Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

İstanbul web tasarım firması, İstanbul web tasarım ajansı, İstanbul web yazılım ajansı denince aklımıza birçok firma gelebilmekte fakat bu firmalar içinde en doğru İstanbul web tasarım firması acaba hangisi, bunu seçmek oldukça zorlu bir süreç. Siz de markanızı veya firmanızı temsil edecek projeyi teslim etmek adına titiz davranmakta ve güvenebileceğiniz  bir web tasarım ajansı ile çalışmak isteğindesiniz. Biliyoruz ki hedeflerinizi en iyi şekilde yerine getirecek, detaylı çalışma ile kısa sürede projenizi tamamlayacak insanlarla çalışmak istiyorsunuz. İstanbul web tasarım sektöründe bulunan sayısız ajans ve firmadan yalnızca birini seçmek için hangi kriterler göz önünde bulundurulmalı, bilmek istiyorsunuz. Öyleyse bu süreçte yanınızda olmak ve en iyi web tasarım firmasını seçmeniz için size yardımcı olacağız. İşte size İstanbul’da doğru web tasarım şirketini seçmeniz için tavsiyeler:

1-Mobil uyumlu tasarımlar yapan firmayı seçin

Mobil bir dünyada yaşadığımız günümüzde mobil uyumlu web siteleri artık vazgeçilmez bir nokta. Oluşturacağımız web siteleri kesinlikle mobile uyumlu olmalı. Responsive web tasarım dediğimiz bu yöntem günümüzde bir web sitesi için olmazsa olmazdır çünkü insanlar artık büyük oranda cep telefonları ile internetten giriş yapmaktadır. Arama motorlarında mobil uyumlu (responsive) web sitesi sahibi iseniz bir adım önde olursunuz. Hedef kitlenize telefonlarında da en iyi tasarımlar ile hitap edebilmeliyiz. Telefonda güzel görünen ve hızlı açılan etkili bir web sitesi daha çok müşteri ve daha iyi dijital pazarlama anlamına gelmektedir.

2-Yönetim panelli web sitesi yapan firmaları tercih edin

Yönetim panelli bir web sitenizin olması son derece önemli. Eğer yönetim panelli bir web sitesine sahip olursanız, kendi sitenizin patronu olabilir, dilediğiniz zaman resimleri ve yazıları kolayca değiştirebilirsiniz. Kendi web sitenizde söz sahibi olmak sizi aracılardan uzak tutacak, zaman bakımından büyük bir avantaj elde edeceksiniz. Güncellemeler ve eklemeler yapabileceksiniz. Böylece takipçileriniz ve yeni ziyaretçileriniz sizi her zaman en yakından takip edebilecek, doğru bilgilerle buluşabilecektir. İşte bu noktada yönetim panelli web sitesi yapan firmalar ile anlaşarak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilirsiniz.

3-SEO uyumlu web siteleri yapan firmalar bulun

Eğer internetten iş almak ve internet ortamında işimizi büyütmek istiyorsak, SEO’ya önem vermeliyiz. SEO, kısaca Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmak anlamına geliyor. Eğer SEO uyumlu web sitesi ile yola çıkarsak, SEO uygulamalarını daha kolay yapabilir, internet dünyasında daha çok müşteriye kolayca erişebilirsiniz. Arama motorlarında görünmeyen bir web sitesi kolu kanadı kırık kalmış demektir. Ziyaretçilerin sizi bulması ne kadar zor olursa pazarlama bakımından da hedef kitleye o kadar uzak kalırsınız. Reklomastik olarak biz de SEO uyumu web sitesi yapan firmalardan biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

4-Güvenilir web tasarım şirketlerini tercih edin

Web tasarım ve web sitesi oluşturma uzun soluklu ve kalıcı bir iştir. Bu sebeple güvenilir bir web tasarım firması ile çalışmanız bu noktada son derece önemli. Referansları sağlam olan bir web tasarım ajansı sizin için en doğru seçim olacaktır. Genellikle İstanbul web tasarım firması denince akıllara merdiven altı kişiler, şirketler veya çok pahalı firmalar geliyor. Amaçlarınızla uyuşan hem kurumsal hem de ilkeli bir web tasarım ajansı ile buluşmak projenizi gönül rahatlığıyla teslim edebileceğiniz bir ekip demektir. İstanbul web tasarım firmaları için doğru web tasarım fiyatları ulaşım bakımından zorlu bir yoldadır. Halbuki doğru hizmeti uygun fiyata verebilen güvenilir web tasarım firmaları da bu sektörde elbette ki mevcut.

