Web Tasarım için Video ve Grafiklerin Önemi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

İnternetin gelişim gösterdiği ve yaygınlaştığı günümüzde şüphesiz ki web tasarım ve kurumsal web sitesi tasarımı önem kazanmıştır. Firmalar daha kurumsal bir yapıya bürünmek, rakipleri arasında fark yaratmak için dijital dünyada web tasarım faktörü ile bir adım öne geçmek için dijital pazarlama ajansları ile iş birliği içine girmişlerdir.

Web Tasarım Sektöründe Video İçerik Neden Önemlidir?

Dünyanın belli başlı firmaları örnek alınacak olursa, hepsinin kendine özgü, kendi benliğini yansıtan ve fark yaratan slogan, video, grafik veya infografik içeren şık ve kullanıcı deneyimi içeren web sitesi tasarımı; genel itibariyle bakılacak olursa da tam anlamıyla bir dijital pazarlama hizmeti aldıkları görülmektedir. Web tasarım, dijital pazarlama için ilk adım, internet ve sanal ortama atılan ilk adım olduğundan, markanın dijital medya üzerinde açılan yüzüdür. İnsanların merakını gideren, ilk intibayı oluşturan araçtır ki günümüzde yalnızca büyük firmalar değil, küçük esnaflar, her sektörden firmalar için web sitesi ve web tasarım ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Dijital pazarlama veya web tasarım ajansları bu noktada devreye gider. Web tasarım konusunda uzman kişiler tarafından teknik açıdan kusursuz web siteleri ortaya çıkmalıdır ki kitlelerin markaya dijital alanda kolayca ulaşması açısından aksilik yaşanmaması çok önemlidir. Her bir kişi dahi markaya ulaşmakta zorluk çekiyor, dijital medya üzerinde iletişime geçmekte zorlanıyor ise bu firmanın dijital pazarlama ve web tasarım konularında eksikleri olduğunu göstermektedir. Dijital alanda uzman bir web tasarım ajansı uyguladığı profesyonel yöntemlerle firmanın dijital yüzü olan web sitesini teknik açıdan da kullanıcı deneyimi açısından da kusursuz yapmalıdır ki web site ziyaretçileri firmaya ulaştığı anda hoş ve kolay bir kullanım, ferah bir görünüm oluşturabilsin. Bu amaçla dijital pazarlama ajansları web tasarım yaparken özelikle görsel; video, grafikleri kullanır. Video içeriklerin, görsellerin bol kullanıldığı bir web sitesi diğerlerinden bir adım öndedir. Bunun nedeni ise hem insan mekanizmasından hem de kullanıcı deneyiminden kaynaklanır. İnsan yapısı gereği görüntülerden; yani yazılı alanlardan daha çok beynin algılayabildiği görsel içeriklere yönelir. Video içerikler ise hem ses hem de görüntü içerdiğinden insan beyninde görsel içeriklerden daha kolay yer edinerek hafızada kalıcı olur. Eğitim yöntemlerinde de görsel ve video içerik kullanılması bu nedenledir ki oldukça faydalı bir yöntem olarak yaygın olarak kullanılır.

