Web Sitesi Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Web sitesi herhangi bir olayı, durumu, kişiyi, devleti, kurumu vb. mercileri temsil eden Hosting dediğimiz kavramın üstünde ve internet ağının alt yapısında bulunan alana verilen bir isimdir. İnternet ağının ortaya çıkmasından beridir, web sitesi varlığını korumakta ve her geçen gün gelişen alt yapı ve değişen teknolojiyle beraber sürekli güncellenip yenilenmektedir. Eskiden sadece masaüstü sürümde olması ve masaüstü sürümlerde bile bağlantı sorunlarının olması gibi problemleri artık kullanıcılar yaşamıyor. Web teknolojilerinin gelişimi nedeniyle web siteleri hayatın her yerine girmiş durumdalar. Mobil, masaüstü, tablet ve diğer sürümlerde gayet verimli çalışan web siteleri kullanıcılarının beğenilerini kazanmış durumdalar. Konumuz web sitesi nasıl yapılır hakkında sizleri bu işi yapan profesyonel bir firma olarak bilgilendirmeye çalışacağız.

Domain İsmi Almak

domain-ismi-almakWeb sitesi yapılmaya başlamadan önce yapılacak olan projenin tanıtımı için Domain ismi almamız gerekir. Domain dediğimiz kavram karışık ip numaraları yerine onun akılda kalabilir olarak düzgün sözcüklerle web sayfasının adres çubuğu bölümünde yazan kısmıdır. Domain adresi alınırken web projesine uyumlu bir isim alınmalıdır. Örnekle açıklanacak olursa; web projemiz gitar kursu veren bir yerin web sayfası ise “gitarkursu.com” alınabilecek en uygun isimdir. Bu isim alınmış ise alakalı başka domain isimleri “ http://www.isimtescil.net/ ” adresinden veya güvenilir başka bir temin edebilme yerinden alınmalıdır. Domain ismini sektörümüzle alakalı almamızın sebepleri vardır. Bunu SEO ile ilgili yazmış olduğumuz yazımızdan okuyup öğrenebilirsiniz. Domain ismini temin ettikten sonra web sitemizin içerisinde barınacağı ve kullanıcıların o platform üzerinden web sayfasında gezineceği bir nevi interaktif bir hard disk almamız gerekiyor.

Hosting Nasıl Alınır?

hosting-nasil-alinirBu verdiğim kaba tabir olan interaktif hard disk olan alana verilen isim Hosting ‘dir. Hosting alınırken güvenilir olduğuna kanaat getiren araştırmalara ulaşmanız gerekir. Aynı şekilde nasıl bir SSD ile normal bir hard disk arasında dağlar kadar fark varsa buna paralel olarak iyi bir Hosting firmasıyla kötü bir Hosting firmasının ifadeleri aynıdır. Bu yüzden temin ettiğimiz domain ismini en iyi Hosting firmasına eklemeyi unutmayın. Hosting firması seçimi yapılırken projenin hangi bölgeleri hedef alacağı belirlenmeli ona göre bir seçim yapılmalıdır. Eğer Türkiye’ye yönelik bir çalışma ise https://www.turhost.com/ firmasını sizlere önerebilirim. Hosting kalitesini kendi web sayfaları üzerinde gezinerek ölçebilirsiniz. Yurt dışına yönelik bir proje geliştiriyorsanız Natro firmasını önerebilirim. Hosting seçimi web sitenizde gezinecek insanların ne kadar hızlı ve akıcı bir şekilde web sitenizi inceleyeceklerini ve bunun aksi olarak web sitenizi hiç açamayacaklarını gösteren büyük bir unsurdur. Web sayfanız açılmada sayfaların yüklenmesinde sorun yaşıyorsa büyük ihtimal Hosting kaynaklıdır.

