Sosyal Medya Danışmanlığı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Sosyal Medya Danışmanlığı; kişi, kurum ya da kuruluşların sosyal medyada, iletişim uzmanları tarafından profesyonel olarak yönetilmesidir. Gerçek kişiler kurumların web sitesini aramak yerine bizlere sosyal medyadan ulaşmak istiyor. Kişiler ile kurum arasında duygusal ve mantıksal bir bağ oluşturulmalıdır.Bu bağ için sosyal mecralarda reklam yönetiminin ve kampanya çalışmalarının oluşturulması ardından da yönetilmesi işlemini sosyal medya danışmanları yapar.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

  • Markanızın hangi sosyal medya mecralarında bulunması gerektiğine karar verir.
  • Gerekli mecralarda profilinizi oluşturur, profesyonel yönetim yapar. Kullanıcılarda marka sadakati oluşması için çalışır.
  • Sosyal medya içeriklerini oluşturur ve düzenli olarak paylaşım yapar. Photoshop kullanmayı çok iyi bilmeli, görsel içerik üretmelidir.
  • Sosyal medya reklamlarını oluşturur ve yönetir. Kurum ile anlaşarak kampanya ve etkinlik oluşturur ve takibini yapar.
  • Sayfalarınızın hayran/üye sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalıdır. Markanın güncel kalması için çalışmalıdır.
  • Sosyal medya hesaplarından gelen yorumları takip etmeli ve kurumun istediği şekilde raporlamalıdır. Kampanya ve reklamların da raporlamasını sosyal medya danışmanları yapar.
  • Bu raporlardan yararlanarak; reklam, kampanya, görsel ya da video içeriklerin nasıl olması gerektiğini belirler.
  • Sektördeki eksik ya da yanlışları belirleyerek kurumu yönlendirir, geri dönüşü yüksek ve kullanıcı odaklı kampanya önerilerinde bulunur.
  • Sosyal medya yönetimi için kullanılan araçların tamamına hakim olmalı, işi fabrikasyon yapmalı, ihtiyacın olduğu yerde duygularını katabilmelidir. Zaman kaybı yaşatmamalıdır.

sosyal-medya-yardım

Sosyal medya araçlarını Facebook,Youtube, Instagram sanan dijital medya ajanslarının kapısından dahi geçmemenizi öneririz. Aman! “Sosyal Medya Yönetimi İçin Kullanılan Araçlar” yazımıza göz gezdirmeden herhangi bir sosyal medya danışmanı ile çalışmayın. Hem danışmana yardımcı olabilir hem de kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

Sosyal Medyaya Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Marka, kurum ve kuruluşlar sosyal medyaya gerekli önemi vermiyor. Sosyal medyayı sadece sayfa oluşturmaktan ibaret sananlar mevcut. Bu algıyı yıkmalı ve küçük bütçeler ile büyük satışlar yapabileceğinizi ve büyük hayran kitleleri kazanabileceğinizi unutmayın. 1 lirayla bile reklamın yapıldığı bir mecrada var olmak büyük bütçeler gerektirmiyor. Başarı bir sosyal medya uzmanı küçük rakamlarla da harikalar yaratacaktır. Kampanya ve etkinlikler ile hedef kitleye ulaşacak, cebinizde kalan parayı katlayacaktır. Sosyal Medya Yönetim Fiyatları sektöre, çalıştığınız firmaya göre büyük faklılıklar gösterecektir.

Raporlama Nasıl Yapılmalıdır?

Raporlama, müşterinin istediği kriterlere göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı raporlama başka yazımızın konusu olacak. Fakat kısaca Microsoft Office programlarına hakim olmalısınız. Sosyal medya yönetimi araçlarından aldığınız verileri, raporlamada doğru noktalara yerleştirmeniz gerekir. Ücretli monitoring ve ücretsiz monitoring araçlarının kullanımını iyi bilmeniz gerekiyor. Duygu analinizi yaparken dikkatli olmalı, Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim sosyal medya danışmanları ile çalışmalısınız, gerekirse sosyal medya uzmanınızı dil bilgisi testine sokmalısınız.

Sosyal medya raporlaması aylık olarak yapılmaktadır. Daha yoğun sayfalar ve büyük şirketler duruma göre 15 günlük ya da haftalık raporlar isteyebilmektedirler. Eğer müşteri isterse günlük olarak sözlü olarak da bilgilendirme yapılmaktadır. “Söz uçar yazı kalır” diyen atalarımızı dinliyor, müşterilerimize istedikleri periyotlarda ayrıntılı rapor sunuyoruz.

 

 2 yorum

Bir Cevap Yazın

1 × 2 =