Mbps Nedir? Mbps Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

Mbps; 1 saniye içerisindeki indirme hızını gösteren, “Megabit per second” anlamına gelen internet hızını ifade eder. Mb/s olarak da gösterilebilir.

İnternet ağında dosya boyutları ve indirme hızları genellikle Megabyte (MB) cinsinden ölçülmektedir. Diğer taraftan internet servis sağlayıcıları indirme hızını Megabit (Mb) cinsinden ifade etmektedir. İki ölçek de birbiri ile çok karıştırılmaktadır ancak iki terim birbirinden kesinlikle farklıdır.

Genellikle bir internet sağlayıcısı tarafından sunulan internet paketinizde karşılaştığınız Mbps, Mb veya MB gibi terimler kafaları karıştırabilmektedir. Dilerseniz bu terimler arasındaki ilişkiyi kısaca açıklayalım.

Mbps Nedir?

“Megabit per second”, yani saniye başına veri aktarım birimine Mbps denir.

mbps-internet-hizi-nedir

İnternet hızını tanımlayan Mbps değeri, diğer dosya boyutu birimleri ile sıkça karıştırılmaktadır. Dosya boyutları Megabyte (MB) ile internet hızı Megabit (Mb) ile ölçülmektedir. Dikkat etmek gerekirse Megabyte “MB” ile Megabit ise “Mb” şeklinde kısaltılmaktadır.

Kısaca açıklamak gerekirse dosya boyut birimi olan 1 Megabyte, 8 Megabit’e eşittir. Bu durumda 1 Mbps internet hızı saniyede 1 Megabit dosya indirebilir, saniyede 1 Megabyte büyüklüklüğündeki bir dosyayı indiremez.

Mbps  Ne İşe Yarar?

İnternet hızını tanımlamaya yarayan Mbps birimi, saniyede kaç kilobyte veya megabyte boyutunda dosya indirebileceğinizi belirlemektedir. İnternet sağlayıcınız kadar dosyanın bağlı olduğu sunucu da indirme hızınızı etkileyebilir.

   İnternet Hızı   (1 saniyede indirilebilecek) Dosya Boyutu
   1 Mbps   128 Kilobyte
   2 Mbps   256 Kilobyte
   4 Mbps   512 Kilobyte
   8 Mbps   1 Megabyte
   16 Mbps   2 Megabyte

8 Megabit 1 Megabyte olduğu için; Mbps değerinizi 8’e bölmeniz saniyede indirebileceğiniz veri boyutunu belirlemenizi sağlamaktadır. Örneğin; 64 Mbps hız ile saniyede 8 MB (Megabyte) dosya indirebilirsiniz.

mbps-nedir-ne-ise-yarar

(Mbps) İndirme Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • İnternet sağlayıcısı, dosya indirme hızı üzerinde etkili olan en önemli faktördür. Sağlamış olduğu hizmet kapsamında sunulan Mbps değeri saniyede indirilebilecek dosya boyutunu belli eder.
  • Modem ve kablo da dosya indirme hızını etkilemektedir. Wifi veya kabloya bağlı olarak kullanılan internet, hizmeti modem veya kablo çeşidine bağlı olarak değişebilmektedir.
  • Altyapı, internet sağlayıcısına Mbps internet hızı sunmasına olanak tanıyacak seviyede olmalıdır.
  • Dosyanın indirileceği platformun bağlı olduğu sunucu da Mbps indirme hızı üzerinde etkili olmaktadır.


3 yorum

Bir Cevap Yazın

16 + On Üç =

Hemen Ara