WordPress Sitelerde Blog Yazmak

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

WordPress, web sitesi tasarımı ve web sitesinin arayüz kullanımı açısından kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan, hem web tasarım hem de arama motoru optimizasyonu aşamasında Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında sahip olduğu eklentilerle yardımcı olan açık kaynak yazılımdır.

WordPress sitelerde web tasarım, web sitesi güvenliği, bakımımı, onarımı ve güncellemeleri oldukça kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle web tasarım aşamasında, wordpress web site temaları, kullanıcıya her türlü imkanı sağlamakta, firmalar için kurumsal web sitesi oluşturma imkanı sunmaktadır. İster kişisel web sitesi tasarımı için, ister e-ticaret tabanlı bir web sitesi için birbirinden uygun wordpress temalara ulaşılabilmekte, wordpress yazılımı sayesinde kişiler veya firmalar kendi sektörlerine ve amaçlarına yönelik en uygun temaları kullanarak kullanıcı deneyimine (UX) sahip, güvenli, SEO uyumlu, mobil uyumlu web sitesi sahibi olabilir.

WordPress Blog Yazısı Yazmak

WordPress web sitesi arayüzüne admin girişi yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken menüdeki “Yazılar -> Yeni Ekle” yolunu izlemektir.

wordpress-blog-yazi-ekle

Yeni ekleyeceğiniz blog yazısı için öncelikle dikkat etmeniz gereken şey, blog yazısının başlığıdır. Blog başlıkları, içeriğin önemini vurgular nitelikte olmalı, kullanıcıların dikkatini ve ilgisini çekmeli, blog için içeriğin ne ile ilgili olduğu hususunda da bilgilendirici olmalıdır. Başlık girişi yaparken web sitesi anahtar kelimelerinin de yer alması, Google arama motoru optimizasyonu (SEO) için büyük önem taşır. Anahtar kelimelerin ve dolayısıyla da blog yazısı başlığının Google arama hacmi, blog yazınızın trafiğini doğru orantılı olarak etkileyecektir. Başlık, ne kadar büyük bir arama hacmine sahipse o kadar büyük bir trafik elde edebilirsiniz. Bunun için arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamaları eksiksiz bir biçimde yerine getirilmelidir. Peki, arama motoru optimizasyonu (SEO uyumlu) için blog yazısı yazarken nelere dikkat edilmelidir?

WordPress Blog Yazısı Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

WordPress blog yazısı yazmak için başlık girişi temel anlamda önem taşır. Doğru bir başlık hem blog trafiğini hem de web sitesi trafiğini doğrudan etkiler. Blog yazısı içeriğine geldiğimizde ise içeriğin başlıkla uyumlu olması, anahtar kelimelerin yazı içerisindeki dağılımı ve içerik genişliğine oranı, içeriğin faydalı olması, ilgi uyandırıcı olması ve worpress blog tasarımının kullanıcı deneyimine sahip olması gibi kriterler blogunuzun başarısını artıracak etkenleri oluşturur.

Blog yazısı bir kompozisyon oluşturmalı ve bu nedenle giriş, gelişme ve sonuç paragraflarıyla bir bütün meydana getirmelidir. Blog yazısı içerisinde üslup ve dil bilgisi başlıca dikkat edilmesi gereken hususlar olup dilin akıcılığı, samimiyet düzeyi ve devamlılık büyük önem taşır.

“Eğer başarılı bir blogger olmak istiyorsanız, belli bir tarzınız ve devamlılığınız olmalıdır.”

SEO uyumlu bir web sitesi ve wordpress bloguna sahip olmak için blog içeriklerinizde anahtar kelimelerinize yer verilmesiniz. Örneğin; palyaço kiralama hizmeti veren bir organizasyon şirketi iseniz, blog içeriklerinizde “palyaço” ve “palyaço kiralama” gibi anahtar kelimelerinize yer vermeniz şarttır. Elbette anahtar kelimeler yer verme düzeyini abartmamalı, Google gözünde kötü bir algı oluşturmamalısınız.

Her ne kadar bu saydığımız kriterlere uygun bir blog yazısı yazmak kolay gibi görünse de içerik kalitesi ve kullanıcılara hitap etmesi gerekir. Kullanıcı, blog yazınıza ulaştığı andan itibaren blog sayfanız içerisinde zaman geçirebilmeli; hem içerik hem de görsel anlamda göze ve beyne hitap etmelidir. Kullanıcı blog içerikten faydalanabilmelidir.

Worpress Blog Yazısı Nasıl Yayımlanır?

  • Blog yazısı tamamlandıktan sonra; kategori seçimi yapılmalı, böylelikle web sitenizin blog sayfasında kullanıcıların ilgilendikleri içeriklere daha kolay ulaşabilmesi sağlanmalıdır.

blog-yazisi-nasil-yazilir

  • İçeriğin barındırdığı anahtar kelimeler belirlenmeli, “Etiketler” kısmına eklenmelidir.

blog-yazisi-nasil-eklenir

  • WordPress sitelerde blog yazısı için sağlanan büyük kolaylıklardan biri de blog yazısı görselinin kolayca eklenebilmesidir. “Öne Çıkarılan Görsel” kısmında “Öne çıkarılmış görsel olarak belirle” tıklanarak dilediğiniz boyutta görselleri blog yazınızın ana görseli ekleyebilirsiniz.

worpress-blog-yazisi-yazmak

Wordpres blog yazısı eklemek için son yapmanız gereken “Yayımla” butonuna tıklamaktır. Böylece yazdığınız içerik, blog sayfanıza düşecek, okuyucularınız tarafından belirttiğiniz kategoride yer almaya başlayacaktır. Eğer yazdığınız içeriği daha sonra paylaşmak istiyorsanız taslak olarak kaydedebilirsiniz. Hatta yazdığınız yazının ne zaman paylaşılacağını takvimde seçerek planlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar…Bir Cevap Yazın

Bir × Dört =