Web Tasarım Sektörü ve Sosyal Medya

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Dijital dünyanın gerekliliklerine ayak uydurmak marka kimlik ve itibarı açısından değerlendirdiğimizde oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Çünkü online mecralar her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyorlar. Artık sokaklarda kurulan pazarların yerini online yani dijital pazarlar aldı. Bu durumda sokak tezgahları da yerini sanal Pazar ve marketlere yani web sitelerine bıraktılar. Dolayısıyla web siteleri bizim vitrinimiz ve mağazamız haline geldiler. Sonuç olarak web tasarım yaptırmak dijital dünyada var olabilmenin temel kaynaklarından biri hatta en önemlisi olarak yerini aldı.

Web Tasarım ve Kurumsal Kimlik

Birçok kurum ve kuruluş marka kimliğini, imaj ve itibarını ve müşteri odaklı hizmet verebilmek amacıyla kurumsal web tasarımı yaptırarak kendilerini bu alanlarda sergilemeye başladılar. Çünkü offline ortamlar eskisi kadar revaçta değil ve bu durumda online ortamların daha fazla kullanılmasına binaen ortaya çıkan bir durumun tecellisi olarak karşımıza çıkıyor. Büyük ölçekli şirket ve kuruluşlar için dile getirdiğimiz bu durum  zaman içerisinde Kobi dediğimiz küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri de kapsayarak daha geniş yelpazeli bir alana yayıldı. Tabi bu durum internet ortamının sürekli kendini yenilemesi ve geliştirmesi sonucunda daha farklı ihtiyaçların doğmasına ve sektörün de bunlara cevap verebilmek adına bu yöne doğru evrilmesine sebep olmaktadır.
ecommerce-website-design-with-social-media

Web Tasarım ve Sosyal Medya İlişkisi

Sosyal medyanın bu duruma katkısını da yadsımamak gerekir. Çünkü onların varlığı online mecraların kullanımını artırdığı gibi artık müşteri potansiyeli ve hedef kitle açısından da oldukça avantajlı durumları ortaya çıkarıyor. Çoğumuz gününün büyük çoğunluğunda bu mecralarda aktif olduğundan firmalarda bu ortamlarda daha çok varlık gösterebilmek ve ulaşılabilirliği hat safhaya çekmek açısından kendilerini bu yönde evrilerek farklı bir kimlik kazanmaya başladılar. Tabi bu durum yeni yeni iş kollarının doğmasını yanında getirdiği gibi arz talep konusunda da işler farklı bir boyuta ulaştı. Artık firmalar reklam ve marka bilinirliği açısından sosyal medyayı daha efektif kullanarak daha fazla insana ulaşmaya çalışıyorlar. Fakat kurum kimliği açısından sosyal medya çok etkili olsa da birçok anlamda web sitelerinin yerini alamazlar. Çünkü orası size ait özel bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Web tasarım sektörü başlı başına bir mecra olduğundan her zaman öncelikli olarak kalacaktır.

Büyük ölçekli firmalar açısından kurum kimliği belki de her şeyin önünde tutulan bir konudur. Eskiden daha çok güven üzerine kurulu olan iş ilişkileri artık profesyonel bir şekilde yürütülürken, firmanın sahip olduğu web sitesi yani onun dijital vitrini daha ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra e ticaret platformları online alışveriş imkanı sunduğundan insanlara daha cazip gelerek onları bu ortamlardan alışveriş yapmaya itiyor. Web tasarım sektörü de bu durumdan elbete kendine büyük bir pay çıkarıyor. İnsanların bu denli internet üzerinden kolay ve rahat alışveriş yapabilmesi bu mecraların daha sık kullanılmasına ve gittikçe önem kazanmasının önünü açıyor. İlerleyen zamanlarda e ticaret platformları nasıl bir konumda olacak hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Teknolojik gelişmeler ve yenilikler o kadar hızlı oluyor ki sektörde ayakta kalabilmeniz için bunlara ayak uydurmanız gerekiyor. Yoksa treni kaçırıp bir anda kendinizi boşlukta bulmanız içten bile değil. Fakat sağlam bir web tasarım firması ile çalışarak kurumsal bir kimlik edinmek ve kurumsal bir web tasarım işiyle hem icra ettiğiniz faaliyetleri geliştirir hemde dijital mecraların en çok aranan ismi olabilirsiniz. Bunun için iyi bir firma ile çalışmanız ve sosyal medyayı yakından takip ederek gelişen olaylara anlık tepki verebilmeniz gerekir. Tabi bu konuda pek çok farklı kıstasın devreye girdiğini biliyoruz ancak ilk evre olarak kurumsal web tasarım yaptırmak iyi bir başlangıç olacaktır. Online mecralarda imaj ve itibarınız için bu konuya gereken önemi vermeniz ve yeniliklere açık olmanız sizi her zaman rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır.

webdesign-courses

Web Tasarım ve Hayatımızdaki Yeri

 

