Responsive Web Tasarım Hakkında Merak Edilenler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

İnsanlar milat öncesi devirlerden bu yana hayatlarını kolaylaştıracak icatlar peşindeler. 1623’te ortaya bir şeyler çıkmaya başlamış ve 1890’da IBM’in temellerinin atılması ile bambaşka bir seviyeye ulaşılmıştır. IBM delikli kartlar sayesinde programlanabilir makineler üretti. Bu makineler gelişti ve sonunda modern bilgisayar ortaya çıktı. İnsanlar bilgisayarları sevmeye başladılar. Fakat yetmiyordu çünkü taşınması çok zordu. 1973 yılında Amerikalı Martin Cooper’ın başlattığı cep telefonu akımı ile buna bir çözüm getirildi. 2000’li yıllara gelindiğinde ise bilgisayar ve mobil cihazlar çok gelişti. Hem de artık internet denen bir şey vardı. İnsanlar bilgisayarlarından internete girebiliyordu. Bu da insanlara bir süre yetti ama yine daha fazlasını istediler ve bu interneti mobil cihazlarına taşımak istediler. Bu sefer de bilgisayar web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu olmaması sorunu çıktı. Yıllarca hem bilgisayar hem mobil cihazlar için farklı web siteleri yapıldı. Günümüzde responsive web tasarım ile bu sorunu çok rahat çözebiliyoruz. Peki, nedir bu responsive web tasarım?

 

responsivewebtasarimnedir

Responsive web tasarım nedir?

Responsive web tasarım günümüz dünyasında popüler ve ihtiyaç duyulan bir tasarımdır. Responsive web tasarım ile web siteniz tablet, cep telefonları ve diğer tüm mobil cihazlara uyumlu hale geliyor. Ana temaya bağlı kalarak yapılan bu tasarım site yapım şirketlerine ve site kullanıcılarına ciddi faydalar sağlıyor.

 

webtasaim

Responsive web tasarım faydaları nelerdir,nasıl çalışır?

Responsive yani mobil uyumlu web tasarım gittikçe gelişen cep telefonu ve tablet sektörü ile daha fazla kullanılıyor. İnsanların ihtiyaçlarını karşıladığı için insanlar da artık responsive tasarımı seviyor. Faydalarını saymaya başlarken ilk önce ana temaya uygunluktan bahsetmeliyiz. Sitenizin hangi platformdan girerseniz girin aynı temada karşınıza çıkıyor. Kullanıcı açısından sürekli ekrana kaydırma derdi yok. Yüksek kalitede görselleri ve grafikleri hızlı açması sitenizi daha kaliteli kılacaktır. Responsive web tasarım ile detaylara daha fazla inebilir, insanlarda daha farklı bir algı bırakabilirsiniz. Web sitenize değer katmak için bu yola başvurmak doğru bir seçim olacaktır. Biz de reklomastik olarak genç, dinamik ve çalışkan ekibimizle sizlere en iyi responsive web tasarımı sunmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Responsive Web Tasarımla Birlikte Hayatımızda Değişenler

Gittikçe yeni ve hızlı bir ivme kazanan web tasarım sektörü günlük hayatımızda bize sayısız kolaylık sağlamaya devam ediyor. Responsive web tasarım, üzerinde özellikle durmamız gereken bir konuydu. Günümüzde tabletlerin ve telefonların kullanılma oranına baktığımız zaman responsive web tasarım alanının ne kadar önem taşıdığını görmemiz pek de zor olmaz.  Bütün cihazlar için ayrı ayrı tasarımlar oluşturma zahmetinden kurtarması web tasarım çalışanları için büyük bir kolaylık. Yatay scroolbar gereksinimi olmadan oldukça verimli bir şekilde telefon ve tabletlerde çalışabilir. Hem kullanıcı memnuniyeti hem de tasarımcıların zamanlarını verimli kullanmaları konusunda çok önemli bir gelişme olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.

Bu konuyu örneklerle zenginleştirecek olursak; akıllı telefonunuzdan işiniz gereği ziyaret etmeniz gereken bir site var. Ancak bir problem var, site mobil uyumlu değil. Bu durumda haliyle işleriniz aksıyor, zorlaşıyor. Tam anlamıyla zaman kaybı. Bir de web tasarımcı açısından bu konuya göz atalım. Bir site tasarlayacaksınız. Ancak responsive web tasarım ile değil. İşte bu durum başınızı çok ağrıtabilir. Bu durumda mobil cihazlar için ayrı ayrı tasarımlar yapacaksınız; tablet için farklı, telefon için farklı… Yineleyelim: Tam anlamıyla zaman kaybı! Nereden bakarsanız bakın responsive web tasarım kullanılmadan yapılan tasarımlar mobil uyum açısından zaman ve enerji kaybı.

Küçük bir kelime esprisi yapalım. Responsive web tasarım yüklemekte zorluk çekebileceğiniz sorumluluklar konusunda size eşssiz yardımlarda bulunuyor. Aslına bakacak olursak önceki cümle kelime esprisinden ziyade hakikatin ta kendisi. Teknoloji ve onun paralelinde web tasarım sektörü her an gelişmekte ve derinleşmekte, bu inkar edilemez bir gerçek. Ancak gözden kaçmaması gereken bir şey var, o da tüm bu karmaşıklığın ve derinliğin yanında gelişen başka bir şeylerin daha olduğu. Kolaylık ve erişilebilirlik. Teknolojinin en büyük esprisi de bu olsa gerek. Kilometrelerce kodlar, içerikler… Ancak onları en sade,ulaşılabilir ve anlaşılabilir hale sokan bir sistem. Sır, tüm bu karmaşının arasından sadeliği çekip çıkarabilmekte…


 

 

 

 Bir Cevap Yazın

5 + 14 =