Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri olan Youtube, 15 Şubat 2005’te Chad Hurley, Jawed Karim, Steve Chen tarafından kurulmuştur. Kurulduğu yıldan beri büyük ilgi gören ve her geçen gün daha çok popülarite kazanan Youtube, toplam internet kullanıcılarının %63’ü tarafından kullanılmaktadır. Youtube’da genel olarak müzik videoları, “vlog” ismi de verilen video bloglar, eğitim videoları, kültürel-sportif aktiviteler, eğlence amaçlı çekilen kısa ve özgün videolar yayınlanır.

Youtube’da nasıl para kazanılır sorusuna verilebilecek en iyi örnek; en çok abonesi olan kullanıcı 55 milyon aboneyle PewDiePie (Felix Kjellberg) kanalına oyun ve vlog tarzı videolar yüklemekte ve günde en az 10 bin abone kazanmaktadır.

Youtube’da Kanal Nasıl Açılır?

Youtube kanalı açmak için bir Google hesabınızın olması gerekir. Bir Google hesabınız yoksa bu linke tıklayarak yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Google hesabınızı oluşturduktan sonra Youtube’da sağ üst köşede veya sol alt köşede bulunan ‘oturum aç’ butonuna basıp Google hesabınızla giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki seçeneklerden ‘kanal oluştur’ bölümüne gidin.

Bilgilerinizi düzenledikten sonra ‘tamam’ butonuna tıklayın.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube, artık kullanıcıları için eğlencenin yanı sıra bir iş haline gelmeye başladı. 2013 yılında Youtube’daki popüler isimlerin yılda ne kadar para kazandığı ortaya çıkmıştı. Peki, Youtube para kazanma yolları nelerdir?

Youtube’dan nasıl para kazanılır? Bunun en aktif kullanılan yolu: AdSense. Google AdSense, web sitesi için reklam yerleştirerek para kazanmanızı sağlayan ücretsiz ve kolay bir yöntemdir. Yerleştirilen reklamlar yüksek kalitede ve Youtube kanalınızın içeriğine göre düzenlenir. İstemediğiniz reklamları engelleyebilir, reklamların nerede görüneceğini belirleyebilir, videonuza uygun reklamları seçebilirsiniz. Reklamlar için en fazla kazancı elde etmek amacıyla, reklam alanınız için teklif veren en büyük çevrimiçi reklamveren ağından faydalanabilirsiniz. AdSense’den yararlanabilmek için bir AdSense hesabınızın olması gerekir. AdSense hesabınızı Youtube hesabınıza bağlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. AdSense’e kaydolmak için Google Adsense sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Youtube’dan nasıl para kazanılır sorusuna bir diğer yanıt da BuzzMyVideos. BuzzMyVideos, Türkiye’de de çok aktif bir şekilde çalışan bir İngiliz firması. BuzzMyVideos’un amacı Youtube’daki içerik üreticilerine menajerlik etmektir. Youtube ile oluşan problemlerinizi çözmekte ve kanalınızın büyümesi için verdiği yönergelerle size yardımcı olmaktadır. Yaptığı yardımdan dolayı da sizin kazancınızın ortalama %10 ile %20 arasında bir kısmını alır. BuzzMyVideos’un partnerliğini kullanan isimler arasında Ruhi Çenet, Duygu Köseoğlu, Oğuzhan Ohrili, Anakiinn yer almaktadır. Youtube’dan daha fazla para kazanmak için siz de BuzzMyVideos’a kaydolabilirsiniz.

 

Youtube Kanalının Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İlk önce kanalınızın temasına karar verin. Youtube’daki popüler temalardan birini seçebilirsiniz; oyun videoları, makyaj videoları, video bloglar vb. gibi. Ya da Youtube’da daha önce yapılmamış (en azından Youtube Türkiye’de yapılmamış) videolar çekebilirsiniz. Eğer popüler temalardan birini seçtiyseniz, bu temayı özelleştirmelisiniz. Çektiğiniz videoların daha çok izlenmesi için bu temaya diğer kullanıcılardan farklı bir şey katmanız önemli. İzlediğiniz herhangi bir Youtuber’ı ele alın. Neden onu izlediğinizi, onun çektiği videolara ne fark kattığını düşünün. Böylelikle işiniz kolaylaşabilir.

İlginç bir isim bulun. Youtube kanalınızı daha ilgi çekici kılmak için seçtiğiniz temayla uyuşan, güzel ve anlaşılır bir isim bulun. Eğer bulmakta zorlanıyorsanız, kendi isminizi ve soyisminizi kullanabilirsiniz. Sonuçta önemli olan kanalın içeriği.

Videoların açıklamasını uzun tutmayın. Açıklamalara videonuz hakkında gerekmedikçe bir şey yazmayın. Onun yerine izleyicilerinizle iletişim halinde bulunmak için kişisel web sitesi veya sosyal medya hesaplarının linkini koyun.

Yorumları okuyun. Gün içinde ne kadar meşgul olursanız olun, yorumları okumaya vakit ayırın. İnsanların eleştirilerini değerlendirin ve kendinizi geliştirmeye çalışın.

 

 4 yorum

Bir Cevap Yazın

1 × Dört =