John Doe, Jane Doe Kimdir, Nereden Geliyor?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

John Doe, bilinmeyen kişilere verilen sahte bir isimdir. Özellikle tasarım dünyasında,  rastgele bir isim vermek yerine John Doe ismi verilir, bayanlar için sahte isim gerektiğinde ise Jane Doe ismi verilir.

John Doe nereden geliyor?

John Doe ismi Amerika’da ismi bilinmeyen suçlular veya ismi bilinmeyen kayıplar için kullanılır. Adalet sisteminde John Doe Amerika için epey bilinen bir kavramdır. Bunun yanında ismi saklanmak istenilen kişilere John Doe adıyla da hitap edilmektedir. John Doe Kanada, İngiltere ve Amerika’da bu amaçlarla kullanılmaktadır. Çok fazla John Doe ismi kulllanılması durumunda “Roe” şeklinde de ikinci kullanımı vardır. Bayan isimlerinde ise Jane Doe isminin kullanıldığını görürüz.

Bu ismn İlk kullanılışı ise 1659 yılında İngiltere’de İngiltere Kralı III. Edward döneminde görülmektedir. 1986’da tecavüze uğrayan bir kadının kendini tekrar yem olarak kullanıp suçlunun peşine düşmesi sürecinde kadın, Jane Doe takma ismini kullanıp, suçluyu yakalatmış, 11 yıl süren mücadele sonunda davayı kazanmıştır. 1998 yılında ise Jane Doe sahte isimli kadın “Yılın Kadını” seçilmiştir. Amerika’da adalet sisteminde bilinmeyen kişiler için Doe celbi dahi vardır.

John Doe kimdir ve nereden geliyor ile ilgili hazırladığımız içeriğimizde umarım aklınızdaki sorulara yanıt verebilmişizdir. Hayatınızda John Doelara gerçek bir isim verebilmeniz dileğiyle.

johndoeneredengeliyor1 Yorum

Bir Cevap Yazın

On Dört + 12 =