Web Tasarım

Yazımızı Oylayın
[Toplam: 3 Not: 5]

Dijital medyanın çok fazla gelişmesi ve hayatımızda yer edinmesiyle birlikte bu alanlara olan rağbet her geçen gün artmaya başladı. Özellikle teknolojik anlamda yaşanan gelişmeler tablet ve akıllı telefonların bambaşka bir seviyeye ulaşmasını sağladı. Hal böyle olunca tüm işlerimizi internet üzerinden kolayca halledebilir hale geldik. Dolayısıyla bu durum marka ve firmaların dijital medya üzerinde var olmalarını bir gereklilikten ziyade ihtiyaç haline getirdiğinden web tasarım sektörü de buna paralel olarak gelişim gösterdi.

Birçok marka ve firma kendine özgü web siteleri ile online ortamlarda yerini almaya başladı. Çünkü artık dijital dünyada var olmanın yolu kendinize has bir yeriniz yani web siteniz olmasından geçiyor. Ayrıca e ticaret sistemlerinin gelişmesi ve internet üzerinden alışveriş yapabilmenin kolaylaşması markaları bu alanlarda faaliyet göstermeye itti. Diğer yandan bu web siteleri markalar için adeta bir dijital vitrin haline geldi. Artık müşteriye ulaşmanın en kolay ve etkili yolunun online ortamlardan geçtiğinin farkındalar. Çünkü insanlar zamanlarının büyük bir kısmını internet üzerinde geçiriyor ve bu süre gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Dolayısıyla potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz için sizinde dijital medya üzerinde var olmanız web tasarım yaptırmanızdan geçiyor.

Nasıl Yapıyoruz?

Öncelikle web tasarım yaparken müşteri odaklı çalışmak oldukça önemlidir. Çünkü müşterinizin nasıl bir web sitesi istediğini iyi anlamak, memnun kalmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda sürecin daha kolay geçmesine de yardımcı olacaktır. Dolayısıyla müşterinizin kafasındakini iyi anlayarak brief sürecini oldukça verimli kullanmaya çalışmalısınız.

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Web tasarım hizmeti verirken bu konuya önem veriyoruz. Mobil sistemlerinin bu kadar ön planda olması ister istemez web sitelerinin de responsive bir görünümde olmasını mecburi kılıyor. Dolayısıyla yaptığımız tüm web tasarım işleri mobil uyumlu oluyor ve tüm cihazlarınızdan herhangi bir görüntü ve veri kaybı yaşamadan ulaşabiliyorsunuz.

Yönetim Paneli

Yaptığımız tüm web siteleri yönetim paneline sahiptir. Böylelikle ileride yapabileceğiniz değişiklik ve düzenlemeleri kolaylıkla kendi başınıza halledebilirsiniz. Bu durum işlerinizi oldukça kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda vakit kaybı yaşamanızında önüne geçecektir.

SEO Uyumlu

Web sitelerinin SEO uyumlu olması artık çok önemli. Çünkü web sitenizin ve sizin insanlar tarafından kolaylıkla bulunabilmesi arama motorlarında çıkabilmeniz sayesinde olacaktır. Dolayısıyla web sitenizin SEO uyumlu olarak yapılması SEO çalışmalarının rahatlıkla yapılmasına imkan tanıyacağı gibi arama motorları içinde faydalı olacaktır. Reklomastik olarak tüm bu hizmetleri eksiksiz sunuyor ve dijital dünyada daha iyi yerlere gelebilmeniz adına çalışıyoruz.

 

Web Tasarım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Web tasarım yaptırmaya karar verdikten sonra bilmeniz gereken şeylerin başında domain ve hosting işlemleri gelmektedir. Domain, internet üzerindeki isminizi yansıtırken, hosting de internette barındıracağınız alanı ifade eden terimlerdir. Domain konusu bu bağlamda son derece önemli olup, web sitesi sahibi olacakların özenle seçmesi gereken bir husustur.

Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Domain seçebilmek ve doğru domaini almak sizi internet dünyasında bir adım öteye götürecek etmenlerden biridir. Bu konuyu daha iyi anlamanız için otel.com, bank.com gibi domainlerin sizde olduğunu hayal ederek, domain seçiminin büyük bir öneme sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Domain seçebilmek için öncelikli yapılması gereken sektörümüzü yansıtacak ve yaptığımız işi anlatacak bir isim üzerine yoğunlaşmaktır. Bu isim sizi ve firmanızı yansıtırken, aynı zamanda siteyi gören kullanıcıya ne iş yaptığınızı da anlatabilmelidir. Kendi sitemiz olan reklowebtasarim.com’u bu örnek içerisinde düşünebilirsiniz. Reklowebtasarim ismi firmamız olan Reklomastik Dijital Pazarlama Ajansını yansıtırken, yaptığımız iş olan web tasarım ve web sitesi tasarımını da doğru şekilde kullanıcıya aktarabiliyor.

Domain seçebilmek tam bir meziyet, tam bir ustalık işidir. Boşta olan isimleri araştırarak bulmak, zekice domainleri satın almak müşterinin gözünde bilinirliliğinizi arttıracak önemli çalışmalardandır. Domain alımını İsimtescil, Godaddy gibi yerlerden yapabilir, bu platformlardan aynı zamanda domain araştırmanızı da gerçekleştirebilirsiniz.
domainvehostingsecimi

Hosting Seçimi ve Hostingin Web Tasarım İçin Önemi

Doğru hosting firması ile çalışmak, hosting performansınız internetteki varlığınızı doğrudan etkileyecek olan bir unsurdur. Web siteniz için alacağınız hosting hizmeti sitenizin hızını doğrudan etkilerken, web sitenizin saldırılara karşı güvenliğini de belirleyen önemli unsurlardan biridir. Doğru hosting seçimi ile birlikte Seo çalışmalarınızı kuvvetlendirebilir, Google gibi arama motorlarında web sitenizi belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda bulabilirsiniz.

Güvenlik konusu son yıllarda hem bireylerin hem de devletlerin önemli tartışma konularından biri olmuştur. Siber güvenlik bölümleri oluşturan devletler kendi aralarında bir siber rekabet içerisine girmektedirler. Siber güçleri kuvvetli olan Bulgaristan, Slovakya ve Polonya gibi orta ölçekli devletler dahi siber konularda dünya devletleri ile yarışır hale gelebilmektedirler. Siber konular içerisindeki en önemli konulardan biri de şüphesiz web sitelerin güvenliği olmaktadır. İşte bu noktada sizin yerel yapıdaki web sitelerinizin de güvenliğini hosting firmaları belirlemektedir. Hosting firmasının size sağlayacağı güvenlik hizmeti sizi internet dünyasında daha huzurlu çalışmaya itecek önemli bir güçtür. Bu yüzden web sitemizin geleceği için kesinlikle güvenlikli hosting firmalarını tercih etmeliyiz.

Destek kısmı bir hosting firmasının iyilik derecesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Destek noktasında size herhangi bir konuda sürekli hizmet verebilecek olan firmalar, sizi rahatlatabilecek, aynı zamanda çalışmalarınızı hızlandırıcak çok önemli çalışma yardımcılarınızdan biri olacaktır. Bu sebeple hosting firmaları ile çalışmadan önce destek noktasındaki yardımlarının ne seviyede olacağını kesinlikle test etmeli, destek taleplerinize ne kadar sürede yanıt verdiklerine, ne kadar sürede sonuça ulaştırdıklarına dikkatle bakmalıyız.

