Web Sitesi Tasarımı ve SEO’ya Etkileri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Hayalinizdeki web sitesi tasarımı markanız ve sizin için çok önemli. Elbette bir çok fonksiyona sahip ve son derece güvenli. Özelleştirmeler ile tamamen size özel web tasarım… Ancak bunlar sizi hedef kitlenize ulaştıracak mı?

Ne kadar mükemmel bir web sitesi tasarımı sahibi olursanız olun, web sitenizin dijital ortamda görünür olması için bazı adımları izlemeniz gerekir. Bunun için en basit yol sosyal medya, ikincisi ise arama motoru optimizasyonudur. Yani SEO olarak bilinen, arama motorlarında üst sıralara çıkmak adına yapılan her türlü uygulamaya verilen isimdir.

SEO kavramı hayatımıza yeni yeni girmeye başlamış olsa da bunu çok daha önceden farketmiş olan firmaların gelirlerini büyük ölçüde artırdıklarını söyleyebiliriz. Google, Yandex, Yahoo gibi yaygın kullanılan arama motorlarında üst sayfalarda ve ilk sıralarda çıkmak; hedef kitlenize dijital medyada var olduğunuzu göstermek için olmazsa olmazdır. Aksi takdirde markanıza ait çok güzel bir web sitesi sahibi olsanız bile, sizi bulamayacak müşterileriniz varlığınızdan bile haberdar olmayabilir.

web-tasarim-ajansi-ultranoir
Ultranoir

SEO Uyumlu Web Tasarım Kavramı

Neden web sitesi yaptırmalıyım?” sorusunu kendinize sorduğunuzda aldığınız cevaplar sizi SEO yaptırmaya sevk edecektir. Hedef kitlenize kendinizi göstermek, daha fazla kişiye ulaşmak, kurumsallık ve benzeri amaçlar için yaptırdığınız web sitesi tasarımı, aynı zamanda SEO uyumlu olmalıdır ki arama motorlarında gözükebilsin.

Kurumsal web tasarım ajansları; firmalara yalnızca güzel ve şık bir web tasarım değil, aynı zamanda SEO uyumlu web tasarım maddelerini uygulamaktadır. Web sitesi tasarımı yaparken uygulanacak her bir SEO kriteri Google için değerli ve etkilidir. SEO uyumlu web sitesi tasarımı için hangi maddeler uygulanır?

  • Domain (alan adı) işiniz veya markanız ile uyumlu olmalıdır.
  • Web site hızlı açılmalıdır. Bunun için gereksiz görseller ve içerikler temizlenmelidir.
  • Sayfalarınızda anahtar kelimeleriniz belirli oranda yer almalıdır.
  • Başlıklarınız ilgi çekici olmalıdır.
  • Kullanıcı deneyimi (UX) gözetilerek web tasarım yapılmalıdır.
  • Stabilize web tasarım yapılmalı, web site iyi inşa edilmelidir.
  • Sayfalar arası bağlantılar yapılmalıdır.
web-tasarim-ajansi-hellomonday
Hello Monday

Web Sitesi Tasarımı ve SEO Bakımından Yarattığı Etkiler Nelerdir?

Web tasarım, SEO bakımından oldukça önemlidir. Yalnızca aramalarda üst sırada yer almak için SEO yaptırırken web sitesi tasarımını göz ardı edemeyiz. Google için web tasarım da yazılımsal bir takım uygulamalar kadar önemlidir. ‘Dandik’ bir web sitesi göze hoş gelmeyeceği gibi Google gözünde de eksi almıştır. İyi bir web sitesi, yani SEO uyumlu web sitesi tasarımı hem şık hem de kullanışlı olmalıdır. Ziyaretçiler için kolaylık sağlayan geçişler, sade tasarım ve kullanıcı deneyimi sağlayan detaylar web sitenizi SEO bakımından bir adım yukarı taşır. Kullanıcı, web sitesi ziyareti esnasında ne kadar rahat, hızlı ve güvenli olursa bir o kadar fazla zaman geçirir. Kullanıcının web sitede daha fazla zaman geçirmesi de SEO’ya olumlu etkide bulunur.

Kullanıcı deneyimi (UX), web tasarım trendlerinde gittikçe yükselmekte ve önem kazanmaktadır. Kullanıcı deneyimi ve SEO birbiriyle iç içe olan iki kavramdır.

Kullanıcı deneyimi; web sitenize gelen ziyaretçilerin siteye girdikleri andan itibaren pek çok farklı kriterin birleşmesi sonucu oluşan tecrübe olarak adlandırılabilir. Kullanıcı deneyimi, yalnızca tüketicinin satın alma süreci ile tamamlanmaz, bu aşamadan sonraki tüm süreci de kapsamaktadır.

Kullanıcının hareketlerine göre belirlenen kriterlere uygunluk, web siteyi UX sahibi yapar. Açılış sayfasında kullanıcının aradığı, web sitenin ne ile ilgili olduğu; bir e-ticaret sitesi mi yoksa blog sitesi mi olduğu hakkında beynimizde bir resim oluşturmasını sağlar. Web sitesi tasarımı da kullanıcı deneyimi kriterlerine uygun olarak hazırlanmalı, böylece SEO uyumlu bir hale getirilmelidir.

Kullanıcı Deneyimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yararlılık: Kullanıcı, web sitesi aracılığıyla elde etmek istediği bilgiye ulaşmak veya yapacağı işleme kolayca erişmek ister. Kendisine yarar sağlayan bir web sitesi içerisinde daha fazla vakit geçirir.

Yeterlilik: Teknik bakımından eksiksiz bir yazılım çok önemlidir. Hatalı veya boş linkler, açılmayan pencereler veya yavaş açılan bir web sitesi kullanıcıyı uzaklaştırır.

Kullanım Kolaylığı: Kullanıcının web sitenizi işlevsel olarak kullanabilmesi için sade bir tasarım gerekir. Amacı doğrultusunda hızlı hareket edebilen kullanıcı web sitenize dost olur.

İkna Kabiliyeti: Web site ziyaretçilerinin satın alma davranışlarını yönlendirebilen bir web tasarım, kullanıcıya her zaman iyi bir deneyim yaşatır.

Grafik Tasarım: Slaytlar ve görseller başta olmak üzere web site dekorasyonunuzun bütünlüğü bozmayacak biçimde olması gerekir. Unutulmamalıdır ki görsel ögeler ve video içerikler her zaman daha fazla ilgi görür.4 yorum

Bir Cevap Yazın

Beş + 6 =