Web tasarım ve SEO

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Web tasarım sektörünün yapı taşı olan SEO Google arama motoru ve diğer arama motorları için web projenizi ön sıralara çıkaran olguya denir. SEO belli başlı temellerden oluşur. Bu temelleri bilmeyen tasarımcı her zaman kaybeder ve SEO konusunu kavrayamamış sayılarak başarısız projeler üretir. SEO sanal ortamdaki en büyük ihtiyaçlardan birisidir. Örnek veriyorum tasarımı olsun kodlaması olsun çok iyi olan bir web projesi düşünelim. Ama SEO kurallarına göre yapılmamış ve insanlar tarafından tanınmayan reklamı olmayan çok iyi bir web projesi düşünün. Bu web projesi belki çok iyi amaçlar için insanların ihtiyaçları doğrultusunda ve faydalı bilgiler bulunduran büyük bir portal düşünelim fakat SEO çalışmasının olmadığını varsayalım. Böyle büyük projeler bile SEO çalışması yapılmazsa, Google firması veya başka firmalar üzerinden web sitesinin anahtar kelimeleri veya alakalı web siteler üzerinden hedef kitleye reklam yapılmazsa web projenizin değeri hiç yoktur demektir. Uğraşlarınız belli bir sonuca oluşsun istiyorsanız SEO çalışmasını önemsemeniz gerekiyor. SEO çalışmasına başlayabilmeniz için yapmanız gereken bir takım çalışmalar vardır.

Kodlamaya Giriş

seo-ve-web-tasarım

SEO için yapmanız gereken ilk şey web sitesinin temeli olan düzgün bir kodlama tarzıdır. Web sitesi dizayn edilmeye başlandığı zaman kişiye özgün değil arama motorlarına yönelik yapılmalıdır. Şöyle ki, arama motoruna neyin nerede olduğunu bariz gösterebilmeniz gerekmektedir. Sütun ve satırlarınızın yerleşimleri iç içe geçmemelidir. Google veya diğer arama motorlarının anlayabileceği tarzdan ve diğer tasarımcıların da anlayabileceği şekilde kodlama yapılmalıdır.

Görsellerin Kullanımıseo-ve-gorsel-tasarim

Web projemiz üzerinde kesinlikle yazılarımızla, web sitemizle alakalı görseller bulundurmak zorundayız. Kurumsal bir web tasarım firması olan Reklowebtasarım bu kullanım şeklini bütün projelerinde uygulayarak web tasarımın yapı taşlarından biri olan görselleri ön plana çıkarır ve web sitesini renklendirerek web projesinin değerini arttırır. Görsel kullanmanın bir diğer artısı insan hafızasında ki değerdir. Çünkü görseller insan hafızası için yazılardan daha etkilidir. İnsan hafızasında daha iyi yer edinir. Bu açıdan da görselleri kullanmak değerlidir. Görsellerimizi web sayfamıza ilgili olduğu alanla alakalı başlıklarla yüklemek gerekir. Boyutunu kesinlikle bütün kullanıcıları düşünerek yapmamız gerekir. Google arama motoru ve diğer arama motorları buna dikkat eder. Web sayfanız hızlı açılsın istiyorsanız görsellerinizin ve videolarınızın boyutlarını mutlaka minimum seviyeye çekmelisiniz. SEO açısından görseller yazılarımızı ve web sitesi desteklerse Google firmasını gözünde değerli olacaktır. Bu şekilde görsellerimiz Google görseller bölümünde çıkacak ve web sayfamız Google gözünde değerli sayılacaktır.

İçeriklerin Güncel Olması

Web sayfamız için belirli sürelerde güncel içerikler kullanıp web sayfamızın kalitesini arttırmamız gerekiyor. Güncel tutacağım içerikler SEO kurallarına uygun bir şekilde yapılmalı ve web sayfamızın amacı ile mutlaka alakalı sosyal-medyanın-önemiolmalıdır. SEO konusunun üzerinde çok duran Reklowebtasarım web tasarım firması müşterilerine her zaman web tasarım ve SEO konusunda destek verip onlara güncel olarak SEO konferansları vermekte aynı zamanda firma gelişimleri için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sosyal Medyanın SEO üzerinde Etkisi

Sosyal medya daha geniş platformlara ulaşabilmek için bir araçtır. Yapılacak doğru çalışmalar ile ve doğru reklam
stratejileri ile web sitenizi sosyal medya üzerinden çok iyi bir yere getirebilirsiniz. İnsanların yaygın olarak kullandıkları platformlarda web sitenizin de bulunması insanlarda farklı bir imaj bırakarak firmanızın o insanlar üzerinde güzel bir imaj bırakmasını sağlar.

Bu yazımda anlatmış olduğum SEO konusunun temelleri hakkında biraz bilgi vermişimdir umarım. “Web sitesi tasarımı” adlı yazımızı okuyarak SEO ve web tasarım hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

On Dört − 4 =