Web Sitesi Konumlandırması

Ülkemizde çoğu zaman büyük siteler büyük övgü ile karşılanırken, başarıya ulaşmış orta seviyedeki internet girişimleri göz ardı edilmiş olabiliyor. Hal böyle olunca web sitesi yapmak isteyen kişiler sahibinden.com gittigidiyor, n11 gibi büyük siteleri baz alarak kendi web sitelerini oluşturmak istiyorlar. Aynı seviyede başarıya ulaşamayınca da doğal olarak hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu yüzden web sitesi yaptırmadan önce planlama ve web sitesinin sınırlarının doğru şekilde çizilmesi son derece önemlidir.

Konumlanmış kişiler ve konumlanmış girişimler hayatta her zaman fark yaratanlar olmuşlardır. Sadece futbol oynayan ve konusunda uzmanlaşan Arda Turan büyük bir yıldız olmuş, kendi sektöründe büyüyen e-nakliyat gibi platformlarda büyük başarılara imza atmaktadırlar. Bu yüzden web tasarım yaptırmadan önce konumlanmış bir biçimde düşünebilmeli, konumlanmış girişimlerle yola çıkmalıyız. Eğer bir temizlik firmasıysak sadece ev temizliğine kendimizi konumlandırabilir, eğer bir yapı ustasıysak sadece çatı veya tesisat bölümünde uzmanlaşarak kendimizi uzmanlaşmış bir birey olarak yetiştirebiliriz.

Bir web sitesi tasarlamadan önce web sitemize girecek olan kullanıcıları doğru belirlemeliyiz. Web sitemizi kimler ziyaret edecek, web sitemize giren kullanıcılar siteden ne alacaklar, bu etmenleri düşünmeli ona göre site organizasyonumuzu yapmalıyız. Web tasarım yapmadan önce düşünmemiz gereken önemli etmenlerden biri de sitemizde hangi fonksiyonların olacağına karar vermek olacaktır. Web sitemizde form bölümümüz olacak mı, soru-cevap platformumuz olacak mı, eğer bir e-ticaret sitesi ise promosyon ve kampanyalar ne şekilde belirlenecek, web sitemizde anket veya test bölümü olacak mı, kullanıcılara web sitemizden sürekli bildirim gidecek mi, sohbet bölümü olacak mı gibi birçok fonksiyonun olup olamayacağını doğru şekilde planlamalıyız.

Şirketimizin konumlandırmasını web sitemizde yapmak hem bizim için hem de kullanıcı için son derece avantajlı olacaktır. Şirketimizin büyümesini ve gelişmesini web sitemiz ile sağlayabilir, web sitemiz üzerinden yapacağımız şirket yapılanmasının sergilenmesi ile hem çalışanlarımıza hem de kullanıcılarımızı motive edebiliriz. Halkla ilişkiler alanında sloganların ve şirket felsefesinin yapılanması son derece büyük öneme sahiptir. Bazen “en iyi 2.firmayız.” sloganı çalışanları motive ederken, bazen de “mutluluk iki parmağınızın arasında” gibi sloganlar da kullanıcıları şirkete karşı aşık bırakabilirler. İşte tam da bu sebeple web sitemizi oluştururken bu tür yapıları oturtabilir, şirketimizin görünen yüzünü de dizayn edebilme fırsatını bulabiliriz. İşimizin yapılış biçimini konumlandırırken, şirket felsefemizi ve çalışma ahlakımızı da konumlandırabiliriz. İşin özü web sitemizi yapmadan önce konumlandırma konusunda çalışmalar yapmalı, hem çalışmalarımızı, hem işimizi, hem de ilkelerimizi konumlandırmalıyız.

Web Tasarım ile İş Geliştirme

İş geliştirme uzun yıllardır bir meslek haline gelmiş, iş geliştirme uzmanları birçok şirket bünyesinde tam zamanlı çalışır hale gelmiştir. Web tasarım ile iş geliştirme ise teknolojinin ve internetin hayatımıza bu denli entegre olduğu bu dönemde ise birbirine bağlanmış iki kardeştir. Bir firma iş geliştirme yöntemlerini geliştirirken, web sitesini kullanabilir, web sitesindeki gelişmeler de iş geliştirme sürecine doğrudan katkıda bulunabilir.

