Jquery Nedir? Ne İşe Yarar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Jquery bir JavaScript kütüphanesidir. 2006 yılında ortaya çıkmıştır. Çıkmasının sebebi fazla kod derdinden kurtulmaktır. Geçişler, slider, menü ve benzeri web içeriklerinin efektlerinde kullanılmaktadır. Tasarımlarınız ve web sayfanızın yapısı şık görünsün istiyorsanız ve bunu en kolay şekilde yapmak için Jquery sizin işiniz için biçilmiş kaftan niteliğindedir. Günümüz web sayfalarının çoğu JavaScript kütüphanesi olan Jquery kodları desteğiyle büyük bir yük haline gelen onlarca kodu ve grafiği çok az kodla hallediyorsunuz. Web tasarım firmamız bütün projelerinde kodlarını kısaltarak web sayfasının açılış hızlarını en yükseğe çıkartır. HTML ve CSS3 desteği olan Jquery kodları neredeyse bütün platformlarda kullanılmakta ve kullanılmaya devam ediyor. Web yazılım sektörünün vazgeçilmezi olan JavaScript dilinin vazgeçilmezi olan bir kütüphanedir.

Kullandığımız yazılım dili olan PHP üzerinde Jquery kodlama tarzını kullanmaya özen gösteriyoruz. Eğer kullanılmazsa yapılacak web sitesi tasarımı ve çıkan sonuçlar verimli olmayacaktır. Örnek veriyorum sadece CSS3 ile yapılan bir menü ile Jquery ile yapılan bir menü arasında hız, geçiş ve renkler bakımından Jquery menü CSS3 ile yapılan bir menüden daha kaliteli bir halde olacaktır. CSS3 ile yapılan bir menü Jquery olarak tasarlanacak bir menü gibi yapılabilir fakat daha zahmetli ve uğraştırıcı olacaktır. Çok daha fazla kod girilecek ve detaylar her noktada hesaplanacaktır. 2006 yılında bu fazlalıktan kurtulmak için bir kütüphane geliştirildi ve şuan günümüzde kullanılabilirliğini devam ettiriyor.

Jquery Kullanım Alanı

Jquery daha çok web sayfasının animasyonlarında ve menü efektlerinde kullanılıyor. HTML etiketlerinin altına link şeklinde bağlanır veya dışarıdan harici olarak çağırılabilirler. Kullanım alanları artık daha da geniş bir ortama yayılıyor sadece masaüstü sürümlerde değil, mobil sürümlerde de aynı verimliliğini korumakta ve yakında uygulamalarda da daha geniş ortamlara yayılacaktır. Jquery bir anlamda web sitenizin daha estetik ve modern görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kullanım kolaylığı bakımından kullanıcılarınıza daha fazla hükmedebileceksiniz. Tasarımı şık ve kullanım kolaylığı iyi olan bir web sitesi her zaman daha fazla tıklanacak ve ziyaret eden kullanıcılar bir daha ziyaret edecektir.

Jquery Nedir? Ne İşe Yarar?” başlıklı bu yazımda Jquery javascript kütüphanesinden biraz bahsettim, ilerleyen süreçlerde Jquery örnek slider ve menülerin örnek paylaşımları yapılacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.1 Yorum

  • Aysenur Bahar

    Jquery kelimesinin ne anlama geldiğini anlattığız için ve bilgilerinizden yararlanmamızı sağladığınız icin tesekkürler.

Bir Cevap Yazın

11 + Bir =