İstanbul Web Tasarım

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 kişi oy verdi, ortalama oy: 5,00 En yüksek oy 5)
Loading...

İstanbul web tasarım; dijital pazarlama alanının en güçlü kollarından biri olan web sitesi tasarımı çalışmalarını gerçekleştiren, bunun yanı sıra SEO ve SEM gibi arama motoru çalışmalarını üstlenen kurumsal firmaların yer aldığı geniş çaplı bir sektördür.

Şu an bu sayfayı ziyaret ediyorsanız, muhtemel amacınız bir web sitesi sahibi olmak, web sitesi fiyatları veya web tasarım firmaları hakkında bilgi sahibi olmak olabilir. Bu nedenle bizim de öncelikli amacımız sizi doğru bir şekilde bilgilendirmek ve web tasarım konusunda size bildiklerimizi samimi bir şekilde aktarmak olacaktır. İstanbul web tasarım sektörüne giriş yapmak üzere bilmeniz gerekenleri başlıklar altında inceleyelim.

web-site-yaptirmak-istiyorum

İstanbul web tasarım, bir hayli geniş ve dikkatli araştırılması gereken bir sektör olarak göze çarpar. Bilinmesi gereken detaylar hem kişiler veya markalar hem de web tasarım firmaları üzerinde etkili olur. Karşılıklı iletişimin çok önemli olduğu web tasarım çalışmalarında, bilgi alışverişinin sorunsuz olması gerekir. İletişimdeki en ufak sorun sonucu olumsuz etkileyecek ve web sitesinin başarısız sonuçlanmasına neden olacaktır. İletişimin gücünü önemseyen web tasarım firmaları bu sektörde kendilerini geliştireceklerdir.

İstanbul Web Tasarım Firmaları

Her sektörde olduğu gibi İstanbul web tasarım da yılların tecrübesiyle yoğrulmuş kurumsal web tasarım firmalarını bünyesinde barındırdığı gibi genç ve dinamik ekiplere de ev sahipliği yapmaktadır.

Mediaclick, Grimor, Sarvon ve Biltek gibi birçok kurumsal web tasarım firması arasında yer alan genç ajanslarında bu sektör içerisinde yer alıp gelişme gösterebilmesi, İstanbul web tasarım havuzunda yüzebildiğini göstermektedir. Elbette her web tasarım firması kendi hzimet kalitesiyle doğru orantılı olarak web sitesi fiyatlarını belirlemektedir. Yani, 20.000 lira değer biçilen bir proje, diğer bir web tasarım firması tarafından 10.000 liraya değer bulabilir. Bunun nedenini soranlar için basit bir açıklama yapmak mümkündür. Tissot markasının 2.000 lira değerindeki kol saati ile piyasadaki 200 lira değerindeki replikası arasındaki fark ne ise web sitesi tasarımları ve hizmet kalitesi arasındaki fark da bu kadar açık ve nettir.

Web sitesi yaptırmak istiyorum” diyenler için İstanbul’daki web tasarım firmaları üzerinde ufak çaplı bir araştırma yapılacak olursa, öncelikle göz atacağınız nokta ekiplerin kendilerini yansıtan web sitelerine göz atmak olacaktır. Ufak bir ipucu olarak düşünebileceğiniz bu yöntem ile web sitenizi emanet edeceğiniz web tasarım firmasının kendisine ait “sanal dükkanına” verdiği önem ve kaliteyi görebilir, bu noktadan yola çıkarak kendinize pay çıkarabilirsiniz.

İstanbul Web Tasarım Fiyatları

İstanbul web tasarım firmaları kendi hizmet kaliteleri ve satış prensipleri doğrultusunda web sitesi fiyatları belirlemektedir. Dikkat edilmesi gereken husus ise web tasarım fiyatlarının web tasarım firmasının kalitesi ile doğru orantıda olup olmamasıdır. Yani sonuç odaklı bakılacak olursa, markayı temsil etmeyi başaran kurumsal bir web sitesi ile değeri paralel olmalıdır. Aksi takdirde yaptığı yatırımın karşılığını alamayan bir marka, mutsuz bir müşteri meydana getirir. İstanbul web tasarım firmaları, yaptıkları çalışmaların hakkını verebilmeli ve markayı her zaman doğru sonuca ulaştırabilmelidir.

