İnternetin Firmalara Sağladığı İmkanlar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylama yapılmadı)
İlk oylayan siz olun.
Loading...

İnternet günümüzün en hızlı büyüyen pazarı. Artık yüz yüze alışveriş yok oluyor. İnsanlar bilgisayarları, telefonları veya tabletleri sayesinde oldukları yerden alışveriş yapabiliyorlar. İnternetten alışveriş yapan insan sayısı arttıkça bu sektöre giren işletme sayısı da haliyle artıyor. Bu durum müşteriler için bir çeşitlilik doğururken işletmeler içinde ciddi bir rekabet oluşturuyor. Ürünleri veya hizmetlerini pazarlayabilmek için çeşitli yöntemler kullanıyor, çeşitli yöntemler türetiyorlar. Bizde işletmelerin bu pazarlama yarışında internetin onlara ne gibi imkânlar sağladıklarını anlatmaya çalışacağız.

İYİ BİR WEB SİTESİ İLE GENİŞ KİTLELERE ULAŞIM

İnternetin belki de en güzel yönü sınırsız olması. Yer sorunu olmadığı için ister İstanbul’dan ister Diyarbakır’dan isterseniz New York’tan istediğiniz internet sitesinden alışveriş yapabiliyorsunuz. İşletmelerin yer sorunu olmayınca ulaşabilecekleri kitleye de sınır koymak mümkün olmuyor. İnsan çeşitliliği arttıkça insanların zevkleri değişiyor. İşletmeler bu nedenle internet sitelerine daha fazla ürün koymak mecburiyetinde kalıyorlar. Bu mecburiyet işletmeler için avantaja da dönüşüyor. Artan çeşitlilik, artan müşteri ve artan marka imajını da yanında getiriyor.

DÜŞEN MALİYETLER

Mağazalarda kasiyerler, satış elemanları, güvenlik görevlileri, temizlik görevlileri derken çalışan sayınız 10’u geçebiliyor. Bir de üstüne elektrik, su, ısıtma soğutma giