Web Tasarımın Geleceği

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Teknolojinin iş hayatındaki yerinin azımsanmayacak derecede büyük olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Hal böyleyken firmaların teknolojinin getirdiği her kolaylığı kullanmayı bir fırsat olarak gördüğü günümüzde web siteleri gibi sanal dünyaya giriş kapısı olarak nitelendirebileceğimiz bir oluşumu kolaylıkla bırakamayacağı da açıkça görülmektedir. Her ne kadar mobil uygulamalar ve benzeri sanal ortamların popülerliği gün geçtikçe artsa da işin temelinde mobil dünyaya rahatlıkla evirilebilmeyi başaran web siteleri bulunmaktadır. Bu da ilerleyen yıllarda sektör ne kadar gelişirse gelişsin web siteleri olmadan işlerin yürümeyeceğini gözler önüne sermektedir.

Müşteri gözünde günümüzde mobil uyumlu web sitesi yapan bir web tasarım firması bulmak zor olarak görünmektedir ve bu konuda da haksız olmadıkları da bir gerçektir. Web tasarım sektöründe firmalar arasında mobil uyumlu web sitesi yapan firmalar bir elin parmağını geçmediği gibi yapılan tasarımların birbirine benzer olmaları da işin ayrı bir olumsuz yanı olmaktadır. Tam da bu konuda sıkıntı yaşayan web tasarım sektörü aynı zamanda web tasarımının geleceğini belirleme konusunda elinde büyük bir avantajın var olduğunun farkında olması gerekmektedir.

Gelecek yıllarda sektörün eksik yönlerinin farkına varan web tasarım firmaları bu eksiklikleri gidererek hem piyasadaki konum ve seviyelerini olumlu şekilde değiştirebilecekler hem de geliştirdikleri yeni sistemler sayesinde müşterilerine sunabilecekleri yeni formlarda ürün ve hizmetler yaratarak pazar içinde pazar açıp sektörü canlandıracaklardır.

Peki, bu eksik yönler nelerdir ve nasıl geliştirilebilir?

Az önce de tekrar ettiğimiz gibi web tasarım firmalarının müşterilerine sundukları mobil uyumlu web sitelerinin şekil olarak benzer olmaları sektörün en başlıca eksikleri arasında bulunmaktadır. Bunun asıl sebebinin üretici firmaların çoğunun hazır script web site kullanmalarıdır. Hazır script web site kullanan firmalar elbette yaratıcılık konusunda belirli çizgilerin dışına çıkamadıkları için belirli bir düzeyden sonra tekrara düşmek zorunda kalıyorlar. Aynı zamanda belirli hazır scriptler kullanılarak yapılan sitelerde sitenin kalite açısından yeterli olmaması ve kullanım amacına uygun olmaması gibi sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Web tasarımın geleceği konusunu ele aldığımızda bu sorunun mobil uyumlu web sitesi tasarlamak için kullanılan hazır scriptlerin çeşitliliğinin arttırılması ve web sitelerinin tasarlanma aşamasında firmanın ihtiyaçlarına uygun çözümlerin aranmaya çalışılmasının öneminin kavranması piyasada daha kaliteli ve özgün projelerin ortaya çıkmasına yol açacaktır. Doğal olarak bu durum da piyasada şirketler arası rekabetin artmasına ve bu rekabetin temelinin özgünlük olmasına bağlı olarak ta yeni tarzların ve uygulamaların yaratılmasına neden olacaktır.

Sonuç olarak ta web tasarım sektörü gelecekte yeni formlara bürünecek olsa da veya piyasanın alt segmentlerinde günümüzdeki teknik alt yapıyla uygulanmaya devam etse de varlığını sürdürmeye devam edecek ve şirketlerin dijital pazarlama yapabilmeleri için ihtiyaç duyacakları bir sektör olmaya devam edecektir.

 

Konumuz ile alakalı hazırladığımız sunumumuza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Web Tasarımın Geleceği Hakkında Reklomastik’ in Öngörüsü

Reklomastik web tasarım firması olarak her zaman sektörün gerektirdiklerini yerine getirmekteyiz ve aynı zamanda sektörün geleceği hakkında araştırmalar yaparak işimizi daha kaliteli hale getirerek müşterilerimizin memnuniyetini her geçen gün arttırmaktayız. Yaptığımız sıkı analizler ve dijital dünyanın duayenlerinin gelecek hakkında yaptıkları planları da göz önüne alarak web tasarımın geleceği hakkındaki öngörülerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Dünya devi, dijital alanda hizmet veren markaların aldığı aksiyonlara baktığımızda gözümüze ilk çarpan şeyin görüntüde ve içerikte sadeleşme çabası olduğunu görüyoruz. Sade logolar, sade web sitesi tasarımları, karmaşık olmayan site haritaları vb. tüm bunların kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacı ile yapıldığını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra günümüzde teknolojinin dev ekranlardan çok bir insanın avuç içinde can buluyor olmasının da etkisi azımsanmayacak derecede çok olduğunu kabul etmeliyiz. Kullanılan pastoral renkler, basit ilüstratif tasarımlar ve bunu gibi etkenler web siteleri veya aplikasyonların şekil bakımından daha dikkat çekici oluşu ve kullanıcıyı görsel bir karmaşanın içine sokmayışı bir trend haline gelmektedir. Buna örnek olarak kurulduğu günden beri ilk tasarladığı sade ve şık logoyu kullanan Facebook’ un bir başka sitesi olan Instagram sayfasının logosunu geçtiğimiz aylarda daha sade ve pastoral renklerin kullanıldığı bir logo ile değişmesini verebiliriz.

Bir başka dikkatimizi çeken konu ise tüm dünyaya hakim olamaya başlayan ve günden güne yaygınlaşan modern tasarımların geçmişte var olan sanat ve akımlardan etkileyici izler taşımsı ile oluşturulan çalışmalar olmaktadır. Edebiyattan resme , müzikten mimariye kadar uygulamalarını sıkça gördüğümüz; günümüz teknolojisi ile yıllar, hatta çağlar öncesinin akım ve tarzlarının birleşimi ile yapılan tasarımlar artık dijital dünyayı da etkilemeye başlamış bulunmaktadır. Gelecekteki insan ırklarını, savaşları veya toplumsal olayları konu alan oyunların yapımcıların dahi tekrardan eski çağ savaşlarını ve tarihsel olayları konu alan oyunları tasarlayarak piyasaya sunmasının ya da koca bir dünya neslinin çocukluk hayatı boyunca zevkle izlediği bir çizgi filimin modern teknoloji ile birlikte sanal gerçekliğe yakın bir tarzda çıkardığı oyun versiyonunun milyonlar tarafından beğenilmesinin tesadüf olmadığı yadsınamaz bir gerçektir.

Reklomastik’in Son Sözü

Web tasarımın geleceği hakkında öngörüde bulunan öncü kreatif grupların deneyimlerinden yola çıkarak yaptığımız analizde görülüyor ki; gelecekte web tasarım firmaları biçim ve içerik bakımından sade göze hoş görünen geçmişten izler taşıyan ve aynı zamanda kullanıcı deneyimi açısından her zamankinden daha kaliteli ve amaca faydalı responsive web siteleri tasarlayacaklar. Elbette bu öngörümüz dahilinde Reklomastik web tasarım firması olarak kendimizi her ilerleyen gün daha çok geliştireceğiz ve siz iş ortaklarımıza çağa uygun web siteleri tasarlayacağız.Bir Cevap Yazın

2 × Bir =