SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte artık web siteleri çok daha önemli bir konuma ulaştı. SEO uyumlu web sitesi kavramı ise bu gelişmelerin ışığında yapılan web sitesi tasarımlarının, site içi SEO kriterlerine uygun bir şekilde yapılmasıdır. Web sitelerinin SEO uyumlu olması, çalışmalara daha hızlı yanıt verme, kalıcılık ve doğruluk gibi ölçütlerle doğrulanmıştır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

Web sitelerinin yapım aşamasından başlayarak daha sonra devam eden süreçte de yapılan tüm uygulamalar SEO uyumunu etkileyen faktörlerdendir. Site içinde bulunan gereksiz sorgular hem web sitesinin açılış süresini uzattığı gibi hem de arama motorları tarafından da negatif bir not edinmenize yol açar. Dolayısıyla yapılan çalışmalar hem kullanıcı odaklı hem de arama motorları odaklı yapılmalıdır.

Öncelikle web sitesinin alan adının amacına uygun olarak seçilmesi gerekir. Zira bu bizim aynı zamanda görünen yüzümüz olacağından bu konuda seçim yaparken dikkatli olmalıyız.

  • Başlıklar açıklayıcı olmalıdır ve anahtar kelimemiz içinde yer almalıdır. Çünkü insanların arama yapacağı şekilde ve ilgi çekici başlıklar kullanmak hem arama motorları açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından önemlidir.
  • Açıklama bölümü ( meta description ) 160 karakterden oluşmalıdır. Zira arama motorları 160 karakteri geçen açıklamaları dikkate almamaktadırlar.
  • Robots.txt dosyası oluşturulmalıdır. Arama motorlarının sitenizi ziyaret ettiğinde Google botları için bir kılavuz görevi görmektedir. Dolayısıyla hangi sayfaların indeksleneceği bu dosya sayesinde gerçekleşir.
  • Site haritası bulunmalıdır. Site haritası arama motorlarının siteyi ziyaret ettiğinde botlara rehberlik eden bir uygulamadır. Dolayısıyla site haritasının bulunması sitenizin daha kolay ve hızlı indekslenmesini sağlayacağından dolayı SEO açısından önemlidir.
  • Site içi optimizasyon konusuna gereken önemi göstermeliyiz. Web sitesinin optimizasyonu ne kadar düzgün yapılırsa arama motorları tarafından ziyaret edilme sıklığı buna bağlı olarak değişecektir.
  • Web sitesinin açılış süresi de SEO kriterlerini etkileyen bir durumdur. Dolayısıyla bu faktörüde göz ardı etmemelisiniz.
  • Site içi kalıcı linkleriniz doğru bir şekilde inşa edilmelidir. Aramalara uygun bir şekilde dizayn edilmelidir.

Özgün Ve Kaliteli İçerikler Üretmek

Kullanıcı deneyiminin SEO için artık çok önemli bir kriter sayılması bu konudaki çalışmaların yönünü de değiştirmiştir. Özgün ve kaliteli içerikler kullanıcı için daha faydalı olduğundan arama motorları bu içerikleri daha üst sıralara taşımaktadırlar. Dolayısıyla kullanıcı deneyimini ( UX ) geliştirmek web siteniz için olmazsa olmazlardandır. Zira özgün içerikler kullanıcıları sitenize çektiği gibi aynı zamanda sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacak ve hemen çıkma (bounce rate ) oranının düşmesine neden olacaktır. Elbette bu durum arama motorları tarafından eksi bir değerlendirme sayılacağından dolayı web siteniz açısından da kötü bir izlenim olacaktır.

İçerik üretimi artık çok daha önemli olduğundan bu konuya ağırlık vermemiz gerekir. Google ve diğer arama motorları kullanıcının aradığını bulabilmesini kolaylaştırmak adına içeriklerin özgün ve faydalı bilgiler içermesini önemsiyorlar. Dolayısıyla web sitemizde barındırdığımız içeriklerin insanların işine yarayacak bilgiler içermesine önem vermeliyiz. Diğer yandan özgün içerik üretimi farklılaşmamızı sağlayacağı gibi aynı zamanda değerli bir bilgi arşivimizin de oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Web tasarım yaparken teknik konuların yanı sıra bu tür konulara da aynı özeni göstermemiz SEO açısından bize gayet faydalı geri dönüşler sağlayacaktır. Ayrıca kurumsal web tasarım yaptırmak marka imajınızın artmasına da katkı sağlayacaktır.

Kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamak amacıyla video ve görsel içerikler hazırlayarak bu sürelerin uzamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcılara yönelik içeriklerinizin olması site trafiğinizi artıracağından arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanız daha kolay olacaktır. Dolayısıyla içerik konusunda kaliteli bir konsept sunarsanız SEO konusunda oldukça iyi bir konuma yerleşirsiniz.Bir Cevap Yazın

İki × Üç =