Neden Mobil Uyumlu Web Tasarım?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Önce masaüstü bilgisayarlar, sonra dizüstü bilgisayarlar; cep telefonları ve akıllı telefonların evrimi  dijital dünyanın ilerleyen yıllarda ulaşacağı noktayı gözler önüne sermektedir. Televizyonların tarihe karışacağı, internet hegemonyasının güç kazanarak mobil cihazlarla iş birliği halinde ilerleyeceğine kesin gözüyle bakılabilir. İstatistiklerin de yalan söylemediği günümüz rakamlarına göre insanlar hem web tasarım sektörü hem de sosyal medya için belirleyici hareketlerde bulunmaktadır. Artık masaüstü bilgisayarlar yerine akıllı telefonları ile web sitelerine giriş sağlamakta, siparişlerini mobil uygulamalar aracılığıyla vermektedir.

İnsan doğasının yön verdiği bu eğilim, kullanıcının basit ve hızlı olanı tercih etme isteğinden gelmektedir. En kolay, en hızlı ve en basit. İnternet erişiminin mobil cihazlara taşınması insanın bu isteğine gaz vermiş ve dolayısıyla birbirini destekleyen domino taşları sonucu mobil uyumlu web tasarım hızlı bir gelişim göstermiştir.

Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarım Nedir?

Bir web sitesinin cep telefonları ve tabletler üzerinden basit, hızlı ve kullanım kolaylığı ile erişilebilmesini sağlayan web sitesi tasarımıdır.

Mobil uyumlu web tasarım, responsive olarak da bilinir. İnsanların mobil cihazlardan web sitesine ulaştıklarında görünüm ve kullanım açısından büyük kolaylık sağlayan responsive web tasarım, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta,  mobil uyumlu web tasarım yaptırmayan web sitelerinin tarihe karışması muhtemeldir.

Günümüzde bir web sitesi estetik açıdan ne kadar güzel ve kullanışlı olursa olsun mobil görünümü yetersiz olduğu sürece istenilen verimi alamamaktadır. İnsanlar araştırmalarını veya ihtiyaçlarını cep telefonlarından anında karşılamaktadır. Mobil uyumlu olmayan bir internet sayfasının içerikleri, görselleri ve menüleri okunaklı ve ilgi çekici olmadığı gibi, hız açısından da ağırdır. İşlevsel olmayan bir web sayfası insanları ikna edemez.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Neden Önemlidir?

İhtiyaçlarını mobil uygulamalar üzerinden karşılamaya başlayan insanlar, daha basit ve hızlı olan yönelmektedir. Bu nedenle mobil uygulamalar ile rekabet içerisinde kalmak isteyen marka ve işletmeler, mobil cihazlara ve mobil uyumlu web sitesi tasarımlarına daha çok önem vermelidir.

İstanbul web tasarım firmaları, verdikleri web tasarım hizmetleri içerisinde mutlaka mobil uyumluluk (responsive tasarım) göstermelidir. Belki de bir web sitesi için en önemli kriter haline gelen mobil uyumlu web sitesi tasarımı, markanın dijital pazarlama anlamında var olmasını ve güç kazanmasını sağlayacak en önemli unsurdur.Bir Cevap Yazın

8 + On Altı =