Web Tasarım Firmaları İçin Web Sitesi Yaparken Kullanıcı Deneyimi İyileştirme Yöntemleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Web sitelerinin oluşumu ve kalitesi günümüzde oldukça tartışılan bir konu konumundadır. Web tasarım firmaları da bu tartışmalar sonucunda müşterilerine en iyi web sitesini oluşturmak için kendilerini geliştirme yoluna gittiler. Bu süreçte kullanıcı deneyimi kavramınının üstünde daha çok durulur oldu. İşte biz de Reklomastik web tasarım firması olarak bu yazımızda web tasarım firmaları için web sitesi yaparken kullanıcı deneyimi iyileştirme yöntemlerini sizler için anlatmaya çalışacağız.

Yazımızın kısa bir özeti niteliğinde olan, sizin için hazırladığımız sunumumuza da buradan göz atabilirsiniz.

 

1-Sektöre göre farklı tasarım yapabilen web tasarım firmaları olmalı

Eğer müşterilerinize daha güzel ve kullanışlı bir web sitesi sunma gayreti içindeyseniz. Yapmanız gereken oluşturacağınız sektör ve hedef kitle yapısı hakkında daha detaylı bilgiler edinmenizdir. Örnek vererek sizlere durumu daha iyi anlatmak gerekirse, bir boya ustasının web sitesini yaparken, insanlara ustanın iletişim numaralarına kolay ulaşabilme imkanı verebilmeli, ustanın yaptığı iş ilk bakışta kolayca anlatılabilmelidir. Buna benzer bir başka örnek ise eğer bir çilingirin web sitesini yaptığımızı varsayarsak, çilingir acil bir ihtiyaç sonucu ortaya çıktığından dolayı web sitesinde de anında telefon ve 3 kelimelik kısa bilgi ve görseller ile bilgiler verilmeli, tek bir görsel ile anlatılmak istenen doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Eğer siz de iyi bir web tasarım firması arıyorsanız, sektöre göre bu tür değişiklikleri yapıp yapamayacaklarını web tasarım firmaları ile görüşüp araştırmalısınız.

2-Kullanıcıya istenilen bilginin web sitesi içerisinde hemen verilmesi

Hedef kitlenin alacağı mesajı hemen alması ve harekete geçmesi günümüzde oldukça değerli bir durumdur. Hele ki günümüzde milyonlarca web sitesinin internet dünyasında var olduğunu düşünürsek. Web tasarım firması olarak kullanıcıya istenilen bilginin web sitesi içerisinde hemen verilmesinin önemini daha iyi kavrayabiliriz. Yine bir örnek ile bu durumu açmak gerekirse web tasarım firmaları içerisinden birisi ile anlaştığımızı ve web sitesi yaptırmak istiyorum dediğimizi varsayalım. Bu web sitesinin yaptığımız işi hedef kitlemize siteye giriş itibari ile en az 3 saniye içerisinde vermesi gerekmektedir.  Eğer 3 saniye içerisinde ne olduğu ve özelliği ile ilgili bilgiler verilemeyecek durumda ise kullanıcı siteden hiçbir yere tıklamadan ve hiçbir aksiyona katılmadan çıkma yoluna gidecektir. Bu da bizim gerek internet reklamlarımızı gerekse halkla ilişkiler faaliyetlerimizi doğrudan etkileyecek bir durum ile karşılaşmamasına olanak sağlar. Bu sebeple web tasarım firmaları ile çalışan biriyseniz veyahut siz bir web tasarım firması konumundaysanız dikkat etmeniz gereken bir başka nokta web sitesini tasarlarken kullanıcıya nasıl bir yere geldiğini ne yapıldığını ilk bakışta vermeniz gerektiğidir.

3-Sloganlarınız ve web sitesinde verdiğiniz içerikler etkileyici olmalı

etkileyicisiteWeb sitesinde sitenize giren kullanıcılarınıza vermiş olduğunuz içerik oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Çünkü birçok web sitesine giren kullanıcıya ilgi çekici bir içerik sunamamış iseniz sizi tercih etmeyecek, sizinle çalışma veya sizden hizmet alma yoluna gitmeyecektir. Bu yüzden sitenizde hedef kitlenize vereceğiniz ilk slogan, ardından sunduğunuz içerikler kullanıcıyı doyurucu niteliklerde olmalıdır. İçerik, internet dünyasının en önemli öğesidir. Web tasarım firmaları için içeriğe daha fazla önem verilmeli ve içerik konusunda iyi şekilde çalışan bir web tasarım firması ile anlaşma sağlanmalıdır.

4-Web sitesiniz mobil uyumlu tasarım ile inşa edilmeli

ceptelefonukomikGünümüzde mobil patlayan bir güç konumundadır. Mobil bir dünyada yaşadığımız şu günlerde ise mobil uyumlu bir web tasarım olmazsa müşterilerimizi teker teker rakip firmalara kaptırırız. Bunun için mobil uyumlu web tasarım firmaları ile anlaşmalar sağlanmalı. Kendimiz için en uygun mobil uyumlu web tasarım firması ile kendi web sitelerimizi oluşturmalıyız. Kendi web sitemiz eski olmuş dahi mobile özgü bir tasarım ile müşterilerimize cep telefonlarında kolayca hitap edebilmeliyiz.