5- Uzman kadrosu olan şirketleri bulun

Web tasarım yaptırırken birçok sorun ile karşı karşıya kalmak oldukça olası bir durum. Birlikte çalışacağınız ajans veya ekip ile iyi iletişim kurmak, gerekirse tanışmak ve ofiste kısa bir görüşme yapmak yeterli olacaktır. Güvenlik ve teknik bakımdan hata ile karşılaşmamak, uzun süreli kullanım sağlamak ve web tasarım sonucu ortaya çıkan projeden dolayı pişman olmamak için uzman kadrosu olan, dinamik bir ekibe sahip, web tasarım konusunda deneyimli web tasarım şirketlerini bularak İstanbul’da iyi bir web sitesi yaptırmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

6- Referanslara dikkat edin

Kimi şirket başkalarının referanslarını gösterip “burayı ben yaptım, biz bu projede yer aldık” diyebiliyor, bu noktada referanslara dikkat ederek ve doğru inceleyerek, en iyi firmayı rahatlıkla bulmalısınız. Sizin sektörünüzde yer alan web sitesi tasarımı vey örnekleri ile işinizi güvenle teslim edebileceğiniz ajansı bulabilirsiniz. Deneyimli bir ekip her zaman doğru işleri ortaya koyacak donanıma sahiptir. Kim bilir belki de bir gün referanslardan biri siz de olabilirsiniz.

Web Tasarım Yapmanın 13 İlkesi

Son günlerde oldukça yükselişte olan web tasarım sektöründe bir çok web tasarım firmasının ortaya çıkmasının yanı sıra kaliteli web tasarım örnekleri de ortaya konmaya başlanmıştır. Tabi ki de web tasarım sırasında dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda web tasarım yapmanın 5 ilkesini paylaşacağız.

1- Kullanıcılarınızı Dinleyin

Bir web sitesinin yapılmasının amacı tabi ki de kullanıcılara bir hizmet verebilmek veya bir içerik sunabilmektir. Burada değinmek istediğim nokta yapılan web tasarımın kullanıcılara uygun ve kullanışlı olmasıdır. Hiç bir kimse karmaşık ve zor kullanıma sahip bir siteye girmek ve sitede istediği bilgiyi ya da içeriği aramak istemez. Bunun için web tasarım yapılırken kullanıcıların deneyimleri ilk olarak dikkat edilmesi gereken noktadır. Kullanıcılarını dinleyen ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilen web siteleri daima kaliteli ve başarılı olmuştur.

2- Sade Modern Ama Şık Olun

Web tasarımın belki de en eğlenceli ama en ince ayrıntılara sahip olan kısmı görünüm kısmıdır.  Bir internet kullanıcısını web sitenize ilk girdiği anda elde tutabilmeniz gerekmedir. Bunu da tabi ki de web tasarım aşamasında sade, modern ve şık bir tasarım ile başarabilirsiniz. Web tasarım firmalarının en çok zorlandığı nokta siteye kullanıcıyı ilk bakışta etkileyebilmek ve sitede tutabilmektir. Web tasarım sektörü çevresinde çok duyabilceğiniz bir terim olan Bounce Rate, internet kullanıcılarının sitenize girdiği an ve hiç bir başka sayfaya girmeden çıkma süresidir. Eğer bir web tasarımcı sitesinin Bounce Rate’ini yüksek tutmak istiyorsa yani insanların sitede geçirdikleri vakiti uzatmak istiyorsa sitenin içini doldurmalı ve sade modern fakat şık bir web tasarımı yapması oldukça yararlıdır.

