Online Halkla İlişkiler (Dijital PR) Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

“Bir işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan ayrıcalıklı bir yönetim görevine halkla ilişkiler denir. Halkla ilişkilerin dijital medyadaki haline ise online halkla ilişkiler/dijital pr denir. Bloggerlar ve sosyal medya fenomenleriyle yapılan tanıtım çalışmaları, haber sitelerindeki tanıtım yazıları, viral sosyal medya çalışmaları ve tüm seo çalışmaları birer online halkla ilişkiler faaliyetidir.”

Kullanıcıların büyük bir kısmının, geleneksel medyadan dijital medyaya kayması ile halkla ilişkiler çalışmaları da son dönemde giderek dijital medyaya kaymıştır. Halkla ilişkiler faaliyetleri, dijital medyada da her geçen gün artmıştır. İşte tüm bu dijital medyadaki halkla ilişkiler stratejilerine, online halkla ilişkiler veya dijital halkla ilişkiler veya online pr veya dijital pr denir.

Bu konudaki evrimi teknoloji bağlamında, iletişim araçlarının gelişmesi çerçevesinde analiz edebiliriz. İletişim araçları derken kastettiğimiz iletişimi sağlayan araçlar anlaşılmalıdır. Bunlar ilk başta kitle iletişim araçları olarak karşımıza çıkmıştır. Kitle iletişim araçları ise radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi büyük kitlelere “mesaj” gönderen iletişim araçlarıdır. Bu iletişim araçlarının yer aldığı gruba ise geleneksel medya diyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iletişim araçları dönüşüme uğramış ve hayatımıza sosyal medya girmiştir. Sosyal medyanın kullamının büyük olması ve bu kullanımın her geçen gün giderek artması da markaların dijital medyaya bakışını değiştirmiştir. Sosyal medyanın kısa tarihini özetlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Milyonlarca insanın içinde olduğu internet dünyasına markaların duyarsız kalması tabii ki düşünülemez. Markalar da kendilerince haklı sebeplerle dijital medya yatırımlarına başlamış ve bu yatırımları da gün geçtikçe arttırmıştır. İnternet dünyasında web site ve sosyal medya sayfaları ile yer alan markalar, ayırdıkları reklam bütçeleri ile kullanıcılara ulaşmayı hedefliyor.

Sadece Adwords reklamcılığı veya sosyal medya reklamcılığı olarak değil, seo çalışmalarıyla tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde aktif olarak yer almaya çalışıyorlar. Bunlarla da kalmayıp diğer online halkla ilişkiler faaliyetleri olan viral videolarla da tüm online platformlarda da aktif olmayı hedefliyorlar. Sosyal medya fenomenleri, bloggerlarla çalışarak binlerce kişiye ulaşmayı hedefliyorlar. Katıldığım bir etkinlikte Onedio’nun kurucusu olan Kaan Kayabalı’nın Onedio’nun bu kadar büyümesinin sosyal medya fenomenleri sayesinde olduğunu söylemişti. Anlaştığı sosyal medya fenomenlerinin Onedio testleri ve içeriklerini paylaşması ile büyük yükseliş sağladığını belirtmişti.

Online halkla ilişkileri kullananlar sadece markalar veya işletmeler değil, tüm kurum ve kuruluşlardır. Hatta buna en iyi örnek olacak kurumlar siyasi partilerdir. Siyasi partilerin propagandasını yapan tüm paylaşımlar birer online halkla ilişkiler örneğidir. Zaman tünelimizde hemen hemen her gün buna benzer paylaşımlar görüyoruz. Bu haberler bilinçli olarak hazırlanıp servis edilmektedir. Kullanıcılar olarak ne kadar bilinçli olursak markaların ve kurumların algı oyunlarının o kadar farkında oluruz.

Haber sitelerini kullanmak, tanıtım yazıları almak, seo çalışmaları yapmak, viral video içerikler oluşturmak, fenomenler ve bloggerları kullanmak, sosyal medyadaki sayfaları kullanmak gibi şu ana kadar saydığım tüm bu faaliyetleri kapsayan işte bu çalışmalara online halkla ilişkiler denir.

Bir önceki yazımızda da online halkla ilişkilerin ne olduğunu belirtmiştik. İsterseniz hatırlayalım; “Bir işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan ayrıcalıklı bir yönetim görevine halkla ilişkiler denir. Halkla ilişkilerin dijital medyadaki haline ise online halkla ilişkiler/dijital pr denir. Bloggerlar ve sosyal medya fenomenleriyle yapılan tanıtım çalışmaları, haber sitelerindeki tanıtım yazıları, viral sosyal medya çalışmaları ve tüm seo çalışmaları birer online halkla ilişkiler faaliyetidir.”

Haber sitelerini kullanmak, tanıtım yazıları almak, seo çalışmaları yapmak, viral video içerikler oluşturmak, fenomenler ve bloggerları kullanmak, sosyal medyadaki sayfaları kullanmak gibi tüm bu faaliyetleri kapsayan işte bu çalışmalara online halkla ilişkiler denir.

Online halkla ilişkiler nasıl yapılır?

Peki online halkla ilişkiler nasıl yapılır? Yukarda bahsettiğimiz örnekleri bana göre en iyi kullanan markalardan biri Torku’yu analiz edelim. Yapılan tüm çalışmaları tek tek gösterirsek daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

dijital-prdijital-pr

Torku’nun neden kola üretmediği ile ilgili bir kola görselinin üzerine açıklama yazılmış. Doğruluk payı olup olmadığını epey araştırdım. Fakat böyle bir açıklama bulamadım. Bu haberlerin de bilinçli bir şekilde servis edildiğini düşünüyorum. Torku’nun online halkla ilişkiler konusunda ne kadar başarılı olduğuna şahit olmaya devam ediyoruz…

dijital-pr

Genelde “harika bir haber, paylaşalım” diye bitiyorsa o habere şüphe ile yaklaşın derim. Bilhassa Facebook’ta takipçi sayısı yüksek olan sayfalardan paylaşılan bu içeriklerle halkın milliyetçi duyguları kullanılmaya çalışılmış. Milliyetçilik Türkiye’de satar mı? Tabii ki satar. Dolayısıyla yapılacak dijital pr’da tasvip etmesek de bu duygular kullanılmaktadır.

dijital-pr

Bir şeyi sürekli tekrar ederseniz bir süre sonra insanların da aynı şeyleri söylediğine şahit olacaksınız. Torku, bu şekilde kendisine pek çok fanatik kitleler oluşturabilir. Dolayısıyla bir süre sonra bu paylaşımlar doğal bir şekilde üretilip paylaşılmaya başlanacaktır.

dijital-pr

Enteresan Bilgiler sayfasında paylaşılan bu içerikte de İtalyan Nutella markasına karşılık %100 yerli üretim mesajıyla paylaşılmış bir içerik. Nutella’nın yaşadığı krizden sonra krizi fırsata çevirme amacı güdülmüş. Biz de Anadolu sermayesini destekliyoruz. Yerli sermaye kullanımına özen gösteriyoruz. Fakat kullanıcıları da bu tür içeriklere karşı bilgilendirmek ve kritik/eleştirel düşünebilme reflekslerini geliştirebilmelerini de istiyoruz.

dijital-pr

“Pazarlama, ürünlerin değil algıların savaşıdır.” der Al Ries. Arkaplanda bir Torku Tam tahıllı bisküvi görseli ve önplanda ise için öğütülmemiş buğday veya bisküvi içine karışmış buğday gözükmekte. Bu paylaşım bile bilinçli bir şekilde servis edilmiş olabilir. Amaç ise Torku’nun ürünlerinin ne kadar doğal, ne kadar organik olduğu algısını oluşturabilmek olabilir.

Bilinçli paylaşılmış veya bilinçli bir şekilde paylaşılmamış olsun, ben tüm bu paylaşımların Torku markasına olumlu katkılarının olduğu kanaatindeyim. Yaptıkları online pr çalışmaları konusunda da kendilerini başarılı buluyorum.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir önceki yazımız olan Online Halkla İlişkiler Nedir? başlıklı yazımızda Online Halkla İlişkiler Nasıl Yapılır yazımızın altyapısını oluşturduk ve Dijital Pr’ın ne olduğundan bahsettik. Umarız o yazımızı da keyifle okursunuz. Reklomastik günler…1 Yorum

  • Ercüment Kaya

    Dijital medyanın bu denli gelişmesi elbette diğer sektörleri de etkiliyor. Online halkla ilişkiler konusunda güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

4 × 2 =