Web sitenizde oluşturacağınız bir ekstra hizmet bölümü ile kullanıcıları sitenize çekebilir, sitenizin ardından kullanıcıların firmanız ile bağ kurmasını sağlayabilir, bu bağ ile birlikte de işinizi geliştirecek imkanlar bulabilirsiniz. Firmaların birçoğu artık internet üzerinden müşterilerini bulmakta, kendi işlerini internete entegre etmektedirler. Nakliyat firmaları internet müşterileri sayesinde yalnızca evden eve nakliyat yapmaya başlamakla birlikte kendilerini asansörlü taşımacılık alanında dahi geliştirmeye gayret etmektedirler. İnternet üzerindeki rekabet ve web sitesine giren kullanıcıların ihtiyaçları firmanın rotasını belirlemektedir. Web tasarım yaptırırken öne çıkardıkları asansörlü taşıma hizmeti firmayı o alanda büyütürken, web sitesi üzerindeki referans bölümünün görünümü de firmayı yeni büyük referanslar bulmaya itebilmektedir.

Web sitesini geliştirmek ve kullanıcıların seveceği, keyifle zaman geçireceği bir yapıya dönüştürmek son derece mühim bir süreçtir. Web sitesi kullanışlı ve şık olan firmalar, sektörde fark yaratabilmekte, birçok firma arasından kolayca sıyrılabilmektedirler. Tasarımın yanında bir de web sitesini geliştirebilen ve kullanıcıya keyifli içerikler sunan siteler oluşturabiliyorsa da bambaşka internet başarılarına ulaşmaları içten bile değildir.
Kullanıcı-deneyimi-ve-SEO

Kullanıcı Deneyimi ve SEO

İnternet çağının getirileri arasında yer alan marka stratejileri arasında kullanıcı deneyimi ve SEO ön plana çıkmaktadır. Gittikçe artan ve yaygınlaşan internet kullanımı markaların bu alana yönelmesi ve potansiyel müşterilerini bu alanlarda yakalamasına olanak tanımaktadır. Bunun en etkili yöntemlerinden birisi olan SEO yani arama motoru optimizasyonu kullanıcı deneyimi ile birleşerek daha efektif bir role bürünmeye başladı. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ürün ya da hizmeti aramaya başladıkları andan itibaren başlayan kullanıcı deneyimi satın alma işleminden sonra da devam etmektedir. Müşteri memnuniyeti ön planda tutularak gerçekleştirilen bu kavramda asıl amaç tüketicilerin satın alma öncesi ve sonrası yaşadıkları deneyimi en üst safhaya çıkartarak, müşteri sadakati sağlamanın yanı sıra etkili geri dönüşler de sağlayabilmek için uygulanmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi ( UX ) Nedir?

Kullanıcı deneyimi diğer adıyla UX ( User Experience ) kullanıcıların site ve marka arasındaki süreçte ziyaretçi davranışlarının analizi ile onları anlayarak daha iyi bir yönlendirme yapmak amacıyla uygulanan sürecin tamamına verilen addır. Kullanıcı deneyiminin asıl amacı tüketicilerin daha iyi bir hizmet alabilmesi gibi gözükse de elbette bunun arka planında markanın kar marjını artırmak yatıyor. Tabi bu durum müşterinin daha iyi bir hizmet deneyimi almasının da önünü açmış oluyor.

Kullanıcı deneyiminin en önemli amaçlarından birisi kullanıcı ile etkileşimi artırarak web sitesinde geçirilen sürenin artırılmasıdır. Çünkü ziyaretçilerin sizin sitenizde daha fazla vakit geçirmesi olumlu bir geri dönüş yaratacağından sitenizin arama motorları tarafından daha sık ziyaret edilmesine ve sıralamanıza yardımcı olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla artık UX çok daha önemli bir konumda bulunmaktadır. Diğer yandan kullanıcıların taleplerinin daha iyi bir şekilde yerine getirilip ihtiyaçlarının giderilmesi adına onların düşüncelerini anlayarak una uygun bir strateji belirlemekten geçiyor.

