Sosyal Medya Uzmanlığı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Bir kurumun, ürünün veya hizmetin sosyal medya ağlarındaki sayfalarının iletişim uzmanları tarafından profesyonel bir şekilde yönetilmesine sosyal medya uzmanlığı denir. Sosyal medya uzmanı hizmetini bir sosyal medya ajansından alabileceğiniz gibi, freelance olarak çalışan bir iletişim uzmanından da alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi sosyal medya uzmanlığı, profesyonelce yapılan bir iştir ve öyle olmak zorundadır. Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır yazımızda, sosyal medya uzmanlarının sosyal medyayı nasıl yönetmesi gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık. Yazımızda sosyal medya uzmanları ve sosyal medya uzmanlığını düşünenler için ilaç olabilecek nitelikte tüyolar ve tavsiyelerde bulunduk. Mutlaka göz atmalısınız, bizden söylemesi…

Önce Sosyal Medyanın Kısa Tarihi…

7,5 milyarlık dünya nüfusunda 3,5 milyar insan internete bağlanabiliyor. 13 yıl önce web 2.0 ile hayatımıza giren sosyal medyanın kullanıcı sayısı ise internete bağlanabilen 3,5 milyar insanın %70’i olduğu belirtiliyor. Türkiye’de ise yaklaşık 40 milyonu aşkın sosyal medya hesabı var. Bu 40 milyonu aşkın sosyal medya hesabı ise nüfusun yarıdan fazlasına tekabül ediyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki internet kullanıcıları gün içerisinde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette, ortalama 2 saat 56 dakikayı ise sosyal medyada geçiriyor. Bu demek oluyor ki kullanıcılar zamanlarının büyük bir bölümünü sosyal medyada geçiriyor. Bu kadar geniş bir kitlenin sosyal medyada bu kadar zaman geçirmesi ise sosyal medyanın ne kadar önemli olduğuna bir işaret. Sosyal Medya Fiyatları yazımızda internetin kısa tarihini özetlemiştik, daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Sosyal medyadaki bu büyük kullanıcı potansiyeli ise markaların kullanıcılara ulaşabilmesi bakımından çok önemli. Fakat ulaşabilmesinden çok, nasıl ulaşabildiği daha önemli. Bu yüzden sosyal medya yönetimi asla sadece sosyal medya yönetimi değildir.

Evet, sosyal medya yönetimi asla sadece sosyal medya yönetimi değildir. Sosyal medya yönetimi, profesyonellere bırakılması gereken bir iştir. Profesyonelden kastımız nedir? Profesyonelden kastımız ekmeğini iletişim uzmanlığından kazanan kişilerdir. İletişim, aslında bir ikna süreçidir. İletişim kurulmaya başlandığı anda bir ikna sürecine başlarsınız ve bu iletişimin doğasında vardır. Bu ikna sürecinde ise en doğru mesajı, en doğru alıcıya, en doğru kanalla, en doğru şekilde veren ise ancak iletişim uzmanının yapabileceği bir iştir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanlığı aslında iletişim uzmanlığıdır. Bir sosyal medya uzmanının (yani aslında iletişim uzmanının) bu ikna sürecinde sahip olması gereken belli başlı özellikler vardır. Bu özellikler,

1) Mükemmel Seviyede Dil Bilgisine Sahip Olmak

Evet, sağlıklı bir iletişim için en önemlisi mükemmel seviyede dil bilgisidir. Noktalama işaretlerinden tutun da bağlaçların kullanımına, kelime bilgisinden tutun da imla kurallarına kadar mükemmel seviyede olmalı. Kimse, bir markanın sosyal medya hesabında dahi anlamındaki de/da’yı bitişik yazdığını görmek istemez. Bu, markaya olan güvenilirliği ve saygınlığı zedeleyen bir faktördür. Bu yüzden, yine söylüyoruz, dil bilgisi mükemmel seviyede olmalı.

dil-bilgisi-hatalari
En çok hata yapılan kelimelerin doğru kullanımına küçük bir örnek.

2) Gündemi Sürekli Takip Etmek

Yeniliklerden haberdar olmak, kendini güncel tutabilmek bu mesleğin olmazsa olmazıdır. Sadece bunlar için değil, gündemle alakalı paylaşımlar yapmak da marka için geniş kitlelere ulaşabilmesine olanak sağlar. Buna, gerçek zamanlı iletişim veya gerçek zamanlı pazarlama diyoruz. Gerçek zamanlı iletişimi kullanmanın yolu tabii ki gündemi takip etmekten geçer. Bu, sadece Türkiye gündemini takip etmek değil, dünya gündemini de takip ederek olmalıdır. Örneğin, Amerika’da bir trend ortaya çıkarsa, bundan emin olabilirsiniz, er ya da geç bu trend bir şekilde Türkiye’ye de gelecektir. Trendlerin Amerika’dan dünyaya yayılması kapitalizmin ve emperyalizmin babalarından olmasından kaynaklansa da trendler Türkiye’den de dünyaya yayılabiliyor.

gercek-zamanli-iletisim
Nusret, Salt Bae akımıyla tüm dünyada bir fenomen haline gelmiştir.