3-Kategorize Ederek Düzeni ve Hızı Sağlayın

Günümüzde bilgi deryası olma yolunda ilerleyen internet dünyasında doğru orantılı olarak kullanıcılar daha çok içerik ve bilgi aramaya doğru yönelmekteler. Bundan ötürü artık Google gibi arama motorları sitelerdeki içerikleri inceleyerek aramalarda kaçıncı sırada çıkacağını belirlemektedir. Bunun için web tasarım yaparken içeriğinizin oldukça bol olması gerekmektedir. Ancak bol içerikle beraber sitenize giren kullanıcıların içeriklere kolay ve hızlı ulaşabilmesi bir diğer dikkat edilmesi gereken noktadır. İçeriklerinize hızlı ve kolay erişim sağlayabilmek için ise web tasarımınızı yaparken içeriklerinizi kategorize etmeniz oldukça yararlı olacaktır. Web sitenize giren kullanıcılar istedikleri içeriğe ulaşırken başka şeylerle vakit kaybetmeyecektir ve web tasarımında bir düzen ile karşılaştıkları zaman daha memnun ve mutlu olacaklardır.

Günden güne şirketlerin gözünde önemi artan web tasarım sektörü ülkemizde büyümeye hızla devam etmektedir. Sektörün büyümesi ile bu sektörün nimetlerinden faydalanmak isteyen bir çok amatör girişimci ise sektöre girmeye çalışmakta ve web tasarım sektörünün gelişmelerinden uzak ve kalitesi düşük siteler ile müşterilerini zor durumda bırakmaktadır. Bunun temel nedeni ise amatör girişimcilerin web tasarım yaparken dikkat etmeleri gereken belirli kurallara uymadan çalakalem site tasarlamaya çalışmaları. Bugün yazımızda siz değerli okuyucularımıza web tasarım yapmanın temel bazı kurallarının ne olduğu hakkında kısa bilgilendirmeler yapacağız ve buna “web tasarım yapmanın 13 ilkesi” adını vereceğiz.

4- Tam Donanım İle Tüm İhtiyaçları Karşılayabilmek

Akıllı telefonların tüm dünyayı sarmasından sonra web tasarımda da artık mobil uyumlu web tasarım (Responsive) oldukça önemli bir yere sahip oldu. Artık kullanıcılar dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi bir zamanda istedikleri tüm içeriklere ulaşabilmekteler. Bunu ihtiyacı karşılayabilmek ve gündemin gerisinde kalmamak için web tasarımızda mobil uyumu kesinlikle dahil etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaptığınız tasarımın SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarına uyumlu olması, web sitenizi Google gibi arama motorlarında en üst sıraya çıkmanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca web tasarımınızın bir Yönetim Paneline sahip olması size tasarımızı güncellerken oldukça kolaylık sağlayacaktır. Böylece kullanışlı bir Yönetim Paneli ile sitenizi güncel tutabilir ve dolayısıyla da tam donanımlı bir web tasarım yaparak başarılı olabilirsiniz.

5- Açık Görüşlü ve Yeniliklere Açık Olmak

Web tasarım sektöründe ayakta kalabilmek ve güncel web tasarım yapabilmenin en önemli ilkesi gelişmelere yeniliklere açık olabilmektir. Aynı zamanda yapılan eleştrileri kendi yararınıza döndürmeniz yani web tasarımınız hakkında size söylenen iyi veya kötü şeylerden kendinizi geliştirmenize yarayacak olan görüşleri alarak bir sonraki web tasarım işinizde bunları uygulamanız oldukça önemlidir. Böylelikle tasarımlarınız güncel olacak ve gündemin ilgisini çekebilecektir.

6-Hedef Kitle

Web tasarımın yapılacağı kuruluşun hedef kitlesi belirlenmelidir. Hangi insanlar bu siteyle meşgul olacak öncelikle ona bakılmalıdır.Bu insanların yaş aralıkları zevkleri gibi belirlenmelidir. Daha sonra web sitesi buna göre dizayn edilir. Örneğin çocuklara hitap edilecek bir A sitesi tasarlanacaksa cıvıl cıvıl renkler seçilir çocukların ilgisini çekecek  biçimde web sitesi tasarlanır. Fakat çocuklara değil de kamu personeline yapılacak bir B sitesi düşünelim , kesinlikle renklerin daha ciddi yazıların tek tip klasik tarzda bir site yapılması gerekir.

