Wordpress’te slider nasıl yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

 Hazır Temada Slider

Merhaba okurlar. Rekloweb olarak bunları anlattıktan sonra sizi tam olarak bir slider canavarı yapacağıma inanıyorum. WordPress te site yaparken temayı indirdikten sonra temada hazır olan bir slideri kullanabilirsiniz. Veya kendiniz en baştan bir slider yapıp ordan kuracağınız sayfaya çekebilirsiniz. Diyelimki koyulması gereken yer hazır. Temada koyacağınız yer belli. Sliderin bulunduğu sayfa düzenleme kısmına tek tık yapıyoruz. Tabiki önce wordpress te slider yapımı için wordpress tabanına giriş yapıyoruz. Daha sonra sayfa düzenleme kısmına tıklıyoruz. Sol menüde LayerSliderin altında bulunan Slider Revolution kısmına giriyoruz. Bulunan hazır bir tema varsa orda görüntelenecektir. Üzerine gelince 3 lü menüde en soldaki kalem işaretine tıklıyoruz ve onun içine düzenleme yapmak için giriyoruz. Az aşağıda birsürü menü çıkıyor. Ben bizim işimize yarayacak kısımları şimdi size anlatacağım. İlk menü Main / Background İmage bölümü. Bu bölüme change image işaretine tıklayarak masaüstünüzde bulunan düzenlenmiş bir resmi seçili olan sayfanıza arkaplan resmi olarak çağırır. Ekranı azıcık aşağı kaydırırsanız resimin gelmiş olduğunu göreceksiniz. Bu resim üzerinde oynama yapmak istiyorsanız aynı photoptaki araçlar gibi. Text yani (T) yazı yazmak için, silgi, yazı boyutları, yazı boldlama weight, ve height yani boyutlandırma, yazı rengi, yazı karakterleri, yazıya link verme bölümü gibi kısımlar mevcuttur. Photoshop CS deki bölümlerle aynı sayılabilir. Ama yinede slider in boyutunu photoshopta düzenlemek ve hazır olarak almak işlerinizi hızlandıracaktır.

 

İlk sayfanızı photoshopta ayarladınız ve yazılarla üstünde oynadınız. Herşey istediğiniz gibi. Ve artık yeni sayfamızı yapmaya geçebiliriz. Tema da hazır olan sliderinizin içine girdiğiniz zaman, içinde bulunan bütün sliderler sıralanır. Biz bunların ilkini düzenledik. İkinci sayfayı yapmak için Slide 2 ye girmemiz gerekmektedir. Aynı dediğim gibi. Kalem işaretine tıklayarak onunda içine giriyoruz. Temada hazır resim varsa ister onu kullanabilir. İster silip cahange image kısmından yeni bir resim koyup üstünde oynamalar da yapabiliriz. Sliderler de görseller ve yazıcağınız yazı temel olmalıdır. Yani demek istediğim kısa ve öz olmalıdır. Az kelimeyle ve tek resimle karşı tarafa herşeyi geçirebilirsiniz ve geçirmelisiniz de. Bundan sonra başka sayfanız varsa ve temada başka sayfa yoksa slider 2 nin üstüne gelip duplicate seçeneğine tıklayarak yanına bir sayfa daha ekleyebiliriz ve aynı düzenlemeleri onun üzerinde de yapabiliriz.

  En Baştan Slider Yapımı

Eğer temada hiç slider yapımı yoksa baştan bir slider yapmayı anlatacağım şimdi sizlere. Id ve şifreyle wordpress tabanına giriş yaptıktan sonra slider revolution kısmına giriyoruz tekrar. İçinde boş (+) işareti bulunan new slider kısmına tıklıyoruz. Hemen ilk boşlukta 3 tane yer veriliyor. İlk iki boşluğa slider e vereceğiniz ismi yazmanız gerekiyor. 3. kısımı kendisi dolduracaktır. 3. kısımda Slide mizin tipini seçmemiz isteniyor. Genelde ben standart seçerek yaparım wordpress te site tasarımlarımı. Ama sizin tercihinizdir tabiki. 4. yerimizde sliderimizin boyutlandırması veriliyor. Koyacağımız resimlerin kapladığı yeri. Otomatik, Full genişlik ve Full ekran olarak ayrılıyor. Ben genel olarak Full width i kullanırım. Çünkü resmi ayarladığınız şekilde o pencereye oturtuyor. Bunuda ayarladıktan sonra hemen azıcık aşağısında olan Layer Grid Size den boyut ayarlama yapıyoruz. Şunuda belirteyim. Sliderde kullanacağınız her resmin boyutu aynı olmalıdır. Yoksa slider çok kötü gözükecektir. Slideri eklemeden önce koyacağımız tüm resimleri önceden ayarlamamızda büyük fayda var. Layer Grid Size bölümüne önceden ayarladığımız resimlere ne kadar boyut verdiysek aynısını veriyoruz. Sonra kendiliğinden mobil uyumluluğu, tablet gibi aletlerin görünümüde oturacaktır. Daha sonra sağ üst tarafra bulunan Save Settings kısmına tıklayarak slideri oluşturuyoruz. Daha sonra Slider Revolution kısmına gelen sliderimizin içine girerek sayfalarımızı ne kadar varsa açarak yukarıda anlattığım gibi üstünde oynayarak yerleştiriyoruz. Bir sonraki bizim işimize yarayan kısım sliderimizdeki resimlerin geçişleri. En önemli kısımlardan biridir. Görsel güzelliği sağlamakla görevlidir. Ayarladığımız sliderin içindeki resimlerin her birinin üstüne gelerek  Slide Animation kısmına gelerek her birine aynı veya farklı farklı geçişler verebiliyoruz. Ben genelde Slide Animation un içindeki Slots And Boxes kısmından veriyorum. Tabiki sizin tercihiniz.

Daha sonra slider settings kısmına geliyoruz. Orada sağ tarafta bulunan general setting kısmına girip oradan defauts kısmında bulunan Defauld Slide Duration kısmından slidenin geçiş süresini ayarladıktan sonra Slide Title / Short Code kısmında 2 isim yazdığımız yerin yanında isimleri yazında kendiliğinden gelen kodu

Revolution Slider Error: Slider with alias ile not found.
Maybe you mean: 'about_us_slider' or 'reklomastik'
onu kopyalayıp sliderimiz nerde görünsün istiyorsak oraya yapıştırıyoruz ve bitti. Okuduğunuz için teşekkür ederim.



Bir Cevap Yazın

10 − 2 =