Kullanıcı Deneyimi ve SEO

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Kullanıcı deneyimi; sitenize gelen ziyaretçilerin siteye girdikleri andan itibaren başlayarak pek çok farklı kriterin birleşmesi sonucu olan tecrübe olarak adlandırılabilir. Kullanıcı deneyimi tüketicinin satın alma süreci ile tamamlanmaz aynı zamanda bundan sonra yer alan tüm süreci de kapsamaktadır. Kısaca sizin ziyaretçinizi her anlamda tatmin etmeniz anlamına gelir. Sitenizin kullanıcı deneyimini artırmanız hem gelirlerinizin de doğru oranda artmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda SEO içinde çok faydalı bir kriterdir. Çünkü sitenize giren ziyaretçilerin kalma oranını  ne kadar artırırsanız bu durum sitenizin değerini bu minvalde artıracaktır.

Kullanıcı Deneyimini Etkileyen Faktörler

Kullanıcı deneyimi yukarıda da belirttiğimiz üzere pek çok farklı kriterin birleşiminden doğan bir kavramdır. Özellikle sitenize gelen ziyaretçileri yönlendirme noktasında oldukça efektif bir kavram olan kullanıcı deneyimi bu kriterleri baz alarak yapıldığında yüksek geri dönüş oranları sağlayacaktır.

Yararlılık

Kullanıcı deneyimi konusunda en önemli nokta olarak bu konuyu ele alabiliriz. Çünkü sizin gelen ziyaretçilere ne ölçüde fayda sağladığınız oldukça önemli bir konudur. Gelen insanların boş dönmemesi ve aradığını bulabilmesi bu noktada önemlidir. Dolayısıyla yaptığınız işlerin insanlara fayda sağlaması her zaman sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmanız farkındalık sağlamanın yanı sıra kullanıcı sadakati oluşması açısından da önemlidir.

Teknik Yeterlilik

Sunduğunuz hizmetlerin kullanıcılara yani ziyaretçilere faydalı olmasının yanı sıra bu platformun düzgün çalışması oldukça önemlidir. Çünkü çalışmayan uygulamalar kullanıcı deneyimini daha başlamadan bitirebilir. Servis ve hizmetlere ulaşılamaması, hosting problemleri ve  diğer sunucu hataları kullanıcıların siteyi terk etmesine ve kötü bir intiba bırakmanıza yol açacaktır. Dolayısıyla kullanıcı deneyimini geliştirmek için teknik açıdan yeterli olmanız ve sürekli güncellenmeniz gerekmektedir.

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik konusu aslında insanların sitenizde yer alan uygulamaları ve işlemleri ne denli rahatlıkla kullanabildiklerini ölçüt alan bir kavramdır. Özellikle kullanıcı dostu arayüz kavramı burdan gelmektedir. Eğer bir sistemin arayüzü kullanıcı dostu değilse ve komplike bir yapıya sahipse ziyaretçiler bu durumdan sıkılıp sitenizi terk edecektir. Doğal olarak bu durumda sizin kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir değerlendirmeye maruz kalmanıza neden olacaktır. Dolayısıyla kullanıcı dostu bir arayüz kullanarak sade ve anlaşılabilir bir site her zaman olumlu etkiler yaratacaktır.

 

İkna Edilebilirlik

İkna kavramı tarihsel süreç boyunca her zaman oldukça güçlü bir yetenek olmuştur. Özellikle satış ve pazarlama stratejilerinde önemli bir yeri olan ikna kavramı online ortamlarda daha çok e ticaret sistemlerinde görülen bir uygulamadır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları satın alma davranışına yönlendirmek için kullanılır. Pek çok farklı strateji uygulayan marka ve firmalar kullanıcıların ziyaretlerini satın almaya dönüştürmek için uğraşmaktadırlar. Bu çalışmalardan birisi ise kullanıcı deneyimini yukarıya çekerek gelen ziyaretçilerin satın alma davranışı sergilemesini amaçlamaktadır.

Grafik Tasarım

Günümüzde her konuda görsel ögeler oldukça ön plana çıkmaktadır. Çünkü görsel materyallerin kullanımı her zaman daha fazla etkileşim yaratmaktadır. Sitenizi ziyaret eden insanların karşılaştığı fotoğraf içerikler ve tasarım konusu oldukça önemlidir. Sizin görünen yüzünüz olan bu konu aynı zamanda imajınız içinde avantaj sağlayacaktır. Dolayısıyla sitenizi ziyaret eden kullanıcı bu sitede vakit geçirmekten hoşnut kalırsa iyi bir kullanıcı deneyimi yaşadığının göstergesi olarak sayılabilir. Bunun için sitenizin tasarımına ve görsellerine özellikle dikkat etmeniz fayda sağlayacaktır.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi

Kullanıcı deneyimi artık SEO’dan bağımsız bir kavram olarak değerlendirilmiyor. Aksine kullanıcı deneyimi SEO ile birlikte çalışarak daha iyi bir başarı ortaya koyabiliyor. Dolayısıyla iki kavramı bir arada yürütmek oldukça önemli bir hale geldi. Kullanıcı deneyiminizi ne kadar artırırsanız SEO için faydası da o derecede artacaktır. Diğer yandan ziyaretçilerinizin sitenizden hemen çıkma oranını ( bounce rate ) düşürmeniz diğer bir artı değer olacaktır. Diğer yandan iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayan ziyaretçilerin yorumlarda sizden bahsetmesi ve sosyal medyada paylaşımda bulunması belki de bu noktada en etkili konulardan birisidir. Ayrıca kullanıcılarınızın memnun ayrılması kullanıcı sadakati oluşturma noktasında fayda sağlayacaktır. Zira memnun müşterinin her daim sizi yeniden ziyaret edeceğinden emin olabilirsiniz. Dolayısıyla SEO ve kullanıcı deneyimini bir arada yürütmeniz daha kolay yükselmeniz ve kalite değerinizin artmasına yardımcı olacaktır.Bir Cevap Yazın

On Dört + On Sekiz =