Sosyal Medya Bağımlılığı ve Zararları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Teknolojinin gerçek yaşamımıza doğrudan dahil olması sonucu ortaya çıkan, internet ve sosyal medya araçlarının orantısız ve aşırı kullanımının insan beyninde oluşturduğu hastalık türüne sosyal medya bağımlılığı denir.

Son zamanlarda özellikle genç yaşta görülmeye başlanan “sosyal medya hastalığı”, toplumu ve insanları olumsuz etkilemekte fakat önüne geçilemez bir şekilde çığ gibi büyümektedir. Sosyal medya, yararlarının  toplum ve gelecek nesiller için büyük faydalar sağlanacağı düşünülerek herkes tarafından benimsenen ve onaylanan bir sistem olsa da bu teknoloji tüketiminin aşırı düzeye gelmesi sıradan hastalıklara nazaran daha tehlikeli sonuçlara yol açmaktadır. Toplum nezdinde yararlı ve olumlu görülmesi, sosyal medyanın korkulacak veya çekinilecek bir şey olmaması ise bunun en büyük nedenidir.

Ebeveynler küçük yaşlardan itibaren çocuklarını sosyal medya ile tanıştırmakta, bardağın dolu tarafından bakarak hareket etmektedir. Bilinçli bir ebeveyne ise çocuklarını belli bir olgunluğa erişmeden sosyal medya araçları ile buluşturmamaktadır. Sosyal medya bağımlılığı, insanların erken yaşta sosyal medya kullanımı ile doğru orantılı olarak yayılmaktadır.

sosyal-medya-bagimliligi-nedir

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

İnsanların sosyal medya araçlarını günlük yaşamlarının vazgeçilmezi olarak görmesi ve sanal dünya içerisinde kişiliklerini olumsuz olarak etkilemesine neden olan yeni dönem hastalığına sosyal medya bağımlılığı denir.

Sosyal medya bağımlılığı ismine bakılacak olursa masum ve zararsız olarak görülebilir ancak bu bakış açısı nedeniyle çok daha tehlikeli olmakta ve büyük sorunlara neden olmaktadır. Teknoloji ve internet söz konusu olduğunda insanların bilinçli tüketimin öneminin farkında olduklarını görmek mümkündür ancak uygulamaya geldiğimizde eğitim seviyesi yüksek birkaç ülke dışında sosyal medya bağımlılığı teşhisi koyulan milyonlarca insana rastlamak mümkündür. Yalnızca Türkiye’de değil, onlarca ülke sosyal medya bağımlılığı ile karşı karşıya kalmıştır ya da tekonolojinin yaygınlaşması ile tehlike arz etmektedir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Neden Ortaya Çıkıyor?

İnternetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması insanların bilgiye ve ihtiyaçlarına her an her yerden ulaşabilmesine olanak tanımaktadır. İnsanların harekete geçmesini kolaylaştıran, ihtiyaçlarına anında cevap bulabileceği bir dünyayı beraberinde getirmiştir. Ulaşım, gıda veya hizmet… Ne olursa olsun insanlar yalnızca cep telefonlarıyla her şeye ulaşmakta, tüm dünya ile iletişime geçebilmektedir. Tüketimin bu kadar üst düzeye çıkması, mobil uygulama denilen kavramın herkes tarafından kullanılır olması ve şirketlerin teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmaması gibi nedenlerle birlikte Youtube, Facebook, WhatsApp, Instagram ve Snapchat gibi şirketlerin ortaya çıkması halihazırda insanların ilgisini çekmekte olan dijital medyaya herkesi davet etmiştir.

sosyal-medya-bagimliligi-zararlari

Günümüzde insanların sosyal medya araçlarını kullanmak için birçok sebebi vardır. Mesajlaşmak, konuşmak, haber veya bilgi edinmek, hizmet almak, kitlelere ulaşmak, imaj çizmek gibi farklı nedenlerle insanlar gün içinde birçok kez sosyal medyayı kullanmaktadır. Sebeplerin fazla olması ise elbette sosyal medya bağımlılığına bir adım daha yaklaştırmaktadır. Eğer yalnızca bir etken sebebiyle, örneğin bilgi almak amacıyla kullanılsaydı sosyal medyanın etkileri muhtemelen daha az olacaktı. Ancak Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları sayesinde insanlar birbirleriyle doğrudan iletişime geçebilmekte, bir yandan da dünya çapında bilgi ve haber alışverişi yapılmasına olanak tanımaktadır. Gelişmelerin ve tek bir ortamda toplanması platformlardaki akışın hızlanmasına ve her an yeni bir fotoğraf, video ve metnin bilgi havuzuna eklenmesi ihtimalini beraberinde getirmektedir. İnsanların haber alma arzusu, sosyal medyadan uzak kalamamasına, bu da sosyal medya bağımlılığına ortam hazırlamaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığının Zararları

Dünya çapında yapılan araştırmalar ve anketler insanların sosyal medya platformlarında geçirdiği sürenin gün geçtikçe arttığını kanıtlamaktadır. Gün içerisinde 3-4 saat olan bu süre, 5-6 saate çıkmaktadır. Net bir biçimde sosyal medya bağımlılığının gelecek 10 yıl içerisinde gözle görülür olarak günlük yaşamı etkileyeceğini gösterir nitelikte olan bu araştırmalar, sosyal medya bağımlılığının ne denli tehlikeli olabileceğini de kanıtlamaktadır.

sosyal-medya-bagimliligi-nedir-zararlari-nelerdir

Biyolojik Zararları

Özellikle çocuklar üzerinde daha büyük bir etki yaratan sosyal medya araçları, erken yaşta bilgiye kolaylıkla ulaşan bireyin araştırma ve öğrenme alışkanlıkları üzerinde bilimsel olarak etkili olmaktadır. Yani sosyal medya bağımlılığı yakın gelecekte tembel bireylerin çoğalmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda bilgiye ve hizmete akıllı telefonlarıyla ulaşan bireylerin fiziksel aktivite sayısını azaltır ve nispeten daha sağlıksız bireyleri beraberinde getirmektedir. Sosyal medya nedeniyle bilgisayar ve akıllı telefon kullanım sürelerinin artması eklem ve omurilik rahatsızlıklarının artmasına neden olmaktadır.

Psikolojik Zararları

Özellikle Facebook, Instagram, Snapchat ve Twitter gibi sosyal medya araçları insanların en iyi ve en güzel olanı gösterme arzusu ile dolup taşmaktadır. Bir nevi ego tatmini sağlayan fotoğraf ve video paylaşımları, insanların çevresine kendisini kanıtlama arzusu sebebiyle kullanılmaktadır ve platformların sağladığı “beğeni” butonları sayesinde birey kendi benliğini memnun etmektedir.”10″ beğeni ile “100” beğeni arasında maddi olarak bir fark yoktur ancak birey kendi içerisinde her zaman daha fazlasını arzulamaktadır. Kendisini çevresi ve diğerleriyle sürekli karşılaştırmaktadır. Sosyal medya, bireylere en iyi olma arzusunu işlemektedir. Toplumsal normların etkileri sosyal medya aracılığıyla tüm insanlar üzerinde etkili olur. Toplum tarafından en iyi olarak kabul edilen şeye ulaşmak ve sosyal medyada paylaşarak kanıtlamak diğerlerini psikolojik anlamda olumsuz etkilemektedir. Kimse “iyi” olmak istemez, en iyisi için çabalar. Sosyal medya ise bu amaçla kullanılan yalnızca “küçük” bir araçtır.Bir Cevap Yazın

20 − 7 =