Sosyal Medyayı Etkin Kullanmak

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Son birkaç sene içinde sosyal medyayı etkin kullanmak, SEO’nun en önemli kriterlerinden biri haline geldi. SEO’da kalıcı başarı sağlamak isteyen SEO danışmanları, sosyal medya birimlerini en etkili şekilde kullanmaya çalışmaktadırlar.

Sosyal Medyada Özgün İçerik

Blog sayfamızdan ya da internet sitemizden sürekli yaptığımız özgün içeriklerin, sosyal medyada da paylaşılması önem teşkil ediyor. Fakat bunu yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar var. Sitemizde yayınladığımız bağlantının linkini, sosyal medya mecralarında paylaştığımızda, Google bu içeriği “spam içerik” olarak algılar. İnternet siteniz spam içerik’ten çok kötü etkilenir. Sıralamada hızlı bir düşüşe geçebilir, hatta kendinizi Google’da bulamayabilirsiniz. Bu yüzden paylaştığımız linkin üstüne 2-3 cümlelik özgün bir yazı paylaşmalıyız. Bu şekilde paylaşımın doğallığın Google’ın gözüne sokmuş olursunuz.

Yazdığımız makalelerin sosyal mecralarda paylaşılması, içeriğin üst sıralarda çıkması için zemin oluşturacaktır. SEO’nun değişmeyen ögesi “özgünlük” daha büyük önem kazanmıştır. Bu yüzden SEO danışmanları, var olan içeriklerin özgünleştirilmesi ve yeni yazılacak yazıların da özgün olması için çalışma yaparlar.

En Fazla Fayda Getiren Sosyal Medya Siteleri

“Bütün sosyal medya siteleri fayda sağlar, hepsinden paylaşım yapayım” açgözlülüğünü kenara bırakmalı, en fazla işimize yarayacak web sitelerinden paylaşım yapmalıyız. Temel olarak Facebook, Twitter ve Instagram olmazsa olmazlarımızdır. Öncelikle müşteri çekmek için bu üç sitede hesap açmamız ve özgün makalelerimizi paylaşmamız gerekiyor. SEO’da da gözle görülür bir fayda sağlayacaktır.

Google Plus, Google’ın kendi yapılanması olduğundan, indeksleme yapmaya buradan başlıyor.

Pinterest ve Tumblr kullanabileceğimiz popüler sitelerden ikisi… Bunlara ek olarak;  Reddit, Stumbleupon, Vk.com, Scoop.it ve Delicious da kullanılabilir.

Sosyal Medyanın Getirisi Nasıl Ölçülür?

Sosyal medyanın temel amacı bilinilirliği sağlamaktır. Fakat sitemize sosyal medyadan kaç trafik aldığımıza, hangi sosyal mecradan kaç kullanıcı geldiğine Google Analytics üzerinden bakılabilir. Bu trafik üzerinden yanlış kullanımımızı düzeltebilir, trafik sağlamayan sosyal medya hesabımızı kapatabiliriz. “Herkesin ve her şeyin metâlaştığı, on yıllardan beri iyice süper markete dönüşen dünyada hep tezgahta kalabilmenin koşulları bellidir artık.” Sosyal medyaya kendimizi fazla kaptırmamalı, sosyal medyadan da eksik kalmamalıyız.Bir Cevap Yazın

4 × İki =