Web Tasarım Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Web tasarım; internet ağının ortamı veya varsa başka bir ağ üzerinde olan alanların tasarımlarına verilen isimdir. En kaba tabirle internet sitesi görünüşüne verilen nitelikte diyebilme şansımızda vardır. 1995 yılından sonra gelişmeye başlayan ve günümüzde bilgisayar üzerinde kullanabildiğimiz ne varsa bunu web üzerinde bize temin edebilen bilişim dalı da diyebiliriz. Arka yüzüne web yazılım dense de halk arasında bu tam şekliyle web tasarım olarak bilinir.

Web tasarım ortaya çıktığı ilk yıllarda daha çok görsellerin basit kodlarla birleştirilmesiyle oluşan bir yapıydı. Günümüze kadar ne kadar değişse de kodlama ve algoritma mantığı değişmediği aynı olduğu için sadece gidiş yolları kısalmış ve kullanıcı deneyimi hat safhalara çıkarılmaya başlanmıştır. Bunu en güzel anlayabileceğimiz örnek jquery kütüphanelerinin ortaya çıkışı ve büyük kodlardan kurtulmamızdır. Bir diğer örnek web şablonu üzerinde herhangi bir grafik artık CSS3, Java vb. başka diller üzerinde sadece kodlayarak çizilebiliyor ve buda büyük kasıntı sorunlarını aza indirerek sizi büyük alanlar aramaktan kurtarıp kullanıcıların çok rahat web şablonunu kullanmasını sağlıyor. Örnekle PS programı üzerinden çizilen bir harita ile kodlama ile yapılan bir harita arasında hem boyut hem de esneme farkı vardır. Kodla yapılan harita web şablonuna tamamen uyumlu olacakken PS programı vb. programlar ile çizilen bir harita yeteri kadar esnek olamıyor. Fazla detaya girmeden web tasarım kısaca söylediğim gibi herhangi bir ağ üzerinde bulunan bir şablonun görüntüsüne verilen isimdir.

Web Tasarım Nasıl Yapılmalı?

Web tasarım güncel bilgiler takip edilerek yapılmalı ve eskiye dair varsa web tasarım bilgileriniz bunlar tazelenerek yapılmalıdır. Web tasarımına başlamadan önce tasarlanacak olan yapının mahiyeti öğrenilmeli ve bu bağlamda proje üzerinde ilerlenmeli. Aksi halde uygun olmayan bir tasarım ortaya çıkar bu da projenizi verimli bir şekilde kullanmamanıza neden olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için bir iş planı yapılmalı ve bu iş planı araştırma yapılarak yapılmalı eğer araştırma yapmazsanız kendi kararlarınız üzerinden yürürseniz tekrar başarısız bir sonuç elde edeceksiniz.

Gerekli verileri topladıktan sonra web projenizin güvenliği en önemli konulardan birisidir. Güvenliği projeye başladığınızda halletmeniz ve kafanızda soru işaretlerinin olmaması gerekiyor. Web güvenlik hakkında ilgili yazımızı da okuyarak konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Onun dışında olmazsa olmaz olan web projenizi yayına verdiğinizde belli aralıklarda bunun yedeklenmesi gerekir. Her ne yaparsanız yapın güvenliği kırılmayacak olan bir sistem yoktur. Bunun bilincinde hareket ederek yedeklerinizi kendi bilgisayarınıza ya da internet üzerindeki sunucularınıza yapmalısınız. Bunu yaptığınız zaman hiç uğraşmadan zararı en düşüğe çekerek saldırıdan kurtulursunuz.

Yedek alım işlemi yaptıktan sonra çeşitli güvenlik önlemleri almanız gerekiyor.

  • Kodlarınızı kontrol edip herhangi bir açık varsa tespit etmeniz gerekiyor.
  • Veri tabanı kullanıyorsanız, veri tabanı dosyalarınızı tuttuğunuz sunucunun güvenliğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde web sitesinin sinir sistemi olan yapıyı ele geçirirler ve web sitenizin herhangi bir yedeği mevcut değilse düzelmesi çok zor olacaktır.
  • Spam içerikli web sitenize gelen saldırıları otomatik önleyecek önlemler almalısınız.

Web sitesinin güvenliği ile alakalı yazımızı okuyarak konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.4 yorum

Bir Cevap Yazın

Yirmi − On İki =