Joomla mı Wordpress mi, web tasarım yaparken hangi sistem tercih edilmeli?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

Joomla ve WordPress web sitelerini tasarlarken kullanılan içerik yönetim sistemleridir. Modern web sitelerinin birçoğu bu iki içerik yönetim sistemi ile tasarlanmaktadır. WordPress ve Joomla ise birbirleri ile rekabet içinde olan iki büyük web tasarım yapmamızı sağlayan araçlardan biridir. Biz de bu yazımızda size bu iki yönetim sisteminin kıyaslamanı yaptık. İki sistemin de avantaj ve dezavantajlarını sizler için derledik. Joomla mı WordPress mi hep birlikte karar vereceğiz. Öncelikle en çok kullanılan içerik sistemi olan WordPress ile işe başlayalım.

WordPress Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

WordPress, eklentileri dolayısı ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sürekli kendini geliştiren, dünya çapında birçok kişinin eklenti eklediği sistemde, web sitesini geliştirmek için herşey mevcut. Bu nedenle wordpress sistemleri kullanan web siteleri kendilerini geliştirmeye Joomlaya göre daha müsaittir. WordPress kullanıcıları sitelerini geliştirmek istediklerinde, wordpress yönetim panelindeki eklentiler bölümüne göz atarlar. Örneğin sitemize bir anket koymak istiyorsak, bunun için eklentiler bölümüne poll, survey gibi kelimenin ingilizce anlamlarını yazarak, en beğendiğimiz eklentiyi sitemize ekleyerek, istediğimz web site geliştirmesini rahatlıkla yapabiliriz. Hindistan’da yaşayan bir yazılımcının geliştirdiği eklentiyi buradan 5 dk içerisinde web sitemize entegre edebiliriz. Bu yüzden sağladığı eklenti çeşitliliği ile WordPress, Joomla gibi sistemlerden tamamen ayrılıyor. Sürekli kendini geliştirmesi ve kendini sürekli yenilemesi dolayısı ile de gelecek yıllarda farkı daha da açacağa benziyor. Reklomastik web tasarım firması olarak size tavsiyemiz kesinlikle WordPress.

En İyi WordPress Siteleri

WordPress içerik yönetim sistemini dünya üzerindeki internet sitelerinin %25’i kullanıyor. Fakat büyük firmaların da bunu tercih etmesi WordPress içerik yönetim sistemine olan güveni daha da pekiştiriyor. Bu sebeple biz de size dünya üzerinde, WordPress ile yapılan büyük internet sitelerini size göstermek istedik. İşte WordPress kullanılarak hazırlanan internet siteleri:

http://parishilton.com/

http://blog.microsoft.com.tr/

http://www.istanbul.edu.tr/tr/_

http://www.chp.org.tr/

 

Joomla Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Joomla, içerik yönetim alanında kullanıcıya bir avantaj sunabilen bir sistemdir. Aynı WordPress gibi Joomla da eklentiler bakımından kullanıcıya birçok etmen sunar. Özellikle site içi arama modulleri, sohbet odaları gibi eklentileri Joomla’yı WordPress sistemlerden ayıran bir özelliktir.  Joomla içerik yönetim sistemini kullanarak, sosyal imleme sitesi, e-ticaret sitesi gibi oluşumları rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle yazılım konusunda kendi istediğini yapmak isteyen kişiler için Joomla, WordPress sistemlere göre daha fazla müdahale edebilme olanağı tanımaktadır.

En İyi Joomla Siteleri

Joomla mı WordPress mi sorusuna daha iyi yanıt vermek için bir de dünya üzerindeki Joomla web sitelerini sizin için derledik. Joomla, dünyada pek çok ülkede popüler olan bir içerik yönetim sistemidir. Joomla web siteleri ile büyük internet siteleri dahi oluşturulmaktadır. İşte dünya üzerindeki birkaç Joomla web sitesi:

 

http://www.mcdonaldsarabia.com/

http://www.porsche.com/brazil/pt/

https://gsas.harvard.edu/

 

Joomla mı Worpdpress mi sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız bu içeriğimizde size elimizden geldiğince iki içerik yönetim sistemi arasındaki farkı anlatmaya çalıştık. Umarım, Joomla mı WordPress mi sorusuna artık bundan böyle daha iyi cevap verebilir, web sitelerini daha bilinçli hazırlayabilirsiniz. Sizin de merak ettiğiniz web tasarım soruları bölümümüzden bize dilediğiniz soruyu rahatlıkla yöneltebilirsiniz.

[yasr_overall_rating]

 2 yorum

  • Hüseyin Doğulu

    Joomla wordpress sisteminden daha gelişmiştir. Firma olarak web sitemiz joomla tabanlıdır. Sizin kullandığınız sistem nedir ?

    • aziz derince

      Öncelikle yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz Barış Bey, kullandığımız sistemler sektörden sektöre ve istenilen platforma göre değişiklik göstermektedir. Sabit olarak kullandığımız bir sistem yoktur. Fakat wordpress sistemlerinin joomla’ya kıyasla daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

On Üç + 12 =