Web tasarım fiyatları belirlenirken web sitesi kurulumu öncesi ve sonrası olmak üzere birçok madde saymak mümkündür. Dilerseniz bir web sitesi yapım aşamasını sizler için özetleyelim.

istanbul-web-tasarim-firmalari-web-tasarim

Web sitesi yapım aşamalarında belirttiğimiz noktaların haricinde birçok modül ve detay bulunur. Hepsi ayrı birer maliyet ve emek gerektirir. Modüllerin tek tek işlenmesi ve uygulamaya konulması web sitesinin teknik olarak kusursuz olmasına katkı sağlar. Zira, iyi bir web tasarımdan bahsedebilmek için tasarımdan önce teknik olarak hata ile karşılaşılmamalıdır. Örneğin; bağlantı verilmeyen bir menü başlığı teknik olarak hatalıdır ve belli bir sayfaya yönlendirmesi gerekir. Yani, sahibi olacağınız web sitesi kullanıcı deneyimi (UX) gözetilerek tasarlanmalı, teknik bakımdan eksiksiz olup güvenlik önlemleri tam anlamıyla alınmalıdır. Domain ve hosting hizmeti dahil olmak üzere web sitesi fiyatları markaların kurumsal ihtiyaçları için genellikle paketler halinde sunulmaktadır.

   WEB SİTESİ TÜRÜ          EK MODÜL     WEB SİTESİ FİYATI
     Hazır tasarım               Yok          2.000 TL
     Kurumsal tasarım               Yok          5.000 TL
     E-ticaret               Var          3.000 TL∼
    Özel tasarım               Var          5.000 TL∼

Web sitesi yaptırmak için iyi bir web sitesi tasarımcısı, iyi bir web tasarım firması arıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey iletişimdir. Projenizi doğru ellere emanet edeceğinizi hissetmeniz gerekir. İşini ne kadar iyi yaparsa yapsın, yalnızca kendisini iyi ifade eden bir web tasarım ekibi, markaya güven verir. Bu nedenle web sitesi yaptırma aşamasında fiyat kadar, web tasarım firması hakkında bilgi sahibi olmaya da özen gösterilmelidir.

Bir web tasarım firması tarafından, markaya güven verebilmek için sunulacak hizmet ve web sitesi fiyatlarını etkileyen faktörler detaylı bir biçimde sunulmalıdır. Her projede şeffaflık büyük önem taşır ve markalar arasındaki bağın oluşmasına katkıda bulunur. Web sitesi fiyatları kadar maliyetin ne amaçla kullanıldığı ve nasıl yararlar getirdiği de açık bir şekilde anlatılmalıdır. Zira kullanıcı, web sitesini kullanırken işlevsel olarak faydalanabilmelidir. Bu yüzden her modülün web tasarım için ayrı bir önemi vardır.

Neden Web Sitesi Yaptırmalısınız?

web-sitesi-neden-gereklidir

Bir web sitesi markanın dijital dünyada var olmasını sağlarken yeni kitlelere ulaşmaya ve markanın kurumsal imajına katkıda bulunur. Hedef kitleyi dijital ortamda genişleterek marka bilinirliğini artırır. Hedef kitlenin genişlemesi markanın imajına olumlu yansır, güvenilirliği artırır. Güvenilir bir marka olmak için web sitesi aracılığıyla kullanıcılarla iletişim kurmayı sağlar. Ziyaretçiler web sitesine giriş yaparak marka ile telefon veya mail yoluyla iletişime geçebilir. Bir marka kullanıcılarla ne kadar iletişime geçerse marka sadakatini artırma oranı o kadar fazla olur.

