Oyunlaştırma (Gamification) Nedir ve Oyunlaştırma Örnekleri Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma, bir uygulamayı eğlenceli hale getirme, nispeten sıkıcı bir görevi yapılması zevkli bir şekle dönüştürme organizasyonudur. Özellikle firmaların müşterileri ile daha sıkı ilişki kurmak için kullandığı bu iş geliştirme operasyonu,  girişimciler tarafından birçok yoldan denenmektedir. Oyunlaştırma kelime kökeni olarak ingilize bir sözcük olan gamification kavramından çeviri olmak ile birlikte tam çevirisi oyunsallaştırma olmakta, fakat günlük kullanımda oyunlaştırma olarak yaşamımıza entegre olmuştur.

İş geliştirme süreçlerinin ve kullanıcı deneyimi kavramının bir numaralı oyuncusu konumunda olan oyunlaştırma, değerini son yıllarda dolar misali arttırmaya başlamıştır.  Oyunlaştırma (oyunsallaştırma) özellikle internet girişimlerinde sıkça kullanılmaya başlanmış, kullanıcı ile girişim arasında sıkı bir bağ kurmaya yardımcı olmuştur.

Hepimiz hayatımızda pek çok görevi yapmak zorunda kalabiliriz, örneğin, yatağımızı toplamak, ekmek almak, çöp dökmek yapmamız gereken görevlerdendir. Oyunlaştırma kavramının hayatımıza entegresinde ise yapılacak görevleri eğlenceli hale getirmek yatar. Ekmek almayı bir oyun haline getirerek puanlar kazanmaya bizi ödüllendirmeye gidildiği takdirde ekmek alma görevi oyunsallaştırılmış olur. Günlük hayatın biraz dışına çıkıp iş dünyası açısından olaya bakacak olursak firmaların birçok fırsata sahip olduğuna da şahit olabiliriz. Oyunsallaştırma uygulamaları ile müşterilerini eğlendiren, ödüllendiren firmalar müşteri nazarında içselleşir, bağ kurma kapıları ardına  kadar açılır.

Oyunlaştırma Örnekleri

Oyunlaştırma hayatımızın birçok alanında kullanılan bir iş geliştirme uygulaması buna bağlı olarak da elbette oyunlaştırma ile ilgili pek çok örnekte tarihimizde mevcut. Bu örneklerden birkaçını size faydalı olması açısından paylaşalım. Öncelikle kendi web sitemiz olan reklowebtasarim.com içerisindeki oyunlaştırma uygulamalarına göz atalım.

Kendi web sitemiz içerisinde birkaç tane oyunlaştırma uygulamasına imza attık. Bunlardan ilki web tasarım alanında merak edilenlere yanıt verdiğimiz web tasarım soruları bölümüydü. İnsanlar merak ettiği konulara bu bölümden yanıt bulurken, bölüm içerisinde kendi isimlerini sordukları soruları gördükçe gün yüzüne çıkmış olmanın verdiği popüler ödüle kavuşmuş oldular. Biz de sonuç olarak bu uygulama ile bir adım oyunlaştık. Kendi web sitemiz içerisindeki ikinci oyunlaştırma uygulaması ise “internet girişimciliği ilişkin ne düzeyde?” sorusuna şıklı bir biçimde verdiğimiz yanıtlar oldu. Bu bölümden birçok insan Ahmet Çakar, Sinan Engin, Steve Jobs olarak çıkarak oyunlaşmamıza katkıda bulundular. Reklowebtasarım içerisindeki bir başka oyunlaştırmamız ise “web tasarım sanatçısını seç” ile web sitesi yaptırmak isteyenlerin tarzını belirlediğimiz bir alan oluşturmamız oldu. Bu alanda Leonarda Da Vinci, Salvadore Dali gibi web tasarım sanatçılarının tarzını seçebiliyorsunuz. Bir diğer oyunlaştırma maceramızda ise Dijital Pazarlama Ligi bölümümüzdü. Web sitemizde oluşturduğumu bu bölüm ile internet girişimlerini değerlendirdik ve puanlamasını yaptık.

Oyunlaştırma Örneklerimiz

Web Tasarım Soruları

İnternet Girişimciliği ile İlişkin

Web Tasarım Sanatçını Seç

Dijital Pazarlama Ligi

Oyunlaştırmanın Türkiye’deki örneklerine de dikkatle baktığımızda ilk gözümüze çarpan Enakliyat girişiminin kendi içinde yapmış olduğu web geliştirme araçlarına denk geliyoruz. Enakliyat web sitesinde oluşturduğu hacim hesaplama, mesafe hesaplama gibi araçlarla kitlesi ile web sitesi arasında bağ kurararak sağlam bir girişimin oluşmasına katkı sağlıyor. Detaylı bilgi: Enakliyat Sitesi

swarmoyunlastirmafoursquare

Dünyada oyunlaştırmanın en güzel örneklerine bakacak olursak da Foursquare (Swarm) gözümüze çarpıyor. Foursquare check-in uygulaması ile her check-in yaptığınızda size puan vererek, en çok sizin gittiğiniz yerlerde size majorluk gibi ünvanlar tahsis ederek sizi motive ediyor, bu oyunun içine sizi gittikçe daha da fazla çekiyor. Oyunlaştırma sayesinde kendini büyüten Foursquare şu an dünyanın en büyük sosyal medyalarından biri haline gelmeyi başarmış durumda.

Belediyelerin veya sosyal sorumluluk anlamında yapılan oyunlaştırma örnekleri ise çok daha fazla ve anlaşılır vaziyette duruyor. İnsanları spor yapmaya itmeye çalışan bir belediyenin piyano biçiminde oluşturduğu merdivenleri, vatandaşlarına sabah egzersizi yaptığı takdirde ücretsiz bilet sunan bilet makineleri, oyunlaştırmanın gerçek hayata yansımalarını oluşturuyor.

Oyunlaştırmanın pek çok örneğini sizlere vermeye çalışırken, oyunlaştırmayı da kısa bir biçimde anlatmaya çalıştık. Umarım oyunlaştırma ile ilgili detaylı bilginin yanında oyunlaştırma örnekleri konusunda da beklediğinizi alabilmişsinizdir. Siz de merak ettiğini diğer konuları bize rahatlıkla iletebilir, soru ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

Dört × Beş =