5-Fazla içerik ve fazla Seo’dan kaçınılmalı

Eğer kullanıcı deneyimi yüksek bir web sitesi yapmak istiyorsak, fazla içerik ve aşırı Seo’dan kaçınmalıyız. Kullanıcıya ne anlatmak istiyorsak basit şekilde vermeli, fazla ve ekstra bilgiden kaçınmalıyız. Örneğin, bir ilaçlama firması olduğumuzu varsayarsak, kokusuz ilaçlama yazmamız yeterli iken, istanbul ilaçlama, beylikdüzü ilaçlama, böcek haşere, hamam böceği gibi birçok abartı bilgiyi vererek kullanıcıyı rahatsız etmemeli, verilmek istenen mesajı anında vermeye çalışmalıyız. Bu yüzden bu konudan anlayabilecek web tasarım firmaları ile anlaşmak lehimize olacaktır.

6-Web tasarım firmaları için en önemli konu web sitesi yönlendirmeleri

kullaniciyonlendirmeWeb sitesi yönlendirmeleri derken burada konumuz web sitesinin içerisinde var olan kullanıcıyı yönlendiren nereden geldiğini ve nereye gideceğini söyleyebilen tıklama butonlarıdır. İyi bir web tasarım firması, web sitelerini tasarlarken site içi yönlendirmelere tam bir harita gözü ile değerlendirmeli, kullanıcıya nerede olduğunu ve istediği takdirde hangi sayfalara gidebileceğini kolayca vermelidir. Siz de ister bir web tasarım firması olun ister web tasarım firmaları ile çalışabilecek bir girişimci, oluşturacağınız web sitesinde kullanıcılara düzgün yönlendirmeler yaptığınıza dikkat etmelisiniz.

7-Sosyal medya paylaşımlarına uyumlu web tasarım yapılanması

Sosyal medya günümüzde herkesin girip çıktığı birşeyler paylaştığı ve birşeyler anlattığı bir platform. Günümüzdeki firmaların da iyi bir pazarlama stratejisi oluşturması için sosyal medyayı aktif olarak kullanması tam anlamı ile bir mecburiyet. Bu doğrultuda web tasarım firmaları bir web sitesi tasarlarken sosyal medya paylaşımlarına uyumlu bir yapı oluşturmaları son derece önemli. Sosyal sinyaller  alabilen, sosyal medya trafiği ile müşteri kazanabilen bir web sitesi artık her firmanın hayali durumundadır. Eğer siz de iyi bir web tasarım firması olmak istiyorsanız, sosyal medya ile web sitesinin dilini iyi bir uyum içinde inşa etmelisiniz.

8-Web sitesinin kime ait olduğu ve kimlerin yönettiği kullanıcıya verilmeli

Hedef kitle olarak belirlediğimiz kişiler web sitemize girdiğinde markamızın veya girişimimizin ismini hemen görmeli, takım üyelerine, çalışma ekibine ulaşabilmeli. Bu şekilde kullanıcılara güven verilebilir. Siz de web sitenizde kullanıcılara güven vermek istiyorsanız, hakkımızda bölümüne önem vermeli, ekibiniz ile ilgili bilgilerinizi kullanıcıya vermelisiniz.

9-Referanslarınızı web sitenizde vermeye özen gösterin

Referans bölümü, bazı kişiler tarafından önemsenmese dahi, bazı kullanıcılarınız için son derece önemli olabilir. Bu sebeple referans bölümünüze büyük önem vermeli, dikkatle oluşturmalısınız.

10-Video oluşturmak iyidir

Video, internetin günümüzde yeterli seviyeye ulaşması ile birlikte daha çok izlenen ve daha çok kullanılan bir pazarlama yöntemi konumundadır. Siz de eğer imkanınız varsa işinizi güzel bir video ile kısa sürede anlatabilmeli, kullanıcılara bir video ile birlikte kendinizi ifade edebilmelisiniz. Örneğin Reklomastik web tasarım firması olarak kendimizi anlatabilecek, birçok video hazırlıyor, video içerikler ile kendimizi daha kısa sürede daha iyi ifade edebilme yoluna gidiyoruz.

Size ve içeriğimize özel, içeriğimizi anlattığımız kısa bir video hazırladık. Okuduğunuz içeriğe kısa bir göz atmak için videomuzu izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler.

 

Bu yazımızda Reklomastik web tasarım firması olarak web tasarım firmaları için güzel bir kullanıcı deneyimi içeriği oluşturmaya çalıştık. Umarım içerisinde sizin de faydalanacağınız bilgiler vardır. Eğer sizin de bu konu hakkındaki soru ve görüşleriniz varsa bize yorum olarak bildirebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

12 + 14 =