Sosyal Medya Yönetimi

sosyalmedyayonetimi

Sosyal medya; içeriklerin büyük bir kısmının kullanıcılar tarafından oluşturulduğu ve karşılıklı etkileşimin yanı sıra interaktif bir şekilde diyalog kurabildiğiniz, tek yönlü bilgi paylaşımından çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına olanak tanıyan medya sistemidir.

Günümüzde sosyal medya kullanımının gittikçe artması ve buna bağlı olarak sosyal medyanın gücünün çok yüksek boyutlara ulaşması marka ve firmaların sosyal medya kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Çünkü insanlara ulaşmak ve sesinizi duyurmak için dijital medyayı kullanmanız gerekiyor. Ayrıca hedef kitlenize daha kolay yoldan ulaşmanız ve yaptığınız çalışmaların istatistiksel olarak ölçümlenmesini almak daha kolay olacaktır. Dolayısıyla sosyal medyayı aktif kullanmanız markanıza pek çok açıdan fayda sağlayacağı gibi reklam giderlerinizi de büyük oranda azaltacaktır.

Geleneksel medya da reklamlarınızın hedef kitleye ne kadar ulaştığını ölçememeniz oldukça dezavantajlı bir durumdur. Buna nazaran yeni medya da hedef kitlenizi seçebilmeniz ve maliyetlerin geleneksel medyaya oranla daha uygun olması birden fazla avantaj sağlayacaktır.

Nasıl Yapıyoruz?

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım sosyal medya yönetimi yaparken firmayı ya da markayı iyi tanımak gerekir. Çünkü markayı içselleştirmeniz ve benimsemeniz sizin için oldukça önemlidir. Ayrıca içerik üretirken bu minvalde içerikler üretmeniz firma ve markayı ön planda tutarken farkındalık oluşturmak için gerekli olacaktır.

Sosyal medya yönetiminde içerik üretimi önem bakımından ilk sırada yer alır. Çünkü özgün ve farklı içerikler üretmeniz rakiplerinizden sizi ayırarak farklı bir konumlandırmada yer almanıza olanak sağlayacaktır. Diğer yandan insanların sizi takip etmesi ve önemsemesi için kendinizi belli ederek sosyal medya üzerinde belirli bir iz bırakmanız gerekir. Dolayısıyla içerik üretimi bizim için çok önemli bir yer teşkil ediyor.

Diyalog yönetimi ise bu konuda iyi yapmanız ve koordine etmeniz gereken bir diğer nokta. Kullanıcıların markanıza ya da firmanıza olan sadakatinin olması ve sizi önemsemesi için onlarla kuracağınız diyaloglar ve verdiğiniz cevapların önemi büyüktür. Kendilerini özel hisseden kullanıcılar size daha fazla bağlanarak ayrı bir yere koyacaktır.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise reklam yönetiminin hedef kitleye ve marka stratejisine uygun olmasıdır. Öncelikle hedef kitlenizi iyi tanımalı ve onlara yönelik reklam planlaması yapmanız gerekir. Son olarak ise yaptığınız tüm bu çalışmaların analiz ve değerlendirme kısmının yapılması gerekir. Yapılan ölçümlemeler sayesinde ne kadar başarılı çalışmalar yürüttüğünüzü ve neleri yanlış neleri doğru yaptığınızı görmeniz daha sonraki çalışmalarınızda yardımcı olacaktır. Böylelikle daha verimli çalışmalar yaparak hedef kitlenize ulaşma konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Dijital pazarlama açısından sosyal medya kullanımı yadsınamayacak bir yere ve konuma sahiptir.

    Talebinizi iletin, sizi arayalım.

    bizimle iletişime geçin

    Bizimle istediğiniz an iletişime geçebilirsiniz.

    Web tasarım ile ilgili merak ettiğiniz soruları buradan sorabilirsiniz.