Bir web sitesi yaptırmak için yalnızca bir sebep yoktur. Sayılabilecek onlarca sebebin tüm katkısı markaya olacaktır. Piyasada yıllardır var olup dijital medyaya veya pazarlamaya adım atmamış bir marka; yeni kitlelere uzak, kendini geliştirememiş ve güncelleyememiştir denilebilir. Günümüzde web sitelerin kullanım amaçları genişlemiş olduğundan standart bir web sitesi sahibi olabileceğiniz gibi online alışveriş sitesi de kurabilirsiniz.

İstanbul Web Tasarım Firmaları ve Hizmetleri

Markanız veya işletmeniz için güzel bir web sitesine ihtiyacınız varsa öncelikle web tasarım firmalarının size sunacağınız hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceksinizdir. Web tasarım hizmetine dahil hizmetler olacağı gibi ihtiyacınıza yönelik ek hizmetler de sunulabilir. Birçok web tasarım ajansının sunduğu hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

istanbul-web-tasarim-firmalari-hizmetleri

İstanbul web tasarım sektöründe faaliyet gösteren çoğu ajans, saydığımız bu hizmetleri uygulayabilir ancak başarı kriteri göze alınacak olursa referanslar bu noktada devreye girer. Hangi firmanın nasıl web siteleri ortaya çıkardığını veya müşterilerini nasıl memnun ettiğini görebilmeniz için her zaman önceki çalışmalarına göz atmak gerekir. Hayalinizde canlandırdığınız web siteyi referanslara göz atarak şekillendirebilirsiniz veya incelediğiniz web tasarım firması hakkında hüküm sahibi olabilirsiniz.

Referansların önemi İstanbul web tasarım firmaları için oldukça önemlidir çünkü markaların web sitesi yaptırma sürecinde en çok etkili olan husustur. Bir web projesinin başarısını ortaya koyan somut bir örnektir zira. Hayalin gerçeğe dönüştüğü sonucu görmek markanın güvenine olumlu katkıda bulunur. Bu nedenledir ki dijital ajanslar anasayfalarında genellikle referanslarına yer verir.

İstanbul web tasarım sektöründe size sunulacak her hizmeti ayrı olarak değerlendirmek gerekir. Örneğin; web sitesi tasarımı ile birlikte almak istediğiniz kurumsal mail hizmeti ayrı bir hizmet olup ek bütçe gerektirir. Web tasarım sözleşmesi içerisinde verilecek hizmet detayları ve web sitesi fiyatları açık ve net olarak belirtilmelidir. Modüllerin tek tek yazılarak sözleşmede sunulması iletişim gücünü artıran bir etkendir. Bunun yanı sıra web sitesi tasarımı haricinde verilen ek hizmetlerden bazıları SEO, SEM, Google Adwords hizmeti, sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamcılığı, grafik tasarım, logo tasarım, sunucu hizmeti ve kurumsal kimlik çalışmasıdır. Dilerseniz sunulan ek hizmetleri açıklayalım.

SEO (arama motoru optimizasyonu)

SEO; bir web sitesinin Google gibi arama motorlarında, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan optimizasyon işlemlerine denir.

Arama motorlarının dijital pazarlama dünyasındaki önemi her geçen gün artmaktadır. İnsanlar her türlü ihtiyaçlarını arama motorlarına yazarak karşılamaktadır. Örneğin; doğum günü için palyaço kiralama hizmeti almak isteyen kitleler Google’a “palyaço kiralama” yazarak, çıkan arama sonuçlarında yer alan web sitelerinden hizmet almaktadır. Aynı şekilde hedef kitleye yönelik anahtar kelimeler her sektörde vardır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak alıcıyı hedefe yaklaştırır. Dijital dünyada web sitenizin hedef kitleye aktarılması için SEO çalışması yapılması gerekir. Aksi takdirde web sitesi dijital dünyanın karanlığında kalacaktır.