Buna verilecek en iyi örnek, belki de tek örnek, Nusret’in salt bae akımıdır. Gündemi sürekli takip eden bir sosyal medya uzmanının işi kolaylaşır, içerik üretimi konusunda birçok malzeme çıkarabilir, gerçek zamanlı iletişimi bu sayede kullanabilir.

3) Yaratıcı ve Üretken Olmak

Bir sosyal medya uzmanından beklenen şeydir yaratıcı ve üretken olmak. Sosyal medya uzmanının mevcudiyetinin sebebi üretken olmasıdır. İçerik üretemeyen sosyal medya uzmanı olmaz, olamaz! Sürekli üretken olmalısınız. Bu üretkenlik müşteri ile olan anlaşmaya göre sık veya seyrek olacaktır. Üretkenliğin bir üst seviyesi de yaratıcı olmaktır. Yaratıcı olmayı biz şöyle tanımlıyoruz; farklı, şaşırtan veya hayranlık uyandıran içerikler yaratıcı içeriklerdir. Yaratıcı olmak başka bir seviye! Öyle ki her sosyal medya uzmanı üretkendir ama her sosyal medya uzmanı yaratıcı değildir. Bu sebeple her sosyal medyacıdan yaratıcı olmasını ne yazık ki bekleyemeyiz, eğer yaratıcıysa işte o zaman tadından yenmez. Yaratıcı olabilmek için tabii ki geniş bir hayal gücüne sahip olmakla beraber, yepyeni şeyler ortaya çıkararak veya halihazırda olan şeyleri iyi bir şekilde bir araya getirerek, yani, sentezleyerek mümkün olabilir. İyi bir sentezci, pekala yaratıcı olabilir. Ufkumuzu açan o yaratıcı insanları çok seviyoruz ve o insanlardan hep yeni şeyler öğreniyoruz. Sağ olsunlar!

4) Psikoloji ve Sosyoloji Bilmek

Sosyal medya ile milyonlarca insana ulaşıyorsunuz ve bu kadar insana ulaşabilme imkanı sağlayan bir mecrada psikoloji ve sosyoloji bilmemek, bu işte sizi çok gerilerde bırakabilir. Marka ile ilgili sosyal medyada yapılacak bir paylaşımın nasıl yapılması gerektiği ve insanlarda nasıl bir algı oluşturabileceği konularında fikir yürütebilme kabiliyeti psikoloji ve sosyoloji bilmekten geçer. Bunların yanında hangi içeriklerin tutacağı, hangi içeriklerin tutmayacağı, hangi içeriklerin nasıl tepki göreceğini bilmek psikoloji ve sosyoloji bilmekten geçer. (Tabii burda kültürü ve hedef kitleyi tanımak da önemli bir ayrıntıdır.) Örneğin, “Hedef kitle tarafında güven uyandırıyor olmamız bize olan ilgiyi arttıracak ve bu ilgi satışlarımıza yansıyacaktır. Hedef kitlede güven uyandırıyor olabilmemiz için insanlarda şu motivasyonu uyandırıyor olmamız gerekir. O motivasyonu uyandırıyor olabilmemiz için şu paylaşımı yapmamız gerekir.” veya “Otelde artık Türk müşteriler de görmek istiyoruz. Türk müşterileri de otelimize çekmemiz için paylaşımlarımızı Türkçe olarak da atmalı ve buranın sadece turistlere yönelik bir yer olmadığını anlatmamız gerekiyor. Dolayısıyla bunun için otelimize gelen  Türk halkına dokunan içerikler üretmeliyiz.” gibi neden-sonuç ilişkilerinin kurulabilmesi gerekir. İşte bu neden-sonuç ilişkilerinin sağlıklı kurulabilmesi psikoloji ve sosyoloji bilmekten geçer.

5) Ölçümleme Araçlarını Kullanmayı Bilmek

Crazyegg, Boomsocial, Hootsuite, Agorapulse, Sensekit, Monitera, Somera, BoomSonar, Radian6, Brand24, Mention, Trackur, UberVU, Talkwalker, Riva IQ, Buzzsumo gibi sosyal medya ölçümleme araçları bize hedef kitleyle ilgili çoğu bilgiye sahip olmamızı sağlayacak. Kullanıcıların cinsiyet, yaş, coğrafi konum gibi bilgilerine sahip olmak ve markanız nerede nasıl konuşuluyor gibi soruları cevaplamanız, planlamanızı buna göre yapmanızı sağlayacak.

