Teknoloji Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Teknoloji; bir sanayi dalı ile alakalı yapım yöntemlerini ve uygulamalarını, kullanılan araç ve gerecin yanı sıra bilgiyi biriktirme, denetleme ve kontrol etme gibi amaçlar ile oluşturulan makinelerin tümünü kapsayan bir uygulama bilgisidir. Kısaca alet ve edevat yapılması için gerekli olan bilgi birikimi ve yeteneğini ifade eder.

Gelişen ve globalleşen dünyanın en önemli konusu teknoloji ve getirdiği yeniliklerdir. Hayatımızın hemen hemen her alanında varlığını gösteren teknolojik aletler artık günlük yaşantımızın birer parçası haline gelmiştir. Özellikle kullandığımız akıllı telefonlar sayesinde her adımımızda internet ile bağlantı sağlayabiliyoruz. Dolayısıyla her geçen an ve saniye biraz daha teknolojiye ve internete bağımlı hale geliyor ve getiriliyoruz.

Teknolojinin Önemi Nedir?

Teknoloji artık ülkeler arasındaki rekabetin en önemli unsuru haline gelmiştir. Yaşadığımız bilgi çağında, bilgiyi elde etmek en büyük güç göstergesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bilgiyi elde etmek için ülkeler teknolojik gelişmeleri kullanmaktadırlar. Diğer yandan üretim açısından da ülkeler teknolojiye bağımlı haldedir. Üretimin devam etmesi ve sürekliliği için makinelere ihtiyaç duymaktayız. Ayrıca üretim yapamayan bir ülke dışa bağımlı olacağından ötürü sürekli ithalat yaparak ihtiyaç duyduğu ürünleri dış ülkelerden karşılayacaktır. Fakat dışa bağımlı olduğundan dolayı hiçbir zaman ekonomik özgürlük bakımından kendi kendine yetemeyecektir.

Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde pek çok işimizi kolaylıkla hallediyoruz. En basit örneğiyle ulaşım konusunda oldukça kademe kat ettiğimiz için bu konuda gayet rahat bir şekilde ulaşım sağlayabiliyoruz. Diğer yandan akıllı ev aletleri, laptoplar ve akıllı telefonlar gibi araçlar sayesinde hayatımızın her anını kolay bir şekilde yürütebiliyoruz. İletişim konusunda zaman ve mekân fark etmeksizin yapılabiliyor olması zaman açısından oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Diğer yandan ticaret gibi önemli bir konuda da teknolojinin etkisi gözle görülür bir şekilde bulunmaktadır. Eskiden nakliye konusu çok uzun sürdüğünden ticaret faaliyetleri de daha yavaş ilerlemekteydi. Fakat firmaların bugünkü geniş lojistik ağıyla birlikte bu konuda oldukça büyük ilerlemeler kaydedilerek ticari faaliyetler çok fazla hızlanmıştır.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da anlattığımız gibi teknoloji pek çok alanda hayatımızı kolaylaştırmıştır. Özellikle sürekli bir birikimin üzerine konularak geliştirilen araçlar sayesinde günlük hayatımızda kullandığımız aletler ile pek çok işi çok kısa ir süre içerisinde yapabilmekteyiz. Dolayısıyla her geçen gün daha az zaman harcayarak daha fazla iş yapabilmek adına yeni yeni denemeler yapılmaktadır.

Teknoloji sayesinde web tasarım, sosyal medya gibi internet mecraları da gelişim göstermiş ve e ticaret sistemleri ile alıverişler artık internet üzerinden rahatlıkla yapılan bir hale gelmiştir. Birkaç madde ile teknolojinin en önemli faydalarından bahsetmek gerekirse;

  • Teknoloji sayesinde ulaşım konusunda uzun mesafeler artık çok kısa zamanlarda gidilebiliyor. Böylece zamandan tasarruf sağlanırken aynı zamanda işlerin ve ticari faaliyetlerin daha hızlı gerçekleşmesi sağlanıyor.
  • Bilgi alışverişi oldukça kolay bir hale gelmiştir. Akıllı telefonlarımız aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerindeki bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyoruz.
  • Günlük hayatımız oldukça kolaylaşmıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere artık internet üzerinden dilediğimiz gibi alışveriş yapabiliyoruz.
  • Sağlık alanındaki gelişmeler sayesinde pek çok hastalığın tedavisi bulunmuştur. Bu sayede daha kolay ve etkili çözümler üretilebilmektedir.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin ortaya çıkması ve gelişmesiyle beraber insanlar hazır ve kolay olana çok çabuk bir şekilde alışarak uyum sağlamışlardır. Fakat bu durum pek çok şeyi gözden kaçırmalarına sebep olmuştur. Böyle bir ortama alışan insanlar tüketici bir konuma gelerek her geçen gün daha da fazla tüketmeye başlamışlar. Bunun sonucunda ise çevresel kirlilik ve küresel ısınma hız kazanmıştır. Diğer yandan bu tür zararlar gün geçtikçe etkisini de arttırmaktadır. Madde madde teknolojinin zararlarını irdeleyecek olursak;

  • Kullanılan zararlı gazlar sebebiyle küresel ısınmaya sebebiyet verilmiştir. Diğer yandan bu durum buzulların erimesine neden olmuştur. Ayrıca ekosistemde daha pek çok soruna yol açmaktadır.
  • Hazıra ve kolay erişime sahip olan insanlar tembelleşerek tam bir tüketici haline gelmişlerdir.
  • Teknolojik kaynaklı pek çok yeni hastalık ortaya çıkmıştır.
  • İnsanlar arasında sosyal etkileşim ve yüz yüze iletişim azalmıştır.
  • Son olarak pek çok teknolojik araç vücudumuza ve insan sağlığına zarar vermektedir.

Teknoloji konusunu irdelemeye çalıştığımız bu yazımızda umarız faydalı bilgiler verebilmişizdir. Bir önceki yazımız olan Web Tasarım ve Sosyal Medya İlişkisi yazımızı okuyarak bu konu hakkında merak ettiklerinize cevap verebilirsiniz.1 Yorum

Bir Cevap Yazın

9 + On Dokuz =