7-SEO Uyumlu Olmak

Kesinlikle en önemli husustur. Ülkemizde çoğu tasarımcının önem vermediği gereksiz gibi duran ama aslında en önemli ilkelerden biridir, değer verilmemesinin nedeni maliyettir çünkü bu işi yapan insanlar ucuz iş yapmazlar.Bunun sonucu olarak siz ne kadar güzel gösterişli bir web sitesi tasarlarsanız tasarlayın  google arama motoru üzerinden girilen anahtar kelimeler sizin sitenizi ilk sayfalarda  göstermiyorsa çalıştığınız web tasarım firmasının kalitesinin ne kadar düşük olduğunu gösterecektir. SEO kullanmadan da google arama motorundan (girilen anahtar kelimelere göre) yapılan aramalarda sizi ilk sıraya taşıyabilecek bir diğer yöntem google firmasının çıkaracağı belirli bir maliyeti kabul edip google ‘nin ilk sıralarına reklam verebilirsiniz.Ama bu yöntemi kullanmadan önce şunu düşünmelisiniz ki sizi ilk sıralara google firması para karşılığında götürecekse sitenizin altında reklam ibaresi belirecektir.Bu bilmeyen kullanıcılar için büyük ihtimalle pop-up  (aniden beliren internet reklamı) gibi görünecek ve sitenizin ilk sırada olmasına rağmen maalesef tıklanmayacaktır.

Web sitesi yaptırmanın amaçları arasında en önemli husus elbette şirketin sesini geniş ve doğru kirleye ulaştırması olmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmenin en önemli ve etkili yolu elbette web sitesine yapılacak olan SEO çalışmalarıdır. Doğru anahtar kelimeleri müşteriyle birlikte belirleyerek, kaliteli içerikler oluşturarak bir web tasarım firması müşterisinin bu konuda da yüzünü güldürmeyi başarabilir.

 8-Mobil Uyumlu Olması

Çağımız gereği artık bir web sitesi tasarlanacaksa kesinlikle mobil versiyonunda yapılması gerekir. İnsanlar bir yerlere gittiklerinde her zaman yanlarında büyük bilgisayarlar taşımazlar fakat telefon,tablet vb. iletişim gereçleri taşırlar ve bu da mobil versiyona önem vermemiz gerektiğini söylüyor. Çünkü insanlar artık web içerikli işlerini dolaşırken , yemek yerken halletmek istiyor,bizimde onlara bu kolaylığı sağlamamız için mobil web tasarımını daha da çok geliştirmemiz gerekiyor.

Bilindiği gibi web siteleri html5 tabanlı kurulmaya başladığı günden itibaren arama motorları bu siteleri arama sonuçlarında diğer sitelerden daha üst sıralarda çıkarmaya başladı. Günümüzde ise mobil uyumlu olmayan bir web sitesinin arama motorunda kullanıcısına ulaşabilmesinin nerdeyse imkanı yok diyebiliriz. Bunun için bir web tasarım firmasının göz önünde bulundurması gereken ilk ilke web sitesini mobil uyumlu olarak tasarlamak olmalıdır.

9-Kullanım Kolaylığı

Tasarlayacağımız web sitesi kullanım kolaylığı açısından ne kadar insana hitap ederse bizim için o kadar daha iyidir. Örneğin A adında bir bilgi sitesi tasarladık bu 10 yaşındaki bir kullanıcının da kullanabildiği bir şey olmalıdır.Çünkü bilgiye herkes ihtiyaç duyar siteyi bir kere kullanan tekrar lazım olduğu zaman bizim sitemizi kullanmalıdır. Wikipedi özgür ansiklopedi sitesi örnek olarak verilebilir. İnsanlar internette bilgiye ihtiyaç duyduklarında ilk baktıkları yerdir , aslında yanlış birşey verilen bilgi yalan olabilir ama insanlar sitenin kullanımı açısından kendi kendilerine oradaki bilgilerin doğru olduğunu empoze etmiş durumdalar

10-Boyutun Küçük Olması

Çok gösterişli bir site düşünelim büyük resimlerden oluşan grafik çözünürlükleri de yüksek olan ve bu siteye girmeye çalışan bilgisayar özellikleri zayıf bir kullanıcı düşünelim ki adrese tıklayacaktır fakat resimler sliderlar falan zor yüklencektir , hatta  sayfaya ulaşamama hatası alıp işini başka bir site üzerinden halletmeye çalışacaktır.Bu yüzden boyutu her zaman en zayıf kullanıcıya göre ayarlamamız gerekiyor.