Bir sosyal medya aracı olan Hootsuite programının ekran görüntüsü.

Facebook Business ise markanızı daha fazla kişiye pazarlamanıza yardımcı olacak ve geleneksel medyaya oranla gayet cüzi miktarlarda ücretler ödeyerek reklam vermenizi sağlayacak. Ne kadar başarılısınız, nasıl etkileşimler aldınız, nasıl bir planlama ve strateji geliştirmelisiniz gibi sorulara cevap vermenizi sağlayacak verilere ulaşabilmek işte bu sosyal medya araçlarını kullanmayı bilmekten geçiyor. Sosyal Medya Araçları yazımızda bu araçları daha detaylı bir şekilde anlattık, inceleyebilirsiniz.

6) Analitik Zekaya Sahip Olmak

Analiz edebilme ve doğru tespitler yapabilme kabiliyeti bir sosyal medyacı için oldukça önemlidir. Doğru tespitler yapabilme, sosyal medyada uygulanacak stratejiler ve doğru algoritmaları kurup markayı başarıya ulaştırabilmek için analitik zekaya sahip olabilmek belirleyici olacaktır. Aksi halde beklenmedik krizler yaşayabilir ve o krizleri doğru yönetemeyebilirsiniz. Ayrıca analitik zeka, herkesin baktığı ama kimsenin farkında olmadığı durumları ortaya çıkarabilmek ve dolayısıyla etkileyici tespitler yapabilmek için de en büyük yardımcınız olacaktır. Analitik zekaya sahip değilseniz işiniz biraz zor. (Analitik zekaya sahip olmak 3. maddedeki yaratıcı olmayla bağlantılıdır. Analitik zekası yüksek birinin yaratıcı olma ihtimali daha yüksektir.)

7) Photoshop Gibi Programları Kullanmayı Bilmek

Yapılan araştırmalara ve edinilen tecrübelere göre görsel içeriklere daha çok tıklandığı ortaya çıkmaktadır. Toplumumuzun yazılı içeriklerden çok görsel içeriklere önem vermesi de sizin doğal olarak görsel içerikler üretmenize sebep olacak. Bu görsel içerikleri üretebilmenin yolu da Photoshop gibi programları bilmekten geçiyor. Sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız kesinlikle Photoshop öğrenmelisiniz. Photoshop kullanmayı bilmiyorsanız endişelenmeyin. İşinizi kolaylaştıracak programlar var.

sosyal-medya-araci
Snapseed programında oluşturulan bir gerçek zamanlı iletişim içeriği.

Bizim sizlere önerimiz Snapseed programı. Snapseed programı ile görsellerin üzerine deyim yerindeyse tatlı yazılar yazabilecek, görselin renkleri ve bozuk yerlerini düzenleyebileceksiniz. Unutmayın, Snapseed iyi iş görür.

8) Genel Kültür Bilgisi

Her ne kadar genel kültür ifadesini sevmesek de kapsayıcı bir kavram olduğu için bu başlık ismini yazmayı tercih ettik. İşin aslı, belli bir entelektüel seviyeye sahip olmaktır. Bunun bir sınırı yok ve olmamalı da. Örneğin, hukuk nosyonuna sahip olmak, dünya toplumlarının kültürlerini bilmek, dünyada neler olup bittiğiyle ilgili bir fikir sahibi olmak, bir sosyal medyacıyı öne çıkaracak konulardır. Bir sosyal medya uzmanı bazı bilgileri saçma da bulsa bir gün o bilgileri bir içerik oluştururken kullanmak durumunda kalabilir. “Ne kadar çok bilgi, o kadar iyi.” diyoruz.

Sonuç:

İşte böyle… Sosyal medya yönetimi, basit gibi görünen ama aslında hiç de öyle olmayan ve profesyonellere bırakılması gereken son derece önemli bir konudur, sosyal medya uzmanlığı da aynı derecede önemli bir meslektir. Bir marka, hesabını, işte bu özelliklere sahip olan kişilere veya bu özelliklere sahip olan kişileri bünyesinde barındıran ajanslara teslim etmelidir, tıpkı Reklomastik Dijital Pazarlama Ajansı gibi.

Web Tasarım yazımızı da okuyacağınızı düşündük. Web tasarımla ilgili pek çok konuya değindiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz. Yorum bırakanlara ve yazımızı paylaşanlara şimdiden sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere Reklomastik günler…7 yorum

Bir Cevap Yazın

2 − Bir =