Wordpress Sitelerde İçerik Düzenleme

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

WordPress gün geçtikçe gelişen web tasarım alanında giderek bütün açıklarını kapatan özgür bir web yazılımıdır. Google arama motoru tarafından önerilir ve artık bütün platformların geçiş yaptığı aynı zamanda oluşturulan platformların WordPress tabanına geçtiği bir ortamdır. Yönetim panelinin ve Responsive tasarımlarının olması kullanıcılar tarafından sevilmesini ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ara yüze yeni girenleriniz için web tasarım dersleri adlı konumuzun bu bölümünde içerik düzenlemelerinden bahsedeceğim.

WordPress Tabanına Giriş

Kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek yönetim panelimize giriş yapıyoruz. Eklemek istediğimiz;  yazı, görsel, sayfa, ürün vb. içerikleri panelimizin üst kısmında bulunan yeni sekmesi aracılığıyla eklemek istediğimiz butonu seçiyoruz. Açılan sayfada mutlaka içeriğimizin başlığını belirtiyoruz. Başlıklarımızda Türkçe karakter sıkıntımız yoktur. WordPress bunu otomatik olarak adres çubuğunda Türkçe karakterlere karşılık gelen harflere sıralar. Yazı düzenleme, sayfa ekleme vs. bütün içerik işlemlerinde karşınıza aşağıda ekran görüntüsü alınmış sayfa şeklinde çıkacaktır.

wordpress-sitelerde-icerik-duzenlemek

Açılan bölümde en üst tarafta başlık ekleyebilmemiz için bir satır mevcut bu satırı kesinlikle atlamıyoruz. Boş kalırsa arama motorları içeriğimizin başlığını göremeyecek ve zaten kaydetmeyecek aynı zamanda yayına girmeyecektir. Hemen altındaki panel görsel ve metin kısmından oluşmaktadır. Web tasarımı ile uğraşanlarınız bilirler. Adobe DW programındaki görüntü ve kod kısmı gibidir. Fakat ondan biraz daha gelişmiş ve ileri seviyedir diyebiliriz. Görsel kısmı kullanıcıların gördüğü kısımdır. Metin kısmı kullanıcıların içeriğinizi düzgün bir şekilde görebilmeleri için asıl kodları bulunduran bölümdür. Görsel kısımda her ne yaparsanız bu metin kısmına otomatik olarak kodlama şeklinde iletilir. Metin kısmı yazılımcılar ve web tasarım uzmanları tarafından daha çok kullanılır. Çünkü görsel bölüme göre daha fazla dizayn edebilirsiniz. Sağ taraftaki bölümde ise sayfamızın etiketleri, kategorileri ve web sitesi içerisinde herhangi bir yerde sergilenirse ya da içeriğiniz açılıştaki başlığın hemen altında olan görseli belirleyebileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır.

WordPress Başlıkları Düzenlemek

Ana başlığımızı attıktan sonra içeriklerimizde mutlaka bulunması gereken ikinci ve üçüncü başlıklar olmalıdır. Bu başlıklar içeriğimiz ile alakalı olmalıdır. İçeriğimiz ile alakalı olan anahtar kelime dediğimiz kavram SEO konusunun yapı taşlarından biridir. Bu yüzden mutlaka başlıklarımızda anahtar kelimelerimizi geçirmeliyiz. Başlıkların büyüklüklerine dikkat edip başlık sıralamasını takip ederek içerik eklemeliyiz. Bu olaylar içeriklerinizin kullanıcılar tarafından aratılan anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır. Başlıklarınızı seçerek görsel kısımda bulunan butondan türlerini değiştirebilir ve metin kısmında da sadece ”H” etiketinin miktarını arttırıp azaltmanız düzeltmeniz için yeterli olacaktır.

İçeriklerinizde Link Vermek

Oluşturduğunuz içeriklerinizde fazla detaya girmeden herhangi bir kelimenin konunun veya başka bir ifadenin tam açıklaması için önceden hazırlanmış bir sayfaya link vermek isteyebilirsiniz. Bunun için HTML kodlaması biliyorsanız hiç zowordpress-sitelerde-link-vermekrlanmazsınız. WordPress geliştiricileri bilmediğinizi var sayarak kelimelere link verebilmeniz için görsel kısmında bir buton geliştirdi. Butonun görevi kelimeye veya her neyse seçildiği zaman hedef bir link eklemektir. Ataç şeklinde fark edilebilir bir butondur. Hemen yanında ise eklediğiniz linki kaldırmanıza yarayacak linkleri inaktive eden bir buton bulunmaktadır. Şekil itibariyle yan taraftaki gibidir.

WordPress Sitelerde URL Düzenlemek

WordPress oluşan bütün bağlantılar ön sayfamızın altında oluşur. Bu bağlantıların doweb-tasarim-dersleriğru yazılış biçimleri vardır. Örnekte olduğu gibi içerikle alakalı daha doğru en büyük başlığımız olmalıdır. Bu yine web sitelerinde SEO konusu için önemli bir kriterdir. WordPress kurulumunuzu yaptıktan sonra genellikle sayfalarınız veya içerikleriniz tarih bazında ya da dönüştürülmüş bir kodlamayla adres çubuğuna aktarılır. Bunu değiştirebileceğiniz kısım, sol menüde
bulunan ayarlar sekmesinin içerisindeki kalıcı bağlantıları değiştir butonudur. Buna tıkladığımızda bize tek tek ürünlerin nasıl adres kısmında görüneceğini, sayfaların ve yazıların nasıl görüneceğini daha doğru web sitenize ulaşacak olan kullanıcıların bütün bağlantılarını nasıl görüntüleyeceklerini adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirleyeceğiniz kısımdır. Bizim önereceğimiz ve doğrusu olan bağlantının yazı ismiyle aynı olması ve dışında hiçbir şeyin olmamasıdır. Örnekteki şekilde belirtilmiştir.

wordpresste-basliklari-duzenleme

WordPress ile web sitesi yapmak artık zor bir iş değildir. Zor olan alınan web projesini geliştirmektir. Web tasarım dersleri adlı sayfamıza bakarak web sitesi tasarımı hakkında takıldığınız konulara çözümler bulabilirsiniz.3 yorum

Bir Cevap Yazın

7 + 12 =