11-Web sitesinin Yönetim Panelli Olması

Web sitesi yaptırmak istiyorum diyen bir müşteri her zaman az para harcayıp çok verim almak ister. Bu konuda da haklıdır elbette. Elbette web sitesini yaptırdıktan sonra da siteyi yönetmek için ek bir bütçe ayırmaya pek sıcak bakmayacaktır. Bunun önüne geçebilmek için ve müşteriyi bu konuda mağdur etmemek için bir web tasarım firması yönetim panelli web sitesi tasarlama konusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

12-Web Sitesinin Görsel Tasarımı

Bir önceki maddeyle orantılı olarak bu konuyu açıklamamız bu konunun neden web tasarım yapmanın 5 ilkesi arasına girdiğini siz değerli okuyucuların daha iyi anlayacağını düşünmekteyiz. Öncelikle arama motorlarının bir web sitesi üzerinde listenin kaçıncı sırada yer alması gerektiğine karar vermesinin kriterleri arasında sitenin açılış hızı, kullanıcının site içinde ne kadar süre kaldığı, sitede hangi sayfaları daha çok ziyaret ettiği gibi seçenekler de bulunmaktadır. Sıraladığımız maddelerin sonuçlarının tasarlanan web sitesi bağlamında olumlu olabilmesinin sırlarından biri sitenin görsel tasarımına verilen dikkat ve özen olmaktadır. Bir kullanıcı aşırı zıt renklerin ve bir sürü karmaşık butonların ve linklerin bulunduğu sanal çöplüğü andıran bir web sitesinde geçireceği vakit ile daha göze hitap eden ve kullanıcıyı yormayan bir web sitesinde geçireceği sürenin arasında fark olabileceği inkar edilemez bir gerçektir. Tam da bu noktada zengin ve özgün bir içerik arşivine sahipseniz ve bahsettiğimiz gibi görsel olarak ta gerekli seviyeye ulaşmışsanız hedef kitleniz pasif değil aktif bir hedef kitlesine dönüşmeye başlayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

13- Müşteri İle Sürekli İletişim

Web tasarımın ilkeleri arasında tam anlamıyla teknik olmayan tek maddemiz olan müşteriyle olan iletişim düzeyi bizim kanaatimizce diğer maddelerin uygulanabilmesi için giden yola açılan kapının anahtarıdır. Bir web tasarım firması çalışmaya başlayacağı ilk andan itibaren müşterisi ile sıkı bir iletişim sürecine girmelidir. Müşterinin tasarlanacak siteden beklentilerinin ne olduğu konusunda kesin bir görüşe sahip olmalıdır. Aynı zamanda müşterilerin de web tasarım firması ekibinin site üzerinde vereceği bazı değişik tavsiyeleri dikkate almaları ve iyice düşünerek verilen tavsiyelere uymaları gerekmektedir. Web tasarım işi her anlamıyla bir ekip çalışmasıdır ve unutulmamalıdır ki iki taraf ta başarı üzerinde sorumluluk sahibidir. Sonucun iyi olması tarafların iletişiminin kalitesiyle doğru orantılıdır.

Web tasarım yaptırmanın 13 ilkesinin en sonuncusundan bahsedip yazımıza son vereceğiz. Ancak son maddeyi okumadan önce sizin için hazırlamış olduğumuz sunumumuza bakmanızı tavsiye ederiz.

Sizlerle bu yazımızda web tasarım yapmanın 13 ilkesini paylaştık. Umarız ki sizler için dolu ve eğlenceli bir içerik olmuştur.

Bu yazımızda size en iyi web tasarım şirketlerini bulmanın yollarını anlatmaya çalıştık. Umarım bu süreçte başarılı olmuş, size iyi bir referans olabilmiştir. Detaylı bilgi için www.reklowebtasarim.com adresimizi ziyaret edebilir veya info@reklomastik.com mail adresimizden bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, nice güzel yazılarda buluşmak dileğiyle.5 yorum

Bir Cevap Yazın

2 × Beş =