Sektörel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Dijital dünyaya ilk adımı iyi bir internet sitesi ile atmak istiyorsunuz. Web tasarım ajansları arasında yaptığınız araştırma sonucu doğru noktaya vardınız. Aklınızda iyi bir web projesi var ve taslak olarak her şeyi kafanıza yerleştirdiniz. Pekala, web tasarım  için hazır mıyız? Hazır değiliz çünkü kafanızdaki web sitesi sektörünüz için uygun mu? Sektörünüz için işlevsel bir web sitesi sahibi olabilecek misiniz? Web tasarım yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri sektörel web tasarım uygunluğudur. İşiniz için özel hazırlanmış bir internet sitesi kullanıcılarınıza kolaylık sağlayacaktır. Kısaca sektörel web tasarım nasıl yapılır açıklayalım.

Otel Web Sitesi Örneği

Sektörel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web sitenizin kullanıcı için sektörünüze yönelik hazırlanması gerekir. Bu nedenle kullanıcı web sitenize giriş yaptığı anda hangi sektöre ait olduğunuzu anlamalı, hareketini devam ettirmelidir. Kullanıcı deneyimi (UX) açısından da oldukça önemli olan sektörel web sitesi tasarımı, markanızın ve firmanızın arama motorları tarafından da algılanmasını sağlar. Google botları web sitenizin kategorisini başlıklarınıza, anahtar kelimelerinize veya açıklamalarınıza göre algılayabilir. Bu nedenle, SEO açısından da sektörel web tasarım yaptırmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Dil Okulu Web Sitesi Örneği

Öncelikle kullanıcı deneyimi faktörüyle ilintili olarak sektörel web tasarım uygulanmalıdır. Tasarım tamamen sektöre uygun olmalıdır ki markanın/firmanın amacı yerine getirilebilsin. Ziyaretçilere kendisini tanıtabilen bir web sitesi kullanıcı deneyimi sahibidir. Aradığı bilgiye çabuk ulaşmasını sağlar, güven verir. İhtiyaçları giderebilen bir web tasarım sektöre uygun demektir. Menüler, bağlantılar, ürünler, slaytlar, görseller, geçişler, animasyonlar, renkler tam anlamıyla sektörünüzle uyum sağlayacak biçimde özenle seçilmeli, birbiri ile bütünlük sağlamalıdır.

Dekorasyon ve tadilat sektöründe yer alan bir firma olan Kaya Tadilat’ın web sayfasını ele alacak olursak, görsele tıklayarak internet adresini ziyaret edebilir, doğru bir sektörel web tasarım örneği görebilirsiniz.

Tadilat & Dekorasyon Web Sitesi Örneği

Sektörel web tasarım yaptırmak için anahtar kelime dediğimiz “keywords” seçimleri kritik rol oynar. Doğru keywords seçimleri web sitenizi sektörünüze uygun hale getirir. İnternet sitenizi ziyaret eden Google botları, içeriklerinizi kontrol edecek ve anahtar kelimeleriniz göre sizi konumlandıracaktır. Örneğin; “web sitesi yaptırmak” kelimesi sayfalarınızda yoğun biçimde yer alıyorsa Google bunu anlayacak ve arama sonuçlarında web sitenizi üst sıralara çıkaracaktır.

Sektörel Web Tasarımın Önemi

İnternet sitesi yaptırmak günümüzde ne kadar kolay ve maliyetsiz olsa da sektörel olmayan web sitesi tasarımı bütün emeklerinizi boşa çıkarabilir. Öncelikle tasarımınızın bütünü ile ilgili doğru taslaklar çizilmelidir. Web tasarım ajansı ile birlikte kararlaştırabileceğiniz web sitesi tasarımı detayları anlaşılır biçimde belirlenmelidir. Web siteniz yayımlanana kadar tüm detaylar sektöre uygun olarak tasarlanmalıdır. Kullanıcıya yönelik doğru tabirler ve görseller ile desteklenen web sitesi, hedef kitlenizin ilgisini cezbedecek, web sitenizde vakit geçirerek satışa yönelik adımlar atacaktır. Böylece kullanıcıyı firmanızda dijital bir tura çıkaracak, kendinizi yeni kitlelere duyurma şansı yakalayacaksınız.

Paslanmaz Çelik Web Sitesi Örneği

Dijital bir mağaza veya ofis diyebileceğimiz internet sitesi; sizin dijital medyaya açılan kapınız, markanızı hedef kitle karşısında temsil eden bir yüzdür.

Sektörünüzde diğer markalar arasında fark yaratmak, ancak sektörel web tasarım adımlarını izleyerek gerçekleştirilebilir. İşinizle uyumsuz bir web sitesi tasarımı ile işlevsel olamaz, kendinizi tanıtamazsınız. Hatalı bir pazarlama sayılacak bu durum sizi ve markanızın imajını olumsuz  etkileyecektir.Bir Cevap Yazın

1 − 1 =