Kullanıcı Deneyiminin Etkileri

SEO ve kullanıcı deneyimini bir arada yürüten markalar diğerlerine oranla daha başarılı olabilmektedir. Çünkü kullanıcı deneyimi pek çok noktada sizin markanıza ve sahip olduğunuz web sitesine etki etmektedir. Bu kullanıcı deneyimini geliştirmek ve müşterilerin istekleri doğrultusunda sürekli güncel tutmak daha fazla tercih edilmenizi sağlayacaktır.

Dönüşüm Oranları

Ziyaretçilerin sitenizde yaptıkları satın almalar ve etkileşim halinde bulunmalarını dönüşüm olarak tanımlayabiliriz. Örneğin e ticaret sitenize giren 100 kişiden 3’ü satın alma işleminde bulunuyorsa bu sitenize dönüşümün olduğunun bir göstergesidir. E ticaret sitelerinde bu dönüşüm oranı %2 ila %3 arasında değişim göstermektedir. Buradaki asıl amaç tüketiciye çok daha uygun bir kullanıcı dostu site sunarak kolaylıkla satın almaya yönlendirmektir. Dolayısıyla bu noktada kullanıcı deneyimini geliştirmek oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir.

Kullanıcı Sadakati

Sitenize yapılan ziyaretlerin olumlu neticelenmesini beklemeniz için kullanıcılara sunduğunuz hizmet ve diğer konuların faydalı ve yerinde olması gerekmektedir. Eğer bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettikten sonra bir daha geri dönüş yapmıyorsa bu durum sizden memnun kalmadığı ve olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaşadığı anlamına gelmektedir. Bu durum sadece potansiyel müşterinizi kaybettiğiniz anlamına gelmemektedir aynı zamanda rakiplerinizin tercih edilme şansını da artırmanız anlamına gelir. Dolayısıyla kullanıcı sadakati oluşturmak mühim ve elzem bir konudur. Çünkü kullanıcı sadakati oluşturabilirseniz siteniz sürekli bir geri dönüş alarak hem trafiğinizin artmasına hem de rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Kullanıcı Memnuniyeti

Elbette tüm bunların asıl amacı iyi bir kullanıcı memnuniyeti oluşturarak hedef kitlemizin mutlu olmasını sağlamak. Aldıkları hizmet ve üründen memnun kalan insanların size geri dönüş oranı da bu memnuniyet ölçüsünde paralel olacaktır. Doğal olarak sunduğunuz kullanıcı deneyiminin ve hizmetlerinin bu minvalde olduğundan emin olunuz. Ziyaretçilerinize kolay, kullanışlı ve kullanıcı dostu bir arayüz ile hizmet verirseniz her zaman kazanan siz olursunuz.

 

Web Sitesi Sahibi Olmanın Önemi

Günümüz global bilgi toplunda dijital olmazsa olmazdır. Dijital denince akla gelen şeylerin belki de en önemlisi websitedir. Web site, markanın görünen yüzüdür. Web site markaların vitrinidir. İyi bir web tasarım ile oluşturulmuş bir websiteye sahipseniz, yani, vitrininiz iyiyse daha çok müşteri çekersiniz. Daha çok müşteri demek, daha çok kazanmak demektir. Bu bağlamda, website sahibi olmanın birçok önemi vardır.

İyi bir web tasarım ile harika bir websiteye sahip olmanın, rekabetin oldukça yüksek olduğu dijital medyaya oldukça önemlidir. İşte bu yazımızda websitenin avantajlarından bahsedeceğiz. Website sahibi olmak niçin önemlidir?
websitesi

1) Web Site markanın vitirinidir.

Kullanıcıların, müşterilerin size ulaştıkları yer ilk önce internet olacağından mütevellit gördüğü ilk şey websiteniz olacaktır. Websitenize giren kullanıcılar, markanızla ilgili olan algısını web tasarımına bakarak ve site içindeki içeriklere bakarak karar verecektir. Web tasarım bakımından oldukça şık ve iyi bir websiteye sahipseniz, kullanıcı tarafından algınız kesinlikle olumlu olacaktır. Size karşı ciddi olacak ve güven duyacaktır. İlk algı olarak websiteyi beğenen kullanıcı artık sizden ürün veya hizmet alabilecektir. Çünkü; iyi bir website ile kullanıcının ilk görüşünü kazanmış oldunuz. İçeriğiniz de iyiyse yeni müşteriniz hayırlı olsun!

Tabii bunun bir de tersini düşünmek gerekir. Kötü bir websiteye sahipseniz, tasarıma hiç önem verilmemişse, site içeriğiniz yoksa veya özen gösterilmemişse, kısaca sallapati bir iş yapılmışsa kullanıcının ilk algısı olumsuz olacaktı. Potansiyel müşteriniz ilk olarak çok kötü, güncellenmemiş eski bir site ile karşılaşınca doğal olarak bilinçaltı olumsuz bir tepki verecektir. Olumsuz tepki veren bilinçaltına sahip potansiyel müşteriyi kuvvetle muhtemel baştan kaybetmiş olacaksınız. İşte bu yüzden website sizin vitrininizdir. Vitrininize önem verin. Hatta vitrininize çok önem verin.

2) Web Site ile binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

Markanızı binlerce kişiye ulaştırmak istiyor musunuz? Bu soruya yine bir soruyla cevap verelim: Kim istemez ki? Evet, binlerce kişiye ulaşabilmenin en önemli yollarından biri website sahibi olmaktır. Websiteniz varsa ve SEO uyumlu bir websiteye sahipseniz arama motorlarında çıkabileceksiniz. Eğer websitenize iyi bir SEO çalışması yapıldıysa sektörünüzle ilgili olan anahtar kelimelerde arama motorlarının üst sıralarda önerdiği bir websiteye sahip olmuş olursunuz. Arama motorlarında  üst sıralarda olmak demek ise çok fazla tıklanmak demektir. Websitenize yüzlerce, binlerce kişi ziyaret etmiş olacaktır.

Sadece SEO yaptırarak arama motorlarında yukarılarda çıkmanın dışında bir de SEO yaptırmadan da binlerce kişinin websitenizi ziyaret etmesinin yolu var. Bu yol internet reklamcılığıdır, yani, AdWords reklamlarıdır. “SEO uzun bir süreç, ben hemen sonuç almak istiyorum.” diyorsanız AdWords reklamları tam size göre. Belirlediğiniz anahtar kelimeler Google’a yazılınca sizin websitenizin çıkmasını istiyorsanız tıklama başı maliyetle en başlarda görücüye çıkarsınız. Websitenize her tıklandığında sektörün rekabet durumuna göre belirlediğiniz ücret cebinizden çıkmış olacak. Bu ücret 10 krş ile 50 lira arasında değişebiliyor. Bu da sektörün rekabet durumuna göre belli oluyor. Örneğin, umre sektörünün rekabeti yüksektir. Dolayısıyla tıklama başına düşen maliyet de yüksek olacaktır.

