Sosyal Medya Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Sosyal medya; firmaların ya da kişilerin belirledikleri hedef kitleye, ürününü ya da hizmetini anlattığı internet üzerinde yer alan platformlardır. Web 2.0 ile birlikte tek yönlü bilgi paylaşımı kenara bırakılmış, çift yönlü ve eş zamanlı bilgi paylaşımına geçilmiştir. Bu paylaşım ağına ve kullanıcıların birbiriyle yaptığı konuşmaların tamamına sosyal medya denir.

sosyal-medya-nedir
Bu platformların en sık kullanılanları aşağıdaki gibidir;

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Youtube
 • Linkedin
 • Google+
 • Pinterest
 • Tumblr

 

Marka ya da kişi bu platformların tamamında ücretsiz olarak tanıtımını yapabilmektedir. Fakat markaların dikkat etmesi gereken konu, agresif sosyal medya kullanımına düşmemektir. Hedef kitleye rahatça ulaşabileceğiniz bir sosyal medya mecrası seçilmelidir. Seçilen iki ya da üç platformun dışında var olmalı fakat yüksek sayıda paylaşım yapılmamalıdır. Yanlış mecrada yapılan paylaşımlar zaman ve işgücü kaybına neden olur. Paylaşımı yapan çalışanın zamanını verimsiz kullanması demektir.

Sosyal Medya Tüyoları

 • “Nasıl yapılır?” temalı bir şirket için en önemli platform Instagram’dır. Instagram kullanıcıları kısa ve keyifli videolar izlemekten hoşlanırlar. Bunun yanı sıra “GezdimGördüm “ temalı kullanıcı ve turizm şirketleri de Instagram’da etkindirler. Bunun nedeni Instagram’ın görsel üzerine kurulmuş temasıdır.
 • Belediyeler, dergiler, gazeteler sıklıkla Twitter’ı kullanmaktadır. Dergi ve gazeteler ilgi çekici başlıklarla kullanıcıyı sitelerine çekebilir ya da bilgilendirebilirler. Belediyeler ve etkinlik planlayıcı (organizatör) firmalar ise kullanıcıyı bilgilendirmek adına Twitter’a yoğunlaşmaktadırlar.
 • YouTube video izleme üzerine kurulmuş bir platformdur. Detaylı bilgi edinmek isteyen ve yazının yeterli kalmadığı alanlarda kullanılır. İnşaat ve tadilat firmaları yoğun olarak YouTube’da bulunurlar. ‘Çivi nasıl çakılır?’dan ‘Keban barajının proje detayları’na kadar her şeyi izleyebilir, her şey hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Linkedin ise formal yapıya sahip tek sosyal medya sitesidir. Sitede işiniz ile ilgili her türlü bilgiyi paylaşabilir, profesyonel kullanıcılara ulaşabilirsiniz.
 • Tumblr’da eğlenceli ve genç kitleyi bulabilir. Kısa ‘gif’ ya da sözler ile tanıtımınızı yapabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiler ve stratejiler için sosyal medya ajansları ile birlikte çalışabilirsiniz.

Sosyal medya, geleneksel medya ögeleri olan televizyon, radyo ve gazeteden daha çok tercih edilir. Kullanıcıların erişmesi daha kolaydır. Ellerindeki telefon ile her an, her saniye bu platformlarda yayımlanan içeriklere ulaşıyorlar. Ulaştıkları mesajlardan bir ya da birkaçı neden sizin mesajınız olmasın? Geleneksel medya, medya patronları ve hükümetler tarafından sürekli olarak kontrol edilmektedir. Sosyal medya üzerinde uygulanan baskı  geleneksel medyaya göre minimal düzeydedir. Denetim artana kadar sosyal medyanın ekmeğini yemeli, tanıtımınızı yapmalısınız. Etkileşimin üst düzeyde olması da sosyal medyanın geleneksel medyaya olan avantajlarından biridir.
bipalyaco-sosyal-medya
Örnek vermek gerekirse; Beşiktaş’ın şampiyonluğu ile beraber bipalyaço’nun Instagram paylaşımlarına bakabiliriz. Beşiktaş taraftarı Efe’nin doğum günü ile şampiyonluk ilişkilendirilmiş ve gerekli etkileşim sağlanmıştır.

Sosyal Medyada Yer Almanın Avantajları Nelerdir?

Kullanıcılar firmaların web sitesine direkt gitmeyi tercih etmiyor. Öncelikle sosyal medyada ufak bir araştırma yapıyor, kampanya ve uygulamalara göz gezdiriyor ilgisini çeken bir şey bulursa web sitesine de giriş yapıyor. Kullanıcı deneyimlerinden yararlanan sosyal medya yönetimi  ekibimiz, size kullanıcı hakkında her şeyi ayrıntılı olarak anlatıyor. Şikayet ya da teşekkürünü arkadaşlarıyla paylaşıyor. Siz de sosyal medyayı etkin kullanmalı, şikayet ya da teşekkürü kaçırmayıp gole çevirmelisiniz. Günceli yakalamalı ve gerçek zamanlı pazarlama metodlarını kullanmalısınız. Sosyal medya ile kullanıcının direkt sorularını yöneltebileceği ve çözüm alacağı bir platform olduğunuzu taahhüt etmiş olursunuz. Markanız güç kazanır ve bilinirliği artar.

 

 Bir Cevap Yazın

4 × 4 =