Web Tasarım Aşamasında Video İçeriklerin Yeri ve Önemi

Firmaların günümüzde bulunduğu konum ve itibarı ile doğru orantılı olarak belirli bütçelerini reklam ve video içeriklere ayırmakta olduğu görülmektedir ki ayrılan bütçelerin tüm dijital masraflara oranı düşünülecek olursa durum hiç de hafife alınacak seviyelerde değildir. Firma prestiji, adeta reklam filmi ve video içerikleriyle ölçülmeye başlanmıştır. Firma prestijini artıran bir başka unsur da web sitesi ve dolayısıyla da web tasarımdır. İnsanların firmaya bakışını olumlu veya olumsuz yönde etkileyen unsurlar web tasarım ve video içeriklerdir. Bir firma hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herhangi biri veya potansiyel müşteri firmayı arama motorları aracılığıyla sorgulayacak, ulaştığı verilerle yola devam edecektir ancak firmanın web sitesi yok ise bu ancak sosyal medya veya forum siteleri aracılığıyla sağlanacak, bu da internet ortamından sağlıklı veri toplanamayacağı anlamına gelecektir. Eğer bir firma web sitesi sahibi ise de kullanıcının firma hakkında bilgilere rahatça ulaşabilmesi için arama motorlarında firmanın web sitesine kolayca ulaşabilmesi gerekir ki bu da bir başka dijital pazarlama konusu olan SEO, yani arama motoru optimizasyonuna bağlıdır. Firma, web sitesi için arama motoru optimizasyonu yapmıyor ise herhangi bir anahtar kelime ile kolayca ulaşılabilir konuma gelemez. Kullanıcının web sitesine ulaştığı anda ise web tasarım önem kazanır.

Web tasarım, kullanıcı deneyimi ve görsel içerikler firmayı dijital alanda en iyi, en kolay şekilde anlatan, firmayı kullanıcılarla tanıştıran unsurlardır. Web sitesini ziyaret eden herhangi bir kullanıcı aradığı şeyi hemen, en kısa yoldan bulmak ister. Kullanıcının hedefi firma hakkında bilgi sahibi olmaksa karşısında çıkan ekranda saniyeler içerisinde algılayabileceği bir hedef arar. Bu genellikle bir iki cümlelik bir yazı olur. Yazıdan çıkardığı anlamla aradığını bulmaya çalışır ancak bu yeterli değildir. İnsan beyni herhangi bir metin üzerinden birçok varyasyon üreterek hareket eder ve net bilgiye ulaşılamaz. Ne, neden, nasıl gibi sorular üst üste gelirken destekleyici metinlere ihtiyaç duyar. Kullanıcı yüz sözcük içeren bir metin okusa bile tam anlamıyla aradığı bilgiye net bir şekilde kavuşmuş olmaz. Bunun yerine web tasarım hususunda kullanılacak tek bir görsel veya grafik yüz sözcük değerindedir. Kullanıcının metin okumak ve algılamakla harcadığı vakti tek bir saniyeye indiren görsel içerikler web tasarım için görsellerin ve grafiklerin ne denli önemli olduğunu ortaya serer. Grafiklerin ve görsellerin önemli olduğunun farkında olan bir web tasarım ajansı, web tasarım aşamasında bol bol grafik kullanarak web siteyi görsel açıdan hoş ve sade hale getirmelidir. Metinler içerisinde boğulan bir web tasarım değil, video içeriklerin ve grafiklerin bulunduğu, kullanıcı deneyimi açısından faydalı geçişlerin ve slaytların yer aldığı bir web tasarım yapılmalıdır. Her sektör için geçerli bu görseller ve video içerikler web tasarım ajansı tarafından da dikkat edilmesi başlıca gerekli unsurları oluşturur. Reklam filmleri, YouTube videoları ve de viral videolar web tasarım için çok önemli güç kaynaklarıdır.

Web sitesini güçlendirmek, kullanıcı deneyimini artırmak, kullanıcıların web sitesi içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak ve en önemlisi ziyaretçiye aradığı bilgiyi en kolay yoldan kısa zamanda net bir şekilde anlatmak için web tasarım aşamasında video içerik kullanılmalıdır. Web tasarım ve dikkat edilmesi gereken teknik detaylar arasında yer alan video içerikler asla göz ardı edilmemeli, küçümsenmemelidir. Marka imajından dijital alandaki kuvvetine kadar firmayı yükselten ve ışıkları üzerine çeken video içerik, web tasarım ile birleştiğinde dijital pazarlama sektörü için çok değerli bir konuma erişir. Dijital pazarlama ve web tasarım için video içerikler, görseller ve grafiklerin ne denli öneme sahip olduğunu dijital medyada karşınıza çıkan markalar üzerinde gözlemleyebilir, sahip olduğu güce şahit olabilirsiniz.

 Bir Cevap Yazın

On Yedi − 4 =