Lorem ipsum dolor sit amet nedir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Lorem ipsum dolor sit amet, dijital dünyadaki rastgele metinlerin başlangıç cümleleridir. Herhangi bir bölümde numune bir yazıya ihtiyaç duyulduğunda lorem ipsum dolor sit amet ile başlayan kalıplar kullanılır.

Lorem ipsum nereden geliyor?

Lorem ipsum, geçmiş yıllardan bu yana matbaa dünyasında numune metinlerin oluşturulmasında kullanılmıştır. Bu sahte metin 1500’lü yıllarda sahte metin olarak kullanılmaya başlansa da geçmişi çok daha eskilere Çiçero’ya kadar dayanmaktadır. Çiçero tarafından M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan “de Finibus Bonorum et Malorum” (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinde Lorem ipsum dolor sit amet benzeri sözcükler geçmektedir. Bu kitap ahlaki değerlerden söz etmekte ve meşhur Rönesans döneminde oldukça popüler hale gelmiştir. Çiçero’nun M.Ö 45 yılında yazdığı bu kitaptan bir bölümünd dijital dünyada her daim önümüze çıkması ise tam bir tevafuk. Hepimiz hayatımızda en az bir defa “Lorem ipsum” metinlerini görmüş, Lorem ipsum nedir, sorusunu da kendimize sormuşuzdur. Bu nedenle dijital dünya Çiçero’ya çok şey borçlu.

Lorem ipsum makalesi oluşturmak ise günümüzde oldukça kolay tr.lipsum.com adresinden istediğiniz miktarda sahte metin oluşturabilir, istediğiniz bölüme yerleştirebilirsiniz. Özellikle web tasarım, grafik tasarım ve video içerik üreten kişilerin kullandığı bu sahte metinlerin nereden geldiği ile ilgili umarım siz aydınlatıcı bilgiler verebilmişizdir. Nice lorem ipsumlarla karşılaşmak dileğiyle, Çiçero’ya sevgiler.

“Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…”

“Acıyı seven, arayan ve ona sahip olmak isteyen hiç kimse yoktur. Nedeni basit. Çünkü o acıdır…”Bir Cevap Yazın

İki × Beş =