Web Yazılım

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Web yazılım internet ağı tasarlandığından ve Dünya üzerinde kullanılmaya başlanmasından itibaren, gelişmeye ve yeniliklere açık olan bir sektör haline gelmiştir. Web yazılım denince genelde insanların ve arama motorlarının yapısında web tasarım kelimesinin imajı çıkmaktadır. İmajın çıkması yanlıştır. Çünkü web yazılım, web tasarım sektörünü kapsayan ve dolayısıyla daha geniş bir kitleye hitap eden bir kavramdır. Web tasarım üzerinde sadece web sayfaları tasarlanırken kısıtlı grafik olayları yapılırken, web yazılım alanında oyunlar, çeşitli algoritmalar, istatiksel işlemlerin olduğu web tabanlı uygulamalar vs. yapılabilmektedir. Kısaca demek istediğimiz olay web yazılım ve web tasarım farklı alanlardır. Birkaç konuda ortak paydada birleşirler. Bu paydalar tabii ki web tasarımı kapsayan her ne varsa, bunların hepsidir.

Bilişim artık teknoloji alanında bütün insanlarla beraber ilerliyor durumuna geldi. Bu durumun oluşmasındaki en büyük etmen web yazılım alanında ve web tasarım alanında çalışan insanlar ve kullanıcıların gelişmesini sağlayan programcılardır. Olayı tam olarak tanımlayacak olursak; herhangi bir proje yapılacağı zaman öncelikle geliştirilebilir yazılım geliştirme konularına uygun olan bir proje üretilir. Bu proje piyasaya açık kaynak olarak sürülür. Sürüldüğü zaman bunun yayımlandığını insanların faydasına olan bir şeyin olduğunu aynı zamanda yazılımın ihtiyaçtan dolayı çıktığı sosyal medya platformları ve haber platformları üzerinden duyurulur. Proje ilgili insanlara ulaştırılır. Ve hiç zamandan kaybetmeden web yazılım diğer insanların o projeleri geliştirmesiyle devam eder.

Dediğim olaya örnek olarak Linux işletim sistemi verilebilir. Dünya üzerinde bulunan neredeyse bütün açık kaynak yazılımlar Linux tabanlıdır. Linux işletim sistemini üreten web yazılımcılar veya bir diğer ismiyle programcılar bunu da hesaplamışlardır.

Web Yazılım ve Web Tasarım Farkları

ÖzellikWeb YazılımWeb Tasarım
Web üzerinde işlemler yapar++
Web sitesi tasarımı yapar++
Grafik tasarım yapar++
Oyun ve program yapar+
Web üzerinde yazılımcıların kullanabilmesi için gerekli programı yazar+
Video içerik düzenlemeleri yapar+
Sürekli kodlama ile uğraşır+

Bu farklar firmamızın çalışanları sektöründe gerçekten iyi çalışmalar yapıp ve çalışmalarda çok iyi başarılar elde etmişlerdir. Web tasarım daha çok görselliğe önem verirken web yazılım kullanılabilirliğe ve kodlamaya yani güvenlik meselelerine önem veriyor. Firma olarak önerimiz eğer sektör seçimi yapacaksınız. Web yazılımı seçmeniz sizin açınızdan daha faydalıdır. Çünkü web yazılım web tasarımı kapsar daha geniş odaklı çalışmalar yapmanızı sağlar.17 yorum

Bir Cevap Yazın

On Altı − Üç =