Sosyal Medyanın Gelecekteki Yeri Ne Olacak?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Sosyal medya kavramı tıpkı internet kavramı gibi insan hayatına çok hızlı bir giriş yapması  ve hızlı bir şekilde büyümeye devam etmesiyle tüm insanları heyecanladıran bir konudur. İnternet sitelerinin hızlıca gelişmesiyle birlikte çıkan bu mecranın  büyümesinin nereye kadar gideceği merak konusu olurken bir yandan da hala sosyal medyanın ne olduğu tam anlamıyla bilinmemektedir. Daha yeni doğmuş olan bu mecranın önünde daha çok uzun bir gelecek olduğu gibi bizlerinde sosyal medyayı anlayabilmemiz içinde önümüzde uzun bir zaman var. Kullanıcıların neye tepki vereceği veya bir olayın sosyal medyaya nasıl yansıyacağını ancak bu konuda uzman kişiler tarafından cevaplanabiliyor.

Sürekli  kullandığımız akıllı telefonlar sayesinde neredeyse her dakika her saniye ulaşabildiğimiz ve sanal olan bu dünya acaba günün birinde gerçek dünyamızın yerine geçecek mi? Bu soruyla alakalı onlarca cevap verilse bile hala kimse bu konuda net bir bilgiye sahip değil.

Sonsuz Bir Dünya: Sosyal Medya.

Bu medyayı sonsuz bir dünyaya benzetmekte bir mahsur yoktur. Keşfedilmeyen birçok özelliği ve gittikçe sınırlarını büyütmesi , sosyal medyayı sonsuz bir deniz benzetmesini yapmamıza neden oluyor. Sosyal Medya bu yönüyle de Web platformu ile aynı özelliği taşımaktadır, i. Aynı zamanda  kullanıcıların istedikleri kişiliklere bürünebilmesini de sağlayan bu mecra, karşınızdaki insanın gerçek mi yoksa sanal mı olduğunu anlamanızı da zorlaştırmakta. Bu özelliğiyle, gerçek arkadaşlık ve ilişkilerin kurulmasını da engelleyen en büyük rolü oynuyor.  Diğer taraftan da insanların hayallerinde gerçekleştirmek istedikleri kişilikleri , sosyal medya üzerinde yaşayabiliyorlar. Bu sebeple birçok kullanıcı adeta gerçek dünyadan kopup, bu sanal dünyada yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak gerçekte sosyal medyanın amacı insanları gerçek dünyadan alıkoymak ve onları sanallaştırmak mıdır yoksa insanların dünyanın her hangi bir yerinden birbirleriyle iletişime geçebilmelerini , televizyon ve radyo mecralarının onlardan sakladığı veya sansürlediği haberleri doğrudan öğrenebilmeyi, hatta özgürce konuşabilmelerini sağlamak mıdır ? Sanırım bu sorunun cevabını sosyal medya kullanıcıları olarak sizler daha iyi biliyorsunuz.

Sürekli Değişen Bir Gündem.

Sosyal medyada görülen bir başka ilginç gelişim ise, gündeminin sürekli ve hızlı bir şekilde değiştirebilmesidir. Çok popüler olan ve  hakkında yüzlerce yorum olan bir olayın yerine bambaşka bir olayın yer alması ve popülerleşmesi yaklaşık yarım saat bile sürmeyebiliyor. Bu duruma sebep olan etken tabi ki de sosyal medyada ki kullanıcı sayısı ve çeşitliliğidir. Fakat bu dinamik olay döngüsü insanların gündemi takip etmesini zorlaştırmakta ve aynı zamanda geçmiş gündemi unutmalarına neden olmaktadır. Böylece ortada bir çok bilgi bolluğu oluşmaktadır. Bu bolluğu bireylerin doğru kullanımıyla gerçekten yararlı düşüncelere dönüştürebilmesi sosyal medyanın amaçlarından biridir.

Sonuç olarak daha gencecik olan bu sosyal medya umalım ki doğru kullanımlarla beraber gelecekte bizlere getireceği imkanları insanlığın yararına kullanabilelim.Bir Cevap Yazın

2 × 5 =