Web Yazılım Ve Güvenlik

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

İnternet ağında geziniyorsanız eğer mutlaka yazılımı sağlam ve güvenilir olan bir alt yapıyla gezinmeniz gerekir. Günümüz teknolojisi artık herkese açık olmayan dosyalara erişebilmekte ve yazılımların açıkları bulunmaktadır. Bu açıklar kötü amaçlı yazılımları yani virüs dediğimiz yapıları ortaya çıkarmaktadır. Eskiden internet ağının hemen hemen her yerinde bulunan bu virüsler günümüz teknolojisinde web tarayıcıları tarafından silinmekte fakat silinemeyen bu kötü amaçlı web yazılımları çok büyük önem arz etmektedir. Google arama motoru diğer web tarayıcılarına göre daha güvenlikli ve daha profesyonel çalışan bir makinadır. Eğer web sitenize veya bilgisayarınıza virüs ve benzeri yazılımların bulaşmasını istemiyorsanız Google arama motorunu tercih etmeniz gerekir. Tabi ki iyi bir yazılımcı Google arama motorunu da göze alarak kötü amaçlı bir virüs üretecek ve internet ağına yayıp amaçlarına ulaşmaya çalışacaktır. Reklomastik web tasarım ajansı olarak yazılım sektöründe her şeyin olabileceğine kanaat getiriyoruz. Bizim firma olarak Google makinasını tavsiye etmemizin nedeni sadece riskleri aza indirdiğinden dolayıdır.

Web yazılımı her geçen gün gelişmekte ve gelişen yazılımlar bütün insanlara ulaştırabilme çabası içindedir. Web yazılım ülkemizde çok gelişmeyen bir sektör olsa da Dünya üzerinde ciddi anlamda gelişen ve sürekli bir önceki yazılımların kat kat üzerine çıkan yazılımlar yapılmaktadır. Reklomastik firması teknoloji ve gelişmeleri takip eden ederek web tasarım ve web yazılım konusunda ülkemiz ve dünya çapında çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar ile insanların ihtiyaçlarını karşılayacak projeler çıkarmaktadır.

Web Tasarım ve Web Yazılım İlişkisi

Web Tasarım sektörü herkesin bildiği üzere ağırlıklı olarak göze hitap eden çalışmalar çıkarmakta ve insanların ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamaya çalışmaktadır. Web tasarım sektörünün bir ihtiyaç olmadığını söyleyen insanlar teknolojiyle aralarında çok bir ilişki olmayanlardır. Çünkü web tasarım Dünya üzerinde internet ağının veya farklı bir ağ kullanılıyorsa o ağın üzerinden insanların kolaylıkla ulaştıkları bir yapıdır. Bu yapıyı iyi dekore eden bir web tasarımcı mutlaka insanların ve projeyi kullananların beğenisini kazanacaktır.

Web yazılım daha çok arka plan hissini uyandıran bir kavramdır. Web yazılım ve web tasarım birbiriyle ilişkili kavramlardır. Web tasarım görsellik web yaweb-tasarmzılım ise bu görsellerin yerleşimi ve güvenlikle alakalı bir yapıdır. Bu ikisinin birleşimi sonucu mükemmel projeler ortaya çıkabilmekte aynı şekilde berbat yapılarda çıkmaktadır. Bu tamamen tasarımcı ve yazılımcı elinde olan değerlendirmesi onlara kalmış bir iştir. Eğer çok iyi yazılımcınız ve tasarımcınız varsa mükemmel projeler çıkarmalarını beklemeyin çünkü bu tamamen süreçle ve yaptıran kişiye bağlıdır. Mükemmel işler mükemmel ekipler ve doğru çalışmalar ister.

Yazılım ve tasarım ilişkisini bağdaştıracak bir proje yöneticisine her zaman ihtiyaç duyulur. Eğer proje yöneticisi yoksa web projenizden çok fazla verim beklemeyin. Firma olarak görüşümüz, web üzerinde herhangi bir çalışma yapılacaksa bu bireysel olmamalıdır. Bunu bir ekip ve takımın yapması işin ehemmiyeti açısından çok önemlidir. Bu önem size zaten proje bitiminde geri dönecektir.

Web Yazılımın Güvenliği

Web yazılım güvenliği için yazılımcılar ne yaparsa yapsın teknoloji ilerledikçe kodlarda bir açık fark edilecek, herhangi bir açık yoksa bile yazılıma yönelik yeni kötü amaçlı yazılımlar üretilecektir. Çünkü yazılım sektöründe her şeyin herhangi bir olanağı olduğuna inanıyor ve bunu zaten çağımızda karşımıza çıkan olaylarda tespit ediyoruz.

Güvenlik önemli bir husustur. Buna karşın kullandığınız yazılımların açıklarını araştırıp bir an önce kapatmanız gerekir. İlerde sıkıntılar doğurabilecek problemleri göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz. Web tasarımı yapılan web sitesinin güvenliği zamanında alınmalıdır ki bu size daha sonradan problem çıkarırsa çözebilmeniz daha zor olacaktır. Hem maliyet ve hem de iş gücü bakımından her işinizi zamanlı yapmanızı yazılımcınız ve tasarımcınızla iletişiminizi kuvvetli tutmanızı öneririz.

Web Yazılımın Güvenliği İçin Alınabilecek Tedbirler

 • Öncelikli olarak web projenizi barındıracak yapının güvenilir ve alt yapısının sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Bu dikkat size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü web sitenize zarar vermek isteyen kötü yazılım öncelikle web sitenizin barındığı yere giriş yapmaya çalışacaktır. Eğer başarısız olursa, yazılımın alanı daralmış sizin de avantajlı olduğunuz varsayılır. Bu demek değildir ki sadece alt yapısı ve güvenilirliği olan bir Hosting firması bütün güvenliğinizi sağlayacak.
 • İkinci aşama olarak şifrelerinizi mutlaka anlamsız içerikler kullanarak oluşturun. Sizinle veya herhangi bir şeyle anlamı olmayan şifreler üretip kullanın. Herkesin kullandığı sıklıkla bilinen şifreleri kullanmaktan vazgeçmelisiniz.
 • Amacı ne olursa olsun bilmediğiniz bir yazılımın, güvenlik sertifikaları olmayan bir programı, web sitenizi yönetirken çalıştırmayın, hatta mümkünse o tür yazılımları kullanmamanızı öneririz.
 • Zararlı içeriklerin olduğu web sayfalarından uzak durmalısınız. Hele ki Windows işletim sistemi gibi “.exe ” dosyalarıyla yükleme yapan bir işletim sistemi kullanıyorsanız. Bilmediğiniz bağlantıları açmayın ve zararlı olabilecek dosyaları bilgisayarınıza indirmemenizi tavsiye ederiz. Windows kullanan kullanıcıların birçoğu da bilir ki virüs yazılımları en çok Windows işletim sistemleri için yazılır. Çünkü Dünya üzerinde en yaygın kullanılan işletim sistemidir.
 • Açık kaynaklı işletim sistemleri üzerinden web sitenizi yönetmenizi tavsiye ederiz. Açık kaynaklı işletim sistemlerine de virüs yazılır. Fakat Windows kadar olmadığı için oluşan riskin daha az olduğunu söyleyebiliriz.
 • Web sitenizin yönetim şifrelerini hosting bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Sanal ortam üzerinden bu bilgileri dolaştırmayın.
 • Son olarak kötü yazılımın sizi ne kadar etkileyeceğine siz karar vereceksiniz. Hatalı herhangi bir işlem yapılmazsa güvenlik sıkıntınız kalmaz diyebiliriz.

Web Tasarım Yazılımı Nasıl Olmalıdır?

Web tasarımı yapılacak olan web sitesinin yazılımı kullanılacak alana göre değerlendirildikten sonra yazılım dili belirlenir. Örnekle php, java, asp.net gibi

Bir yazılımcı bu dillerin hepsinden anlayamaz yani bir proje yöneticisinin yapılacak olan web sitesinin ön araştırmasını yapmalı ona göre bir yazılım dili kullanmalıdır. Bütün yazılım dillerinin çıkış noktaları aynı olsa da yapılırken verilen uğraşları farklıdır. Bu yüzden birçok yazılım dili vardır. Yazılım dillerinin çeşitliliği web yazılım sektörü için büyük bir artıdır.

Web tasarım da arka planda çalışan olan yazılım kesinlikle esnek olmalıdır. Yazılım kullanıcıları ve yazılımcıyı yormayacak bir şekilde olmalıdır ki emek ve zaman bakımından maliyet artmasın. Aynı şekilde ne kadar esnek olursa olsun bu esneklik sadece içeride kalmalı dışarıya açık kod vermemelidir. Eğer dışarıya açık verirse fırsat bulan kötü web makinaları tarafından web siteniz spam kategorisine dahil olacaktır.

Web Yazılımcı Ve Web Tasarımcı Farkları

Yukarıda da belirttiğim konu üzerine devam edersek eğer, web tasarım ile uğraşan tasarımcı daha çok grafik çalışmaları yapar ve göze hitap edecek mükemmel şeyler ortaya çıkartır. Gelişmiş bir web tasarımcı bunun arka planını da düşünerek sistem açıklarını kapatarak, güvenlik açıklarını göze alarak çalışır daha başarılı sonuçlar çıkarır ortaya.

Web yazılımcı ise tasarımcının çalıştığı yönetim paneli, program veya yüklemeye çalıştığı web sitesinin arka planındaki işlemlerini yapmaktadır. Örnekle, Web sitenizin açılabilmesi için web yazılımcıların hosting denen yapıları oluşturması bunu internet ağı ve benzeri bir ağa bağlamaları gerekmektedir. Ya da web yazılımcı tasarımın yapılacağı zeminin yaratıcılarıdır.

Bu yazımızda web yazılım güvenliği ve bu güvenliğin nasıl olacağı ile alakalı örnek bilgiler vermeye çalıştık. İleride tabii ki bu bilgiler güncellenecek ve siz değerli kullanıcılarımıza web yazılım hakkında daha detaylı bir blog hazırlayacağız.

 5 yorum

 • Yunus

  Web tasarım ile pek ilişkilendirmeyi anlayamadım acaba konuyu biraz daha açabilme şansınız var mı ?

  • aziz derince

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Web yazılım ve güvenliği konusu geniş bir konu olduğu için blog paylaşımımızı güncel tutacağız. Web tasarım ile ilişkilendirilmesinin daha detaylı “web tasarım” adlı yazımızdan okuyabilirsiniz.

 • Esat Yaman

  Web sitesi tasarım çok güzel olan web siteleri bazen büyük güvenlik açıkları verebiliyor. Bununla ilgili yazılım ve güvenlik hatalarını nasıl tespit edeceğimizi bilmek çok önemli.

 • Furkan Erbay

  Güvenlik konusu çağımızın en önemli sorunlarından birisi olarak her geçen gün daha büyük bir önem arz ediyor. Dolayısıyla iyi bir yazılımcı ile çalışmak her zaman fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

14 − On =