Neden SEO Uyumlu Web Tasarım?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

SEO uyumlu web tasarım; web sitesinin altyapısının, kullanıcının arama parametrelerine uygun olarak hazırlanması demektir.

Son yıllarda web tasarım sektöründe önemi artan değişkenlerden biri olan SEO, yani arama motoru optimizasyonu kavramı; kullanıcının arama odaklı anahtar kelimeleri kullanarak hedefe ulaşması sebebiyle oluşan sıralama rekabetini de ortaya çıkarmıştır. Bir anahtar kelime (adwords) üzerinden yüzlerce sonucu içerisinde barındıran arama motorları, her sayfada yalnızca on adet sonuç listelemektedir.

Markalar ve işletmeler, ilk sayfada yer alabilmek adına web tasarım firmaları veya dijital pazarlama  ajansları ile çalışarak SEO uyumlu web tasarım yaptırmak veya var olan bir web sitesi varsa, SEO hizmetinden faydalanmaktadır.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Google, Yandex veya Yahoo gibi arama motorları kriterleri gözetilerek, web sitenin arama sonuçlarında yer almasını sağlayacak anahtar kelime bazlı çalışmaların tümüne SEO denir. Bu durum, web tasarım aşamasında başlar ve uzun vadeli bir çalışma gerektirir. Sektörün, yani anahtar kelimelerin rekabetine göre değişebilen SEO çalışmaları; genellikle web tasarım firmaları veya dijital pazarlama ajansları tarafından aylık ücretlendirilen bir hizmettir.

Günümüz piyasasında var olabilmek adına kurumsal web sitesi yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda hedef kitlenin markaya ulaşabilmesi adına internet arama sonuçlarında yer alabilmek, hatta ilk sıralara yükselmek markanın sektördeki pasta payını artırmak demektir. İlk sayfada yer alabilmek hem prestij hem de maddi fayda sağlamaktadır.

neden-seo-uyumlu-web-tasarim-yaptirmaliyiz

İlk sayfada var olabilmek adına her gün büyük bütçeler ile Google Adwords hizmetinden faydalanmayı amaçlayan firmalar ise kısa vadede, geçici süreler ile ilk sıralarda yer alır. İnternet reklamları hem süresi hem de kullanıcı deneyimi açısından dezavantajlara sahiptir. İnsanların internet reklamlarına karşı algısı araştırma sonuçlarına göre olumsuzdur. Aynı zamanda gün içerisinde bütçenizin tükenmesi durumda web sayfası sonuçlarda görünmez hale gelmektedir.

Neden SEO Uyumlu Web Tasarım Yaptırmalıyız?

Hedef kitleye ulaşmayan bir internet sitesi, varoluş amacını gerçekleştiremediği gibi firmanın zarar etmesine sebep olur. İnsanlar tarafından fark edilmeyen, ziyaret almayan bir web sitesi için uygulanabilecek iki formül vardır: İnternet reklamı ve SEO.

   İnternet Reklamı   SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
   Kısa vadelidir.   Uzun vadelidir
   Yüksek bütçelidir.   Vasat bütçelidir.
   Prestijsizdir.   Prestijlidir.
   Risklidir.   Risksizdir.

SEO uyumlu web tasarım sayesinde, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer almak için SEO hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun sonucunda anahtar kelime rekabetine göre 3 ile 8 ay arasında hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hem kalıcı olarak sektörünüzde prestij kazanabilir hem de marka bilinirliği anlamında kitlenizi artırabilirsiniz.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olur?

  • Web site ismi ve açıklaması anahtar kelimeleri barındırmalıdır.
  • Başlıklar ilgi çekici olmalıdır.
  • Site içi optimizasyon yapılmalıdır.
  • Robots.txt dosyası bulunmalıdır.
  • Site haritası bulunmalıdır.
  • Açılış süresi hızlandırılmalıdır.
  • Site içinde link inşası yapılmalıdır.

SEO uyumlu web sitesi tasarımı nasıl olmalıdır? sorusuna verilebilecek maddeleri sıraladık. Detaylı bilgi için tıklayarak blog yazımızı okuyabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

11 + On Sekiz =