SEO ve AdWords’ün dışında websitenizin binlerce kişiye ulaşmasının bir yolu daha var. Tahmin edin. Tahmin ettiniz mi? Evet, çoğunuz doğru cevabı verdi sanırım. Tabii ki sosyal medya! Sosyal medyadan da websitenize binlerce trafik alabilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus, sosyal medya yönetiminin doğru ve profesyonel bir şekilde yapılmasıdır. Sosyal medya yönetimi işini iyi bir sosyal medya ajansı ile yürütürseniz başarılı sonuçlar elde etme ihtimaliniz o derece yüksek olur. Sosyal medyadan websiteye trafiğin yüksek olması sosyal medya sayfalarınızın takipçi sayılarının yüksek olması ve takipçilerinizin de etkin takipçiler olması gerekir. Tabii bunun için de sosyal medya reklamları ile destekli bir şekilde sosyal medya yönetiminin yapılıyor olması gerekir. Aksi halde websiteye istenen trafiği çekmek kolay olmayacaktır. Bu konudaki en iyi örnekler Onedio tarzı sosyal medya sayfaları ve haber sitelerinin sosyal medya sayfalarıdır. Onedio tarzı içerik siteleri ve haber siteleri trafiklerini çoğunlukla sosyal medya üzerinden alır.

Websitenin binlerce kişiye ulaşmasını sağlayacak yollar bitti mi? Tabii ki hayır! Bunun için bir yol daha var, video içerik. Video içerikler ile websiteye yönlendirme yapabilirsiniz. Her platformun kendine özgü bir dili ve kendine özgü kullanıcıları vardır. Amaç, o kullanıcılara da ulaşabilmek, daha fazla kişiye ulaşabilmektir. Örnek olarak Trivago, reklam filmiyle yaptığı aslında insanları websitelerine yönlendirmektir.

Websitenizin çok tıklanmasını istiyorsanız bunun bir yolu daha var. O da bloggerlar veya fenomenler aracılığıyla websiteye yönlendirmek. Takipçi sayısı yüksek bloggerlar veya fenomenlere websitenizden aldığı bir ürünün veya websitenizden aldığı bir hizmeti anlatmasını isteyebilirsiniz. Kendi platformlarında sizin websitenizden bahseden bloggerlar ve fenomenler sayesinde websitenizin trafiğini hissedilir derecede arttırabilirsiniz. Tabii bloggerlar ve fenomenler websitenizin, markanızın tanıtımını yapmak için sizden belli ücretler talep edecektir. Talep edilecek ücret, etki alanının büyüklüğüne değişecektir.

3) Web Site ile daha kolay bir iletişim kurun, vizyonunuzu yansıtın.

Websiteye sahip olmak demek müşterilerinizle veya potansiyel müşterilerinizle daha kolay iletişim kuramanızı sağlayacaktır. Şöyle, eğer hizmetinizle ilgili bir soruyla karşı karşıyaysanız, soruyu soran kişiyi hemen websitenize yönlendirebilirsiniz. Referanslarınızı soran bir kişiyi ise hemen websitenizin referanslar bölümüne yönlendirebilirsiniz. Dolayısıyla müşteri veya potansiyel müşteriniz ile daha sağlıklı bir iletişim kurmuş olursunuz.

Bunların yanında websiteniz ile vizyonunu yansıtmış olacaksınız. Web tasarımınızın her yerinde, her detayında, her içeriğinde o vizyonu yansıtmalısınız. Vizyonunuzu yansıtmak, sizleri kullanıcılar tarafından daha güvenilir bir marka, daha saygın bir marka olarak görmesini sağlayacaktır. Bu bakımdan mutlaka iyi bir web tasarıma, iyi bir websiteye ihtiyacınız vardır.

4) Web Site ile daha saygın görünün, itibarınızı arttırın.

Günümüzde websitesi olmayan firmalar; eski, geleneksel kafaya sahip, çağa uyum sağlayamamış olarak görülmeye mahkumdur. Websitesi olmayan firmaların ekonomide çok büyük bir yeri olan dijitalden pay alamayacakları malumdur. Tabii sosyal medyadan satış yapmıyorlarsa…

Her ne olursa olsun, websitesi olmayan bir firma maça 1-0 mağlup başlar. Kim maça 1-0 mağlup başlamak ister ki? Direkt satış yapan bir website olmasa bile, markayı yansıtan bir kurumsal websitenin mutlaka olması gerekir. Website ile daha saygın görüneceksiniz. En kötü ihtimalle; günceli, dijitali yakaladığınızı göstermiş olacaksınız. Bu bile insanlar tarafından size olan güveni arttıracak bir husustur. İyi bir website mutlaka şart.

