Web Sitesi Tasarımı ile Seo’nun İlişkisi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Web sitesi tasarımı, her kurum ve kuruluşun yaptırması gereken bir iş iken günümüzde internet girişimcileri de farklı ve fantastik oluşumları için web sitesi tasarımı yaptırmak istiyorlar. Bu doğrultuda web sitesi yapmanın yanında kendilerine Google gibi arama motorlarında da iyi bir yer edinmeye çalışıyorlar. Biz de Reklomastik ekibi olarak web sitesi tasarımı ile Seo’nun ilişkisini bu yazımızda size elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.

Kullanıcı deneyimi ile Seo’nun İlişkisi

 

Kullanıcı deneyimi, plaza insanlarının deyimi ile “user experience”  özellikle son yıllarda oldukça popüler olan bir konu. Kullanıcı deneyimi uzmanları ve bu konuda yetkin kişilerin sayısı son zamanlarda oldukça büyük artış gösterdi. Web sitesi tasarımı yaparken de bu etmene son derece dikkat etmek gerekiyor, zira arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek bu duruma bağlı. Kullanıcı deneyimi açısından güçlü olan web siteleri Google gibi arama motorlarınca çok daha fazla ciddiye alınıyor. Peki, web sitesi yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar neler? Neler yapmamız gerekiyor?

Reklomastik ekibi olarak Seo açısından kullanıcı deneyimini elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kullanıcı deneyiminin sabit kurallarının olmadığı, sektörden ve oluşumdan etkilenerek şekil alan bir etmen olduğunu bilmemiz gerekiyor. Web sitesi tasarımı oluştururken Seo için dikkat etmemiz gereken ise, kullanıcının alışık olduğu noktaları gözden kaçırmamak. Örneğin, menü bölümünün yukarıda olması, hemen orada bir hareket geçirme butonu bulunması veya iletişim numaralarına yer verilmesi ilk etapta kullanıcı deneyimi için dikkat etmemiz gereken konular. Eğer e-ticaret sitemiz varsa ürünlerin müşteriye en az 3 yuvarlanma sonucu gösterilmesi Seo için son derece doğru olacaktır. E-ticaret sitelerinde ürünler müşteriye ne kadar doğru ve hızlı gösterilebilirse, o kadar büyük etki uyandıracaktır. Site için yönlendirmeler de web sitesi tasarımı yaparken Seo açısından dikkat etmemiz gereken etmenlerden biridir. Site için yönlendirmeler ile kullanıcıya geldiği ve gidebileceği yerleri belirgin hale getirebilmeli, kullanıcıya şuan nerede olduğunu doğru şekilde iletebilmeliyiz. Bunun için plaza dilinde “breadcrumb” kelimelerini duyarsanız şaşırmayın, ürkmeyin. Bahsedilen durum site için yönlendirmelerdir.

Web Sitesi Tasarımı Yaparken Site Hızına Dikkat Edilmeli

 

Hız da aynı bahsettiğimiz diğer etmenler gibi kullanıcı deneyimi için oldukça önemli bir etmendir. Kullanıcı için güzel olan herşey de doğal olarak Google için de şahane bir şeydir. Bunun için web sitesi tasarımı oluştururken, web sitemizin hızını arttırıcı önlemleri almalıyız. Peki bunu nasıl yapabilir, web sitemizin hızını nasıl arttırabiliriz, ufak da olsa size bazı bölümlerden anlatmaya çalışacağız.

Resimler ve videolar web sitemizde ağırlık oluşturan en önemli öğelerden biridir. Resimleri optimize edebilmek için resim optimize etmeye özgü programları kullanabilirsiniz. Bunun dışında özellikle css kodlarını minimize etmeli, fazla veya gereksiz kullanılan kodlardan web sitemizi temizlemeliyiz. Son olarak eğer wordpress altyapısını kullanıyorsanız, w3 total cache, lazy load, smush it gibi eklentileri site hızınızı arttırmanız için kullanmanızı kesinlikle öneririm.

Site İçi Başlıklar ve Anahtar Kelime Yoğunluğu

Web sitesi tasarımı yaparken, site içi düzenlemeler de Seo için oldukça önemli bir etmendir. Site için başlıkların kuralları ise kabataslak olarak şöyle: Başlık 1’den 1 defa, Başlık 2’den 2 defa, Başlık 3’den 3 defa, Başlık 4’ten en fazla 4 defa kullanmalı, sitemizde başlıkları optimize etmeliyiz. Eğer içeriğimiz fazla ise başlıkların tümünü kullanabilir, eğer kısa bir içeriğimiz varsa yalnızca başlık 1’i dahi kullanabiliriz. Bunun dışında web sitesi tasarımı oluşturuken, içeriklerimizde anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanmaya özen göstermeliyiz. Anahtar kelime yoğunluğu 300 kelimelik bir içerikte ortalama olarak 5-6 adettir. Elbette içeriğin yoğunluğu arttıkça bu durum çoğalabilecek, anahtar kelime sayısı artacaktır.

Web sitesi tasarımı ile Seo’nun ilişkisini anlatmaya çalıştığımız bu içeriğimizde, web sitesi tasarımı ile ilgili pek çok bilgiyi size doğru şekilde vermeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir içerik oluşturabilmişizdir. Siz de aklınıza takılan tüm web tasarım sorularını bu linkten bize iletebilir. Web sitesi tasarımı ile ilgili merak ettiklerinize yanıtlar bulabilirsiniz.2 yorum

Bir Cevap Yazın

On İki + 18 =