Günümüzde büyük markalar SEO çalışması için ajanslara yüksek bütçeler ayırmak zorundadır. Özellikle rekabet seviyesi yüksek anahtar kelimeler, SEO rekabetini de beraberinde getirir. Örneğin; “ayakkabı” kelimesi arama motorlarında rekabet seviyesi en yüksek olan zor anahtar kelimelerden birisidir ve sektördeki rakipler arama motorlarında da bir yarış içerisindedir. Öyle ki 1. sırada bulunan bir web sitesi arama sonuçlarının büyük bir kısmını elde etmektedir. Bunun yanında 2. ve 3. sıradakiler tıklamaların daha düşük bir oranını alırlar. Hatta istatistikler göstermektedir ki kullanıcılar Google arama sonuçlarında 2. sayfaya çok daha az rağbet göstermektedir.

Google Adwords (İnternet Reklamı Yönetimi)

Google arama sonuçlarında yer almanın bir diğer yöntemi olan Adwords, hedef kitleye belirlenen anahtar kelimeler ile bütçe karşılığında ulaşmayı sağlar.

Google Adwords, doğru yönetilmesi gereken bir sistemdir. Zira, hedef kitlenin karşısına daha fazla çıkmak istiyorsanız doğru analiz ve strateji ile yol çizilmelidir. Kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda arama çubuğunda hangi kelimeyi, hangi oranda veya neden arattığını analiz etmek büyük önem arz eder. Yanlış bir strateji Google Adwords bütçenizin boşa gitmesine neden olabilir. Tıklama başına alınan maliyet, anahtar kelime rekabetine göre değişmektedir. Bu nedenle ayıracağınız bütçe de Adwords politikanıza dahil olmalıdır. İstanbul web tasarım firmaları size sunacağı internet reklamcılığı hizmeti ile web sitenizi doğru kitlelerle tanıştıracaktır.

Sunucu ve Kurumsal Mail Hizmeti

Sunucu hizmeti; web sitenin belirlenen ağ üzerinde barındırılması anlamına gelen verilen hizmettir. Hosting paketine bağlı olarak kurumsal mail hizmetinin kapasitesi belirlenir.

İstanbul web tasarım firmalarının web sitesi tasarımı hizmeti haricinde gösterdiği ek faydalardan biri de sunucu veya hosting sağlamasıdır. Web sitesinin barındığı hosting için markadan yıllık ücret talep edilir. Piyasadaki hosting firmaları ve kapasitelerine göre ücret değişim göstermektedir. Ayrıca hosting firmaları web sitesi hakkında karşılaşılabilecek sunucu kaynaklı problemlerde destek sağlayabilmelidir.  Hosting hizmetleri de paketler halinde  sunulmaktadır. Web sitesinin hızını ve kapasitesini olumlu kullanabilmek adına daha premium paketler tercih edilebilir. Tamamen markanın tercihine ve web sitesinin boyutuna bağlı olan hosting tercihi için web tasarım firması yetkililerinin size vereceği tavsiyelere kulak verebilirsiniz.

Kurumsal mail ise alan adı içeren ve her firma için gerekli olan mail hizmetidir. Bazı web tasarım firmaları markalara sunulacak kurumsal mail hizmetini, hosting hizmetine dahil olarak sunabilir. Bazı paketlerde mail sayısı sınırlı iken premium paketlerde sınırsız mail hesabı sunulmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi

Dijital pazarlama alanında değer kazanan ve markaların kurumsal imajı için oldukça önemli olan sosyal medya yönetimi, büyük bütçeler ayrılan bir hizmet halini almıştır. Sosyal medya yönetimi, birçok detayın bir arada yer aldığı, doğru bir şekilde analiz ve stratejilerin yapılması gereken bir alandır. Ağırlıklı olarak Facebook ve Instagram hesap açma ve yönetme hizmeti olarak markalara sunulan sosyal medya yönetimi, genellikle aylık raporlama ile yürütülen çalışmalardır.

Detaylı bir dijital pazarlama hizmeti talep eden markalar web sitesi tasarımı ile birlikte pazarlama stratejisi yürütmek ve web siteye daha fazla trafik çekmek adına sosyal medya yönetimine başvurmaktadır. Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere tüm marka hesaplarının oluşturulması ve içerik paylaşımında bulunulması, sosyal medya üzerinden toplanan kitlenin web siteye yönlendirilmesini sağlamaktadır.17 yorum

Bir Cevap Yazın

Bir − Bir =