Mobil Uyumlu Web Tasarım

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Mobil Uyumlu Web Tasarım Firması Bulmak

Dijital medya ve web tasarım hepimizin bir yandan merak ettiği bir yandan da ihtiyacı olduğu bir sektördür. Hemen hemen her işte güzel ve şık bir web sitesi bulunsun ve oluşturulsun istenir. Markanız veya firmanız için en güzel tasarıma sahip olmak, kullanıcıların ilgisini çekmek ve iyi bir imaj oluşturmak için kişisel veya kurumsal web sitesi tasarımı yaptırılmaktadır.Bu sebeple en iyi web tasarım firmaları harıl harıl aranmaya başlanır. En iyi web tasarım için ilk sıralarda yer alan güvenilir web tasarım ajansları ile iletişime geçilir. Elbette hepsi web tasarım sektöründe var olan işinin ehli insanlardır ancak web tasarım fiyatları arasında büyük farklar olabilir. İstanbul web tasarım fiyatları kimi zaman 500 lira kimi zaman ise 10.000 liradan başlamaktadır. Bu fark sizi her anlamda yanıltabilir. Nedenini araştırmazsanız ise büyük hayal kırıklıkları sizi bekler. Kısaca açıklamak gerekirse kurumsal web sitesi tasarımı basit şablonlarla yapılabildiği gibi size özel tasarım halinde de yapılabilir. SEO uyumlu, mobil uyumlu (responsive) web tasarım ise web tasarım için önemli faktörlerdir.

Günümüz şartlarında iyi bir web sitesine sahip olmak eskisinden çok daha farklıdır. Artık iyi bir web sitesi için; mobil uyumlu olması, yönetim panelli olması ve SEO destekli olması, internet dünyasının kaçınılmaz gerçekleridir. Bu sebeple en iyi tasarımlarla güzel işler yapmanın yanında web tasarım aşamasında bu değişkenlere de son derece dikkat etmeliyiz. Doğru bir tercih ile mobil uyumlu web sitesi yapan firmalar bulmalı ve projenizi doğru ellere teslim etmelisiniz.

İnternet sektöründe güçlü olmanın yolu müşterilere iyi bir biçimde ulaşmaktan geçiyor. Bu sebeple en iyi ve en doğru müşteriye ulaşmak için güzel bir içerik sunmak gerekir. Mobil bir dünyada yaşadığımız şu günlerde ise müşterilerimize mobil uyumlu içerikler, mobil uyumlu web tasarım yapamazsak, o hedef kitlemizi oracıkta kaybediveririz. Onlara hitap etmemiş, onların ilgisini çekmemiş oluruz. Hedef kitlemizi memnun etmek için onlara daha ilgi çekici ve daha hoş tasarımlı şeyler sunmak gerekir. Bu sebeple mobil uyumlu web tasarım yaptırmamız son derece önemli bir konu olarak gözümüze çarpıyor. Peki mobil uyumlu web sitesi yapan firmalar bunu nasıl gerçekleştirmektedir, responsive web tasarım için neler yapılır. Gelin, birlikte inceleyelim.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil uyumlu bir web sitesi yapmanın birçok koşulu ve değişkeni var elbet. Fakat burada size en azından nasıl olması gerektiğine değineceğim. Mobil uyumlu bir web sitesi, her bölümün cep telefonlarında güzel ve etkili biçimde gözükmesi masaüstü bilgisayarlarda gördüğünüz bir web sitesini başka bir halde cep telefonlarınızda bölümler halinde görmeniz demektir. Göze hoş gelecek bu tasarım, kullanıcıya (yani size) kolay ulaşım ve basit görünüm sağlayacaktır. Böylece web sitesi içerisinde rahatlıkla gezinti yapabilecektir. Müşterileriniz aradıkları içerikleri, bilgileri veya görselleri mobil uyumlu site ile kolayca bulabilecek, sizinle daha fazla vakit geçirecektir. Sektör içerisindeki rakiplerinizden öne çıkmak için de muhteşem bir yöntem olan mobil uyumlu web tasarım, sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

