Web Tasarım için Hız Faktörünün Önemi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Bir web sitesi neden hızlı olmalıdır? Hız, web tasarım için ne anlama gelmektedir? Dijital dünyada hızlı olmanın ne gibi avantajları bulunur?

Dijital dünyaya açılan ilk kapı olan web siteleri, kullanıcının hedefine ulaşmak için ziyaret ettiği noktada sonuçlara en kısa zamanda, en kısa yoldan ulaşma sürecinde hız faktörüne ihtiyaç duyar. Kısaca anlatmak gerekirse, bir web sitesi ne kadar hızlı açılırsa kullanıcı aradığı bilgiye o kadar hızlı ulaşacaktır. Bu sayede kullanıcının ihtiyacı kısa sürede giderilmiş olup müşteri memnuniyetini beraberinde getirecektir.

Bir Web Sitesi Neden Hızlı Olmalıdır?

Web sitesi tasarımı için güncel kriterler göz önüne alındığında hız faktörü çok önemli bir yer edinmiştir. Bunun birçok sebebi vardır ki en temel sebebi web sitesinin ana amacı olan bilgi verme veya dijital alanda iletişim sağlama hususunda kullanıcının ihtiyacını karşılayabilmektir. Peki, bir web sitesi neden hızlı olmalıdır? En basit anlamda ziyaretçilerin web sitesi açılma süresinin uzaması iletişimin sağlığını bozmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre de 5 saniyenin üzerinde açılan web sitelerinin kullanıcılarını büyük oranda kaybettiğini göstermektedir.

Günümüz şartlarında web tasarım firmaları, markalara yeterince büyük hıza sahip tasarımlar ortaya çıkarma vaadinde bulunur. Aksi takdirde ne kadar estetik ve kurumsal web tasarım yapılmış da olsa kullanıcı web sitesi hızı yeterli olmaması sebebiyle adresi terk edebilir veya web sitesi açılmadan uzaklaşabilir.

seo-icin-hiz-faktorunun-onemi

SEO için Hız Faktörünün Önemi

Bir web sitesinin hızlı olması yalnızca kullanıcı deneyimi için değil SEO (arama motoru optimizasyonu) için de önemlidir. Web site açılma süresi kullanıcı hareketlerini doğrudan etkileyen bir faktör olup bounce rate, yani hemen çıkma oranını belirlemektedir. Hemen çıkma oranı ne kadar düşük olursa SEO için o kadar olumlu etkisi vardır.

Web site açılma süresi kadar sayfa yüklenme süresi de SEO’ya etkide bulunur. Kullanıcılar ilgi çekici içerikler ve sayfalara ulaşmak için tıklama yaptıklarında hızlı yüklenebilen sayfalar kullanıcının web sitesi içerisinde geçireceği zamanı artırır. Bu da SEO için bir diğer önemli kriterdir. Kullanıcı, web sitesi içerisinde ne kadar çok zaman geçirir, ne kadar çok tıklamada bulunursa arama motorları bu web sayfalarını o kadar otoriter bulmaktadır. Sonuç olarak da sıralamalarda üst sıralara çıkaracaktır.Bir Cevap Yazın

11 − 4 =