seo

SEO ” arama motoru optimizasyonu ” için kullanılan bir kısaltmadır. Arama motorlarında görünmek ve sitenizin üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların geneline verilen isimdir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin gün geçtikçe artması ve e ticaret sistemlerinin gelişmesi online ortamlarda yapılan çalışmaların artmasına sebep olmuştur. Artık insanlar aradığı her şeyi internet ortamından rahatlıkla bulup sipariş edebiliyor ve evinden çıkmadan istediğine sahip olabiliyor. Dolayısıyla web siteleri için yapılan çalışmalar artık daha ön planda tutulmaktadır.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın belirli ölçülerde getirileri vardır. Örneğin 1. sırada yer alan firma genel olarak daha fazla kazanç sağlar. 2. ve 3. sırada bulunanlar ise sıralamaya bağlı olarak alt sıralarda daha az bir gelire sahip olurlar. Dolayısıyla arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak internet üzerindeki gelirlerden daha büyük pay almak adına önemlidir. Ayrıca marka değeri ve imajı açısından baktığımızda da bu bir prestij göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü arama motorlarında ilk sırada yer almak her zaman güven ve kalite gibi kavramları akıllara getirmektedir.

SEO çalışması yaptırmak şirketinize pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. Fakat bunu yaparken doğru bir yol izlenmeli ve yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır. Özellikle fazla çalışma yapmak birçok soruna yol açabilir. Dolayısıyla çalışmalarımızın dozunu iyi ayarlamamız gerekir. Yoksa Google tarafından cezalandırılabilir ve arama sonuçlarında yer almayabiliriz.

Nasıl Yapıyoruz?

Öncelikle avantajlarından bahsetmek gerekirse SEO için yapılan çalışmalar aynı zamanda bir reklam ve tanıtım çalışması özelliği de taşır. Dolayısıyla reklam giderlerinizden tasarruf etmiş olursunuz. Marka bilinirliği artarak hedef kitleye direkt ulaşma konusunda çok etkilidir. Geri dönüşü en yüksek olan yani en karlı reklam yatırımıdır. Tüm bunlara baktığımızda SEO çalışması yaptırmak günümüz şartlarında olmazsa olmazlardandır.

SEO çalışması yaparken önceliğimiz tüm çalışmaların doğal yani organik bir biçimde yapılmış olmasıdır. Zira bu tür çalışmalar başarıya giden yolun kapısını açacaktır. Ayrıca arama motorları tarafından bu algının kabul görmesi önemlidir. Çünkü SEO çalışması yapayım derken ceza alıp Sandbox’a düşebilirsiniz. Dolayısıyla en önemli etken doğal bir şekilde aslında kullanıcıya hizmet eden faydalı bir site olduğunun ön plana çıkarılmasıdır.
Bu tür çalışmalarda özgün içerikler üretebilmek ve kullanıcı deneyimini ( UX ) ön planda tutmak önemlidir. Çünkü Google özgün içeriğe çok fazla önem veriyor. Ayrıca algoritmasında insanlara faydalı olan içerikleri öne çıkardığından bu tür çalışmalar yapmak Google gözünde değer kazanmak açısından faydalı olacaktır. Diğer yandan kopya içerikler bir anlam taşımadığı gibi aynı zamanda sizin zararınıza olacaktır. Dolayısıyla böyle içerikler yazmanız yerine hiç yazmamanız daha iyi olacaktır.

Kullanıcı deneyimi konusu oldukça önem arz ediyor. Eğer sitenize gelen kullanıcılar vakit geçirir ve mutlu ayrılırlarsa geri dönüş yapma ihtimalleri artar. Diğer yandan insanlara faydalı bilgiler sunmanız ve ihtiyaçlarını karşılamanız sizi tercih etmeleri bakımından oldukça fayda sağlayacaktır. Marka sadakatinin oluşması içinde önemlidir. Kullanıcılara eğlenceli ve interaktif uygulamalar sunmanız onların özel hissetmesine ve sitede daha çok vakit geçirmelerine olanak sağlayacaktır.

İçerik konusunda özgün ve yaratıcılık olan siteler genellikle çok fazla trafik alarak Google gözünde daha değerli sayılıyorlar. Ayrıca içerik güncelliği ve paylaşımların ilgi çekici olması da kullanıcı deneyiminin artmasına ve bu sayede insanların sitenize olan akışını da etkiliyor.

Oyunlaştırma dediğimiz kavram özellikle kullanıcı deneyimi açısından mühim bir noktada yer alıyor. Kullanıcılara yönelik hazırladığınız site içerisinde yer alan ufak çaplı uygulamalar hem etkileşim açısından hemde sitede geçirilen süreyi uzattığından bu tip ayrıntılara önem vermeniz içerik konusunun yanında size yardımcı olacaktır.

Neler Yaptık?

Ne demiş Ziya Paşa ” Âyînesi iştir kişinin lâfa bakılmaz ” biz de bu minvalde yaptıklarımızın küçük bir kısmını anlatmaya çalışacağız.

Rekloweb Web Tasarım

Web tasarım firması anahtar kelimesinde Google aramalarında 1. sırada yer almaktayız. Ayrıca türevlerinde ise 1. sayfada bulunmaktayız. Bunların yanında, “dijital pazarlama ajansı”, “dijital pazarlama ajansları”, “sosyal medya yönetimi”, “sosyal medya fiyatları” gibi birçok kelimede de ilk sayfada yer almaktayız. Web tasarım, sosyal medya, kısaca, dijital pazarlama gibi zorlu bir sektörde böylesine bir konumda olmak, üzerine çok fazla konuşulacak bir şey bırakmıyor.

Bipalyaço

Organizasyon sektöründe hizmet veren markaya SEO çalışması yapıldıktan sonra “palyaço” ve “palyaço kiralama” gibi anahtar kelimelerde Google aramalarında 1. sırada yer alıyor. Palyaço sektörünün lideri durumuna gelen Bipalyaço, bu başarısını Rekloweb SEO ekibine borçlu.

İlaçlama İstanbul

İlaçlama ve böcek ilaçlama sektöründe hizmet veren firma için yaptığımız çalışmalar sonucunda Google sıralamasında “ilaçlama” kelimesinde ve türevlerinde 2. sırada yer almaktadır. İlaçlama sektörünün dijital ayağındaki bu başarısı ile yüzlerce iş almakta.

Ümit Paslanmaz

Paslanmaz sektörünün önde gelen markalarından biri olan Ümit Paslanmaz, SEO çalışması için bizi tercih ederek “paslanmaz” ve “paslanmaz boru” kelimelerinde Google aramalarında ilk sayfada yer alarak sektördeki varlığını sağlamlaştırdı. İnternetten de birçok iş almaya başladı.

    Talebinizi iletin, sizi arayalım.

    bizimle iletişime geçin

    Bizimle istediğiniz an iletişime geçebilirsiniz.

    Web tasarım ile ilgili merak ettiğiniz soruları buradan sorabilirsiniz.