Sonuç:

Tüm bu maddelerin de gösterdiği ve ispat ettiği gibi her kurumun/firmanın/markanın mutlaka bir websiteye sahip olması gerekir. Hatta sadece bir web siteye sahip olmak değil, iyi bir web tasarıma sahip bir siteye sahip olmak gerekir. İyi bir web tasarıma sahip olmak için de web tasarım firmaları ile çalışmak ve o web tasarım firmaları arasından en iyi web tasarım firmasını seçmek gerekiyor.

Rekabet yüksek, dijitalin ekonomiden aldığı pay büyük ve her geçen gün de bu pay artmaya devam edecek. Böyle bir ortamda website ile bu mücadelenin içinde olmamak kesinlikle yanlış olacaktır.

Ayrıca, başarlı olmak istiyorsanız tam anlamıyla bir dijital pazarlama paketi almalısınız. Yani, yukarıdaki bahsettiğimiz tüm yolları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sizler de takdir edersiniz ki Kapitalizm’de para kazanmak için önce para harcamanız gerekir. Para harcamadan büyümeyi unutun.

Web sitesi sahibi olmanın önemi konusunda sizleri küçük de olsa bilgilendirmeye çalıştık. Umarız websitenizden arzu ettiğiniz işleri almayı başarırsınız. Bir önceki yazımız olan Web Sitesi Yapan Firmalar ve Web Tasarım Sektörü yazımızda, web tasarım dünyasıyla ilgili detayları anlatmaya çalıştık. Umarız o yazımızı da okursunuz. Şimdiden teşekkürler.8 yorum

 • Fatma

  Web tasarım konusunu çok iyi ele alıp bu denli düzenli çalıştığınızı buradan öğrendim. Web tasarım sektörünün gelişimi ve insanlar tarafından saygı duyulan bir sektör olması sizin gibi firmaların elinde olan bir şey diye düşünüyorum. Web sitenizde referanslarınızı ve blog çalışmalarınızı dikkatle takip eden birisi olarak sizlerle web tasarım ile ilgili bir kaç görüş ve düşüncemi paylaşmak istiyorum. Acaba bu konu hakkında şirketinizi ziyarete veya mail yoluyla görüşe bilir miyiz. Şimdiden teşekkür eder web tasarım alanında sizlere teşekkür ederim.

 • Barış Korkmaz

  Fatma Hanım merhaba, görüşleriniz için teşekkür ederiz, sizin gibi sektörü derinlemesine inceleyen birinden bu sözleri duymak bizleri motive ediyor, istediğiniz an bizimle iletişime geçerek dilediğiniz görüşmeleri gerçekleştirebiliriz.

 • Hayri İpek

  Merhaba, web siteniz son derece guzel ve ve bilgilendirici icerikleriniz var. Calismalarinizi yakindan takip ediyoruz. Seo ile ilgili daha fazla bilgi paylasirsaniz memnun oluruz bi tek istegim o geri kalan hersey guzel elinize saglik, iyi calismalar

 • Serhat Kara

  Web tasarım konusunda aydınlatıcı bir içerik olmuş. Elinize sağlık.

 • Fahri Karatay

  Web tasarım hizmetleri günümüzde çok fazla firma tarafından verilmektedir. Dikkatli seçim yapmamız gerekir. Yazı için teşekkürler.

 • Aysu

  web sitesi tasarımı hakkında bu gibi şeylere yer vermeniz mükemmel. Web sitesi nasıl yapılmalı veya web sitesi nasıl yapılır hakkında detaylı bir bilgi verebilir misiniz?

 • Burcu

  Web tasarım alanında sadece hazır yazılımlar üzerinden gittiğinizi gördüm. Neden böyle hazır yazılımlar kullanıyorsunuz?

Bir cevap yazın

On Dokuz − 2 =