Site Dışı SEO Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi, ortalama oy: 1,00 En yüksek oy 5)
Loading...

SEO; en bilindik anlatımıyla arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Arama motorlarında ne kadar üst sırada yer edinirseniz internet gelirinden belli oranda pay elde edersiniz. Diğer yandan insanlara reklam vermeden kolaylıkla ulaşmanın en doğal yöntemi de yine SEO çalışmalarıdır. Dolayısıyla böyle bir kaygınız ya da arzunuz var ise bu konuya ağırlık vererek potansiyel müşterilerinizin sizi online mecralarda rahatlıkla bulmasını sağlayabilirsiniz.

SEO çalışmaları site içi ( on page ) ve site dışı ( off page ) olmak üzere ikiye ayrılır. Site içinde yapılan çalışmalar genellikle sitenizin altyapısal özelliklerini ve kullanıcı deneyimini hedeflerken site dışı çalışmalar da sizin referans diye adlandırabileceğimiz noktalarda yapılan çalışmaları hedefler. Dolayısıyla site içi SEO çalışmaları ile site dışı SEO çalışmaları birbirinden farklıdır. Tabi ortak amaç arama motorlarında yükselmek olsa da uygulamada kendi aralarında pek çok farklılık göstermektedirler.

Bazı Site Dışı ( Off Page ) SEO Çalışmaları

Google tarafından yayınlanan güncellemeler her geçen gün kullanıcı deneyimini ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır. Google, arama sonuçlarında insanların aradıkları konuları ve işlerine yaradığı bilgileri kolayca elde edebilmeleri için sürekli bu minvalde çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla SEO çalışmaları artık doğal olmak zorundadır. Eskisi  gibi backlink paketi satın alarak yükselmeniz artık mümkün değil. Bunun için yaptığınız çalışmaların daha çok hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Backlink Çalışmaları

Herkesin bildiği gibi backlink çalışmaları Off Page SEO’ da göz önünde bulundurulan bir kriter. Fakat artık eskisi gibi çok büyük önem taşımıyor. Hala geçerliliğini korusa da Google tarafından yapılan güncellemelerin backlinklerin önemini azalttığı gözle görülen bir gerçek. Diğer yandan hala kaliteli backlinklerin ise faydası olduğu biliniyor. Dolayısıyla backlink çalışması yaparken nicelikten çok niteliğe önem vermeniz oldukça önemlidir. Aldığınız linklerin az ve öz olması sizi daha iyi bir konuma getirecektir. Ayrıca sürekli dofollow link almak yerine nofollow link almanız da bu konuda size önemli bir geri dönüş sağlayacaktır.

Sosyal Medya

Her geçen gün daha da önemli bir hale gelen sosyal medya, insanları sitenize çekmek için en ideal yollardan birisidir. Sosyal medyada insanlara faydalı ve eğlenceli içerikler hazırlayarak sitenize ziyaretçi çekebilir ve kalıcı backlink elde edebilirsiniz. Diğer yandan sosyal medya pek çok anlamda referans alınan mecralardan birisi olarak önemli bir yer teşkil ediyor. Dolayısıyla sosyal medya kullanımını artırmanız ve etkileşim yaratmanız oldukça fayda sağlayacaktır.

Tanıtım Yazıları

Eskiden karşılıklı link değişiminin olduğu zamanlarda tanıtım yazıları bu denli değerli değildi. Fakat bu uygulamanın geçerliliğini yitirmesi tanıtım yazılarının önemini artırmıştır. Sitenizin daha hızlı yükselmesi ve trafik alabilmesi açısından fayda sağlayacaktır. Tanıtım yazısı alırken sizin sektörünüzle alakalı platformları tercih etmeniz önemlidir. Zira bu gibi yazılar sizin için daha fazla yarar sağlayacaktır. Ayrıca site içeriğinin güncelliği ve domain yaşı da alacağınız tanıtım yazısının önemine etki eden başlıca faktörlerdir.Bir Cevap Yazın

On Beş + On Sekiz =