Mobil Uygulama Nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Akıllı telefonlar ve tabletler için kodlanarak tasarlanan özel yazılımlara mobil uygulama denir.

Mobil uygulamalar genellikle IOS ve Android işletim sistemleri ile yapılırlar. Akıllı telefonlar için IOS ve Android tabanlı uygulamalar günümüzde her yaş grubundan insan tarafından yoğun olarak kullanılır. Mobil uygulama, her tür projeyi internet tarayıcısına gerek duymadan kısa yoldan oluşturmaya ve insanlara ulaştırmaya imkan sağlar. Her tür yazılımı cep telefonu için uyarlayabilmek mümkündür. Web tasarım ve sosyal medya inovasyonları sonrası yükselişe geçen mobil uygulama, gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Mobil uygulama çok daha kolay ve uyumlu oluşu sebebiyle kurumsal şirketler tarafından da yüksek bütçeler ile tercih edilir. Özellikle e-ticaret uygulamaları için mobil uygulamalar yoğun olarak kullanılır.

Mobil Uygulama Nasıl Edinilir?

Mobil uygulama, akıllı cep telefonlara veya tabletlere göre tasarlanır. IOS ve Android tabanlı yazılımlar ile mobil uygulama istenilen cihaza uyumlu olarak kodlanır. Iphone ve Ipad cihazları için IOS tabanlı yazılım kullanılmalıdır. Samsung cihazları için ise Android tabanlı yazılım geliştirilmelidir.

Mobil uygulamalar, sanal mağazalardan edinilebilir. Ücretli uygulamalar olduğu gibi kredi kartınız ile satın alma yöntemi ile edinebileceğiniz mobil uygulamalar da bulunur. App Store ve Google Store bu uygulamaları edinebileceğiniz, milyonlarca kişi tarafından kullanılan sanal mağazalardır. Mobil uygulamalar, kullanıcının aradığını kolay bulabilmesi amacıyla uygulamaları kategoriler ayırmışlardır. Haber, oyun, müzik, spor, ulaşım, banka gibi kategorilerden aradığınıza sanal mağazada aratarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Mobil Uygulama Ne İşe Yarar?

Mobil uygulamalar, mobil uyumlu web sitesi ile karşılaştırıldığında çok daha pratik ve kullanışlı olduğu görülmektedir. Haber, oyun ve müzik başta olmak üzere her bir mobil uygulama kullanıcı için büyük kolaylık sağlar. Tek tıkla habere ulaşma imkanı sunan yüzlerce mobil uygulama bulmak mümkündür. Hayatı tümüyle kolaylaştırmak için güzel çözümler sunar.

Bulunduğunuz bölgeden varmak istediğiniz noktaya hangi yollarla gidebileceğinizi, hangi ulaşım imkanlarını kullanabileceğinizi veyahut bu hafta futbol liglerinde hangi maçların hangi skorlarla bittiğine saniyeler içinde ulaşabilme imkanı sunan mobil uygulama, ilgi alanınıza hitap eden veya işlevsel olarak kullanabileceğiniz seçenekler sunmaktadır.

mobil-uygulama-fiyatlari
mobil uygulama fiyatları

Mobil Uygulama Fiyatları

Mobil uygulamalar, yazılacağı işletim sistemine ve uygulamanın fonksiyonuna göre mobil uygulama fiyatları büyük bir aralık içerisinde görmek mümkündür. 1000 liraya da mobil uygulama sahibi olmak mümkündür. Ancak elbette projeniz veya markanızın sahip olmasını istediğiniz fonksiyonlara ve hitap edeceğiniz kitleye göre mobil uygulama fiyatları 1.000.000 liraya kadar ulaşabilir. Hem Android hem de IOS için ayrı ayrı yazılımlar kullanıldığı için mobil uygulama fiyatları da bu oranda yükselecektir.

Mobil uygulama fiyatları için etkili olan bazı noktalar şunlardır:

  • Sınırsız indirme
  • Sınırsız güncelleme
  • Rol ve grup yönetimi
  • HTML5 mobil web sitesi
  • Sınırsız bildirim
  • %100 doğallık
  • Kaynak kodu
  • E-mail ve online destek
  • Paylaşım ve kullanıcı etkileşimi

Tüm bu etkenler her bir  mobil uygulama için gerekli değildir ancak kaliteli ve özel bir tasarım için mobil uygulama fiyatları da düşünülmelidir. Mobil uygulama tasarımcıları ve ajanslar için en az 2000 lira olarak düşünülebilir. Uygulamanın özgünlüğü ve kullanıcı deneyimi için alt seviye olarak bahsedebileceğimiz bu mobil uygulama fiyatları arzu ettiğiniz sisteme göre dallanıp budaklanabilir.

Elbette ki gün geçtikçe web tasarım ve mobil uygulama fiyatları düşmektedir. Bunun nedeni olarak teknolojinin ilerlemesi ve yeni yöntemlerin icadından söz edebiliriz. Uygulama geliştiriciler veya yazılımcılar için emek ve zamanın azalması, kolaylıkların üretilmesi  mobil uygulama fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Hazır taslaklar ile geliştirilen tak-çalıştır (plug-play) sayesinde mobil uygulama edinmek için çok daha küçük maliyetler ortaya çıkmakta, böylece mobil uygulama sahibi  olmak kolaylaşmaktadır.

Reklomastik Dijital Pazarlama Ajansı tarafından yapılan mobil uygulama tanıtım videomuzu izleyebilirsiniz.

 6 yorum

Bir Cevap Yazın

5 × 1 =