Web Tasarım ve Sosyal Medya İlişkisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Hayatımızda yer edinen kuru-pilav, davul-zurna, simit-peynir gibi bir çok ikiliden en dijitalidir web tasarım ve sosyal medya. Birbirine sadık iki dost diyebiliriz onlar için. Zor zamanlarında hep yanında olan ve hiç bir zaman desteğini esirgemeyen. Sosyal medya ilk doğduğu andan itibaren yanında yerini alır web tasarım için. İkisi de birbirinin velisidir aynı zamanda. Uçsuz bucaksız dijital medya içerisinde yer alan web tasarım ve sosyal medya kavramları, bu acımasız dünyada birbirine muhtaç iki komşudur.

Web Tasarım için Sosyal Medyanın Faydaları

Web tasarım sürecini iyi bir şekilde atlatmış olan x markasının web sitesi yayımlanmaya başladığı süreçten itibaren yeni doğmuş bir bebek gibi korumasız ve yardıma muhtaçtır. İlk adımları atmasını ve gelişmesini sağlayan ise sosyal medya olacaktır. Mükemmel bir web tasarım örneği de olsa kullanıcılara ve hedef kitleye ulaşmayan bir web sitesi hiç bir ilerleme gösteremeyecektir. Temel bağlamda sosyal medyanın faydaları arasında en önemlisi, ilk adım olan paylaşım ve hedef kitleye ulaştırma sürecidir. Tamamlanan web tasarım sürecinin ardından görücüye çıkmaya hazırlanan web sitesi, henüz hiçbir hiç bir tık almazken markanın kurumsal sosyal medya hesapları (Facebook, Twitter, Linkedin) üzerinden yapacağı web site tanıtım paylaşımı, markanın takipçilerine ve hedef kitleye kısa sürede kolaylıkla ulaştırılabilir.

Sosyal Medya Platformları: Kullanıcı sayısı kurulduğu günden bu yana hızla artan ve kurumsal firmalar adına takipçi sayısını belirli bir seviyeye getirebilecek sosyal medya platformları web tasarım için büyük katkı sağlar. Belli başlı platformlar, sosyal medya yönetimi adına büyük katkı sağlar. Facebook başta olmak üzere son zamanlarda büyük çıkış sağlamış Instagram paylaşımları web tasarım ajansı tarafından aktif bir biçimde kullanılır. Görsel paylaşımların yapıldığı Instagram hesaplarında, kurumsal işletme profili açabilir, web sitenizi sergileyebilirsiniz. Böylelikle online mecrada hedef kitlenizi dükkanınıza çekmeyi başarabilirsiniz. Ayrıca vereceğiniz Facebook ve Instagram reklamları ile bütçenize göre reklam kampanyası oluşturabilir, sosyal medyanızın web tasarım için sağlayacağı faydayı artırabilir. Sektöre hitap eden sosyal medya platformları marka hesabı için daha faydalı olacaktır. Twitter, Linkedin, Reddit, Tumblr ve benzeri sosyal medya platformları web sitenize kullanıcıları çekmek adına doğrudan etki sağlar. Web tasarım için önemli olan husus, sosyal medya paylaşımının doğru alanda, doğru sosyal medya platformları içerisinde yapılmasıdır.

sosyal medya
sosyal medya

Sosyal medyanın web tasarım üzerindeki bir diğer önemli faydası da dijital medyada marka görünürlüğü ve bilinirliği açısından birincil husus olan arama motoru optimizasyonu (SEO) üzerindeki büyük etkisidir. Sıfırdan yola çıkmış kurumsal bir web sitesi üzerinden yola çıkacak olursak, sosyal medya paylaşımları veya sosyal medya reklamları web sitenin trafiğini oldukça olumlu yönde etkiler. Web siteye yapılan giriş, web site içerisinde gezinme süresi, web site içerisindeki tıklamalar ve de sosyal medya paylaşım butonlarının kullanımı; kurumsal web sitesi yapmak için topu alan, web tasarım kriterlerini yerine getirmiş bir web tasarım ajansı tarafından gerçekleştirildiğinin göstergesidir. Ancak kullanıcı deneyimine uygun bir web tasarım hizmeti sunularak sosyal medya paylaşımları sayısal olarak artırılabilir.

Tüm bu etmenler, sosyal medyanın web tasarım üzerinde yarattığı olumlu tesirin birer örneğidir. Arama motorları; en basit anlatımı ile kriterlerine uyan web siteleri için sıralamayı belirlemektedir. Optimizasyon sağlamak adına ilgi çekici, trafiği yüksek ve sosyal medya yanı kuvvetli bir marka olmak, dijital pazarlama planını doğru adımlarla yerine getirmek gerekmektedir. Sosyal medya bu bağlamda web tasarım için çok önemli bir değer, vazgeçilmez bir noktadır.2 yorum

  • Asuman Dinç

    Sosyal medya hesaplarımızı aktif olarak kullanmak da bazen yeterli olmayabiliyor. Kurumsallaşma sürecinde sosyal medyayı nasıl kullanabileceğimizle ilgili bir yazı daha bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler…

  • Salih Gevşek

    Asuman hanıma katılmıyorum bence sosyal medyanın yeterli kalmadığı hiç bir zaman olmuyor sadece aktifliği azalttığınızda yeterli kalmıyor. Onun haricinde aktif olduğunuz sürece Sosyal medya Her konuda yeterli. Yazınız gayet güzel olmuş elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

14 − Beş =