Mobil uyumlu yani responsive bir web sitesi tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, sitenin cep telefonlarında tüm içeriklerinin görünebilir veya okunabilir olup olmamasıdır. Eğer içerikler bölümler halinde gelip okunabiliyorsa işiniz tamam demektir. Eğer siz de mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız web sitenizi bazı uygulamlar ile responsive hale getirebilir, web tasarım firması ile anlaşıp bu çalışmayı yaptırabilir veya en doğru uygulama olan başlangıçta web sayfalarınızı mobil uyumlu bir şekilde tasarlatabilirsiniz. Öncelikle, neden mobil uyumlu web tasarım tercihinde bulunmanız gerektiğini anlamalı, bu sayede responsive tasarımın önemini kavramalısınız.

mobiluyumluwebtasarım

Neden Mobil Uyumlu Web Tasarım Tercih Etmeliyim?

Günümüzde eksiksiz bir web sitesine sahip olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle mobil platformda sorunsuz çalışabilen bir web sitesine dünyanın her yerinden her hangi bir zaman ulaşılabilir olması tüm web site sahiplerinin isteyeceği bir durumdur. Aynı şekilde firmaların web sitelerinin her an her yerden ulaşılabilir olması, daha çok kullanıcı ziyareti dolayısıyla da müşteri potansiyelinin artması demektir. Firmalar için bir diğer önemli nokta ise profesyonel ekibe sahip bir web tasarım firması ile çalışarak yaptırdıkları web sitesinin sorunsuz olarak her platformda hizmet vermesi firmanın kurumsal imajını bir üst seviyeye çıkarmaktadır.

Geleceğin Mecrası: Mobil Platform

Mobil uyumlu web tasarımın son günlerde önem kazanmasında en etkili durum, her geçen gün akıllı telefonların güçlenmesi ve micro teknolojinin daha da standart kullanıcılara kadar inmesidir. Bu durumdan ötürü bütün büyük şirketler mobil platformlara ve uygulamalara çok büyük yatırımlar yapmaktalar. Hatta bilgisayarlar tabletlere dönüştürülmekte, akıllı telefonların performansları bir bilgisayarı geçebilmektedir. Böylece teknolojinin de gittikçe mobile yöneldiğini görebiliriz.

Mobil platformun gelişmesindeki bir diğer önemli faktör ise kullanıcılara kayda değer bir hız sağlamasıdır. Kullanıcılar akıllarına takılan bir sorunu veya öğrenmek istedikleri bir bilgiyi anında mobil uyumlu web tasarım içeren web sitelerinden kolayca ve hızlıca öğrenebilmektedir.

Hızlı Erişim = Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil uyumlu web tasarım içeren web sitelerinin günümüzde  tercih edilmesinin en büyük sebebi kesinlikle hızdır. Öncelikle mobil uyumlu tasarım kullanıcıları bir bilgisayarın başına kilitlemiyor ve ağır bir yükten kurtararak günlük hayatlarını çok büyük ölçüde kolaylaştırıyor. İnsanlar bilgisayar başında geçirilecek zaman yerine diğer işlerine zaman ayırarak gün içerisinde tüm işlerini halledebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra mobil uyumlu web tasarım ile firmalar müşterileri ile çok daha hızlı ve  sağlıklı bir iletişim kurarak, müşteri memnuniyetlerini en üst düzeye çıkarabiliyorlar. Aynı zamanda müşterilerinin isteklerini de mobil platformun hız avantajıyla en kısa sürede karşılayabilmekteler.

Mobil Uyumlu Web Tasarımlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mobil platformların gün geçtikçe güçlenmesiyle birlikte web tasarımlarında da yenilikçi özgün tasarımlar ve görseller ortaya çıkması kullanıcıların ilgilerini mobil tasarımlara yöneltmişlerdir. Facebook ve Twitter gibi sosyal medyanın temel taşları da mobil platforma önem vererek tasarımlarını da şık ve modern bir hale getirmişlerdir. Böylece kullanıcıların ilgisini özgün ve yaratıcı tasarımlarla ilgisini çekerek kullanıcı sayılarını ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirmişlerdir.