Gelişen ve değişen teknoloji ile hayatımızda bir sürü yenilikler oluşmuştur.Bu yeniliklerden biri de internet ve bunun işlevi olan web tasarım firmaları bize birçok kolaylık sağlamaktadır. Bilim çağında olduğumuza göre bilgiye ulaşım hız kazanmıştır. Artık evimizden çıkmadan hiç uğraşmadan bir çok bilgiye ulaşabiliyoruz. Sadece bilgiye değil oturduğumuz yerden dünyanın öbür ucundaki bir ürünü satın alabiliyoruz. Yada kendi ürünlerimizi dünyaya pazarlayabiliyoruz. Dijital dünyanın bu kadar gelişmesi ve hayatımızda yer edinmesinden sonra bu sektöre ilgi artmaya başlamıştır. Bir çok web tasarım firması faaliyet göstermeye başlamıştır. İnternetin yayıngaşmasıyla artık kişi ve kurumlar ticaretlerini internet üzerinden yürütmeye başlamışlardır. Böylece yeni iş alanı açılmaya ve bu söktere ilgi artmaya başlamıştır. Bir çok kurum artık kendilerini internet üzerinden tüm dünyaya tanıtmak,reklamlarını yapmak ve büyümek için bu alana yönelmiş kendilerini sosyal platformlarda büyük bir rekabet alanına atmıştır. Dijital dünyada da başlayan bu rekabetle kişi ve kurumlar daha fazla kitleye ulaşmak için web tasarım firmaları yardım almaya başlamışlardır. Peki web tasarım nasıl yapılır bunun hakkından birkaç cümle yazmak istemekteğim.

Web Tasarım Nasıl Yapılır ?

Web Tasarım yapmak için öncelikle bilgili ve görsel yeteneğinizin olması gerekmektedir. Çünkü Web Tasarım yapmak için sadece bilgi yeterli olmayacağı gibi sadece yetenekli olmakda yetmiyor. Eğer bu işe meraklı iseniz eğitimini alamanız için bir çok kurs bulunmakta yada kendinizde internette bulunan konu anlatım sitelerinden öğrenebilirsiniz. Bende bu işe başlamadan önce neler yapmanız gerekir isterseniz bundan bahsedim. Öncelikle bir web tasarıma başlamadan önce kesinlikle piyasa araştırmasını yapmalısınız. Daha sonra bu konu alakalı bir plan yapmalısınız ki tasarım ve kodlama yaparken kafanız karışmasın. Daha sonra hazır template kullancaksanız bu template kendinize göre düzeltmelisiniz yok ben kendim tasarlıcam diyorsanız kodlamaya başlamadan önce bir tasarım programında tasarımınız ince ayrıntısına kadar tasarlayıp kodlamaya başlayabilirsiniz. Tasarım yaparken gereksiz renk kullanımından uzak durmanızı tavsiye ederim ve biribirine uyumlu rekler kullanmalısınız logonuzda bulunan renkleri kullanmanızda fayda var. Kurumsal web tasarım sitesi tasarlıyorsanız eğer ona uygun renkler kullanmalısınız mesela. Kodlama yaparken tasarımınızı 3 kısma ayırınız header,main,footer. Header kısmında sitenizin logosu ve menu kısmı olabilir isterseniz headerdan ayrı bir menude tasarlayabilirsiniz. Main kısmında içerikler ve bilgiler yer almalıdır. En son footer kısmında alt menu ve iletişim bilgileri yer alabilir. Kodlama yaparken dikkat etmeniz gereken linklerinizi verirken yanlış vermemek ve fazla kod kullanarak sitenizi yavaşlatmamak.

eskisehir_reklamNelere Dikkat Etmeliyiz ?

Tasarımınız ve kodlamanız bittikten sonra aldığınız domain adresinde yayınlayabilirsiniz. Domain adresininizi seo uyumlu almanızda fayda var. Hosting seçerkende dikkat etmelisiniz iyi bir hosting desteği almasanız siteniz hızı düşer ve siteye giren kullanıcılar sitenizde fazla durmadan çıkabilirler. Sitenizi yayınladıktan sonra Seo çalışmaları ile sitenizi arama motorlarında bir numara çıkarabilir ve sitenize girilen kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz. Seo çalışmaları yaparken kendinize anahtar kelimeler bulmalısınız ve domaininizde bu anahtar kelimenin olması avantajlıdır. Konuyu toplayacak olursak bir web tasarım sitesi size kazandıracağı yenilikleri maddeler halinde yazalım.

  • Nerede olursa olsun müşteriye hızlı ulaşım kolaylılığı sağlıyacaktır.
  • Firmalara yeni bir imaj oluşturacaktır.
  • Günün her saatinde ulaşılma kolaylılığı
  • Satış ve pazarlama gelirlerinde artış sağlıyacaktır.
  • Profesyonel göstergesi olarak algılanacaktır.
  • Web Tasarım yaptırarak yenilikçi ve gelişmeye açık bir profil kazanılacaktır.
  • Arama motorlarında bulunabilecek ve müşteri kazanabilceksiniz.

Arama motorlarında birinci sırada çıkarak sektör rekabetine ortak olabilceksiniz.1 Yorum

Bir Cevap Yazın

19 − 1 =