Eğer domain ve hosting kısmını hallettiyseniz web sayfanızı tasarlamaya başlayabilirsiniz. Web sitesi yapılırken en başta projenizle alakalı renk seçimlerinde bulunmanız gerekiyor. Bu kullanıcılarınızı etkileyecek en büyük unsurlardan biridir. Kötü renkler ve tasarımı şık olmayan bir web sayfasında kullanıcılar durmayacak web sitenizin dışında farklı alternatifler arayacaklardır. Eğer web tasarım hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız bunu web tasarım firmalarına teslim etmenizi öneririm. Web tasarım firmaları işinizi daha çabuk halledecek ve sizin uğraşlarınızdan daha başarılı sonuçlar çıkaracaklardır. Eğer web sitesini tasarlamaya hevesliyseniz. Web sitesi tasarımı adlı yazımızı okuyarak kullanıcılarınıza çok şık tasarımlar çıkarabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarımına Giriş

 

Tasarıma başlamadan önce bilmenizi isterim ki web sitesi tasarımı için yazılım kodlama dilleri bilmiyorsanız istediğiniz sonucu alamayacaksınız. Belki de istediğiniz sonuca ulaşmış olacaksınız fakat zaman, uğraş ve para açısından büyük sıkıntılar çekeceksiniz.  Kodlama için temel olan HTML ve CSS3 dilini bilmeniz istediğiniz tasarımı çıkarabiliyor anlamına gelir. Ama çok üst düzey bir tasarım ise HTML ve CSS3 ile birlikte bunları süsleyen Jquery ve Javascript dillerini biraz da olsa bilmeniz gerekir. Kodlama yapacak kadar olmasa da neyin hangi işe yaradığını tecrübe kazanarak öğrenebilirsiniz. Bu dilleri Adobe firmasının Dreamweaver programında veya Visual Studio ‘da “asp.net” dili ile halledebilirsiniz. Eğer dilleri çok iyi biliyorsanız gelişmiş not defteri yazılımlarıyla da işinizi rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Web sitesinin yazılımına başladığınız andan itibaren SEO uyumluluğu bir yana mobil uyumluluğu aynı zamanda yönetim paneli uyumluluğunu dikkate alarak kodlamaya başlamanız gerekiyor. SEO hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yazdığım öğretici yazılarımızı okuyarak Google gözünde değerli bir web sayfası tasarlayabilirsiniz. “Web Sitesi Tasarımı ile Seo’nun İlişkisi” adlı yazımız sizin için faydalı olacaktır.

Kullandığınız dil ne olursa olsun her kod satırından sonra büyük sütunlarda vs. web paneli üzerinde hangi işlevi gördürdüğünü belirtin. Bu hem Google arama motorunun hoşuna giden bir aşamadır hem de daha sonra web sayfanız üzerinde çalışacak kişiler için veya onu geliştirecek tasarımcılar için büyük bir kolaylıktır. Tasarıma yeni başladıysanız lütfen bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Görsel İçerikler Nasıl Olmalı?

Web sayfanızın iskeletini çıkardığınızı varsayalım bu iskelet üzerinde çeşitli grafikler bulundurmanız tasarımlarınız için çok değerlidir. Grafiklerin seçiminde anlaşılabilir olmasına özgün olmasına özen gösterin ve her zaman farklı cihazlardaki versiyonlar için grafiklerinizi iyi boyutlandırın ve kodlamanıza sürekli olarak diğer cihazlar üzerinden giriş yapın eğer yeteri kadar cihazınız yok ise; Google Chrome web tarayıcısı üzerinde işinizi görecek çeşitli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar üzerinden bütün cihazlarda web sitenizin kalitesini incelemenizi ve aynı şekilde farklı tarayıcılar üzerinden bu işlemi gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Bu Responsive tasarımlar çıkarabilmek için çok önemli bir aşamadır.

youtube-videoGörsellik web sitesinde ön plana çıkan büyük unsurlardan biridir. Bu nedenle fotoğrafları ve içeriklerinizi destekleyen videolar yapmanız web sitenizin kalitesini arttırır. Videolar yapıldığında özen göstermeniz gereken bir diğer konu hazırlayacağınız videoların çalıntı değil özgün olmasıdır. Videolarınızı <iframe> kodları ile başka sunuculardan çekmenizi öneririm. Aksi halde videolar büyük dosyalar olduğu için web sitenizi ağırlaştırır. Farklı sunuculardan örneğin, https://www.youtube.com/ adresi üzerinden videolarınızı yükleyerek hem youtube paylaşım platformu üzerinden web sitenizi destekleyebilir, hem de youtube firmasının büyük video sunucusundan sınırsız bir şekilde faydalanabilirsiniz. Video yapmak çok kolay bir iş değildir. Bambaşka bir uzmanlık alanıdır. Eğer video yapmaya yeni başlayacaksanız. Camtasia Studio programını kullanabilirsiniz. Kendinizi geliştirebiliyorsanız daha profesyonel sonuçlar çıkarabilmek için Adobe firmasının After Effects programını kullanabilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde After Effects programını üst düzeyde profesyonel olarak kullanabilen çok az grafikçimiz var bu sayının artması ülkemiz açısından ve web tasarım sektörü açısından faydalı olacaktır. Konuyu dağıtmadan Videolarınızın kalitesinin iyi olduğunu ve gerçekten izlenebilir olduklarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Yönetim Paneli Yapımı

Web sitenizi bitirdiğinizi ve artık kullanılabilir olduğunu varsayalım. Bu aşamadan sonra yazılım dili bilmeyen kullanıcıların web sitenizi kontrol edebilmeleri ve yeni içerikler ekleyebilmeleri ve daha bir çok işlem olan olması artık zorunlu hale gelen yönetim paneli aşamasına gidelim. Yönetim paneli en kolay PHP yazılım diliyle yapılabilecek bir paneldir. Web sitenize hosting üzerinden değil de doğru bağlantı yoluyla web sitesine ulaşabildiğiniz her yerden müdahale etmenizi sağlar. PHP öğrenmesi kolay fakat kullanımı HTML ve CSS3 kadar basit bir dil değildir. Güvenlik açısından en çok tercih edilen yazılım dillerinden biridir. Açık kaynaklı olduğu için geliştirilebilir bir yapısı vardır. Apache adını verdiğimiz sunucusu üzerinden çalışır. Eğer yönetim paneli yapacak kadar bilgi birikiminiz yoksa yaptığınız çalışma her ne olursa olsun siz girişirseniz zarara uğrayacaksınız ve size yine zaman, uğraş ve para açısından olumsuz bir şekilde geri dönüş yapacaktır.

Web Sitesini Yayınlamak

En önemli ve en kolay kısmına geldik. Web sitenizi yerelde çalıştırarak bütün eksiklerini tespit etmenizi ve bunları düzeltmenizi öneririm. Bundan sonra bütün dosyalarımızı güzelce klasörlediğimizi varsayıyorum. Aynı şekilde zip haline getirdiğinizi var sayalım. Bu aşamada filezilla adlı bir programla web sitenizi yerelden internet ağının içerisine yani hosting servisinize taşıyacağız. İlgili alan adınızı (domanin adresi) girdikten sonra dosyalarınızı transfer edin ve bu adımdan sonra size bir bekleme süresi verilebilir. Bu süreçten sonra web sitesini kullanıcılarınızla kullanabilirsiniz.

Ben bunları yapamam, hiç kodlama bilgim yok diyorsanız. Size wordpress önerebilirim. Çok fazla yazılım dili bilmenize gerek duymadan wordpress ile muhteşem web siteleri ortaya çıkarabilirsiniz. Ama iyi bir wordpress uzmanı değilseniz işi profesyonellerine bırakmanızı veya zamanınız varsa eğer bu sistemlerden tecrübe kazanıp ondan sonra bu işe girişmenizi tavsiye ederim. WordPress ile web siteleri nasıl yapılıyor daha ayrıntılı incelemek için bir diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

Web Sitesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederim. Konu hakkında iletişim saymızdan firmamıza danışabilir ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.2 yorum

Bir Cevap Yazın

On Sekiz − On Dört =