 

mobiluyumluwebtasarım3
Reklowebtasarım’ın profesyonel ekibiyle mobil uyumlu web tasarıma sahip olmak çok kolay

Mobil Uyumlu Web Tasarım İçin İpuçları

Mobil uyumlu web tasarım artık günümüzde kullanıcılar tarafından daha çok kullanılmaya başlamıştır. Bu artışın sebebi olarak akıllı telefonların kullanım kolaylığından olduğunu söylemeye bile gerek yok. Büyük firmaların bile artık web siteleri dışında mobil uyumlu web siteleri de var. Bunun amacı daha çok müşteriye ulaşmak ve daha kaliteli bir firma haline gelmek istemeleridir.

Mobil uyumlu web tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar mobil uyumlu web tasarım için vazgeçilmez özellikler olduğu gibi aynı zamanda kullanıcı içinde büyük rahatlık sağlayacaktır. Mobil uyumlu web sitesi tasarımı yaparken en önemli nokta web sitesinin görüneceği ekranın bilgisayar ekranı kadar büyük olmadığını unutmamaktır. Açılacak olan sayfada bilgisayar için hazırlanmış olan web  sayfası kullanılırsa boyut olarak küçülen şablonlar ve ya yazılar okunamaz hale gelebilir. Kullanıcılar bilgi edinemedikleri için sitenizden kolaylıkla ayrılabilirler. Sonuçta bilgisayar da olduğu gibi mouse ile değil sayfayı parmağımız ile kontrol ettiğimizden dolayı objelerin küçük olması parmağımızla web sayfasının içeriklerini görmemizi engelleyebilir. Mobil uyumlu web sayfası tamamen normal hazırlanan web sitelerinden farklıdır. Normal web sitesinden farklı olarak daha ferah ve sade bir arayüz tasarımı yapmak kullanıcı tarafından kullanılmasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Mobil uyumlu web tasarım ile web siteniz, kullanılabilir ve hızlı bir duruma getirilerek bir mobil web sitesinde aranan en büyük özellikleri karşılamanız mümkündür. Oluşturmuş olduğunuz ya da yaptırmış olduğunuz sitenin kullanılabilirliğini test etmeniz ve daha sonra kullanıcılara o sayfayı açmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

mobil-uyumlu-web-sitesi-nasil-olmalidir

Basit ve Hızlı Gezinti

Müşterilerinizin ya da kullanıcıların mobil uyumlu web sitesi kullanırken aradıkları şeyleri daha kolay bulabilmeleri, oluşturduğunuz mobil web sitesinin içeriklerine ulaşabilmek için oluşturduğunuz butonları daha görünür ve tıklanabilir hale getirmek web siteniz ve kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlar. Aradıkları şeyleri hızlı bir şekilde bulan kullanıcılar sayfanızı daha çok ziyaret ederler ve sizden daha çok memnun kalırlar. Mobil uyumlu web tasarım için başlıca şart basitlik ve hızdır. Cep telefonu ile size ulaşan kullanıcı hızlı açılan bir anasayfa görmek ister ki (beklemeyi sevmez) hemen her sayfaya rahatlıkla ulaşabilecek konumda olmak arzusundadır. Sayfalar arası geçişleri hızla yapabilmek ister. Menü butonu ile ulaşabileceği tüm sayfaları görmek kullanıcıya rahatlık sağlar.

Mobil Uyumluluğu Kanıtlanmış Web Siteleri

Mobil uyumlu web sitesi, cep telefonları ve tablet ekranlarında arzu edilen boyutlara bürünmeli, kullanıcının içeriklere ulaşmasını kolaylaştırmalıdır. Görseller cihazın boyutuna göre ölçeklendirilmeli, metin kısmı sayfa düzenini bozmayacak biçimde şekillenmelidir. Masaüstü şeklinde açılan, yani responsive olmayan bir web sitesi kullanıcıya sayfa düzeni bakımından zorluk meydana getirir. Hatta tamamen işlevselliğini yitirir.

