız.
  • Başkalarına sürekli sorun, en ince ayrıntısına kadar başkalarından fikir almalısınız. Mümkünse soracağınız insanlar web sitesinde hitap edeceğiniz insanlar olmalıdır. Çünkü en iyi onlar değerlendirebilir.

Rekloweb, İstanbul web tasarım firması olarak bunlardan başka dolu dolu tavsiye alabileceğiniz bir ortam olan ofisimize sizleri bekleriz. Web tasarım ve dijital pazarlama sektörüne giriş yapacak olanlara her zaman ayıracak vaktimiz vardır.Bir cevap yazın