Birçok e-ticaret sayfalarında yapılan alışverişler sonucunda bazen ödeme kısmında sorunlar çıkartan mobil siteler sizin ödeme işlemine gelinceye kadar yaptığınız bütün işlemleri siler ve bütün işlemleri tekrar yapmanızı sizden ister. Bunun yerine mobil uyumluluğu kanıtlanmış ve test edilmiş web siteleri kullanıcılar için daha yararlı olacaktır.

Sitenizin Test Aşaması

Mobil uyumlu web tasarım ile birlikte test süreçlerine de aynı zamanda başlamanız gerekmektedir. Sitenize eklediğiniz yeni eklentiler ya da içerikler için de aynı zamanda test sürecini başlatmalısınız. Kullanılabilirliği olmadığı sürece mobil web sitenizin bir anlamı olmayacaktır. Aynı zamanda yapmış olduğunuz testler ile hatalarınızı çabuk fark edip düzeltir ve daha kullanışlı bir web sayfasına sahip olursunuz.

Cep telefonu ve tablet üzerinden web sitenize ulaşan kullanıcı, ilk dokunuştan itibaren anasayfaya giriş yapma eğilimindedir. Halbuki çoğu web sayfası mobil uyumlu olduğu halde açılma süresi saniyeleri bulabilir. Ne kadar uzun sürerse kullanıcı için o kadar kötü bir itibara sahip olur. Web site içerikleri veya görsel ağırlıklı videolar hız testlerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Bunun yanı sıra doğru hosting firması ve alan genişliği mobil uyumlu web sitesi için gereken önemli detaylardır.

Sayfa Yüklenme Hızını İyileştirin

Artık web sitelerinde dolaşmak eskisi kadar uzun sürmemektedir. İnsanlar internette sörf yaparken sizler de onların hızına yetişmelisiniz. Kullanıcıların büyük çoğunluğu artık bir tık ile istedikleri web sayfalarına ulaşmak ve o sayfada hızlı bir şekilde dolaşmak ister. Kendileri için web sitesi ve mobil uyumlu web sitesi hazırlayan firmaların çoğu hızlarının düşük olması sebebiyle müşteri kaybetmektedir. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de hız her şeyden daha önemli. Mobil uyumlu web sitesi için sayfalarınızın yüklenme hızını iyileştirecek eklentiler ve uygulamalar edinebilirsiniz. Testler ve bir takım araçlar sayesinde de web siteniz için gerekli işlemleri tespit edebilir, hızınıza olumlu etkide bulunabilirsiniz.

Kullanıcı blog sayfanızdaki bir içeriği okuduktan sonra ilgisini çeken bir diğer yazıya tıkladığı zaman anında kendisini kaptırdığı başlığa dalmak ister. Eğer tıkladığı anda sayfa açılmazsa kullanıcı memnuniyetinde azalma olur ve içeriği okumaktan vazgeçebilir. Kullanıcının sayfayı kapatması da SEO bakımından olumsuz etki yaratacaktır.

Hataları Açık Bir Dille Kullanıcıya Aktarmak

Her olayda hata olabileceği gibi web sitenizde de hata olabilir. Test sürecinden geçen web sitenizde internet kesimi, bağlantı sorunu ya da sitenizin temelinde oluşturduğunuz değişikliklerden ötürü askıya alınan bazı işlemler için kullanıcınızı detaylı ve açık bir şekilde bilgilendirmelisiniz. Kullanıcılarınız böylelikle sitenin durumundan haberdar olur ve tekrar sitenize uğramaktan çekinmezler.

Bu yazımızda size mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın önemine ve yapmanız gerekenlere değinmeye çalıştık. Umarım bu konuda başarılı olmuş, size biraz da olsa bilgi verebilmişizdir. Daha detaylı bilgi için bize soru sorarak, yorum yaparak veya telefon numaramız ile ulaşarak danışabilirsiniz.6 yorum

Bir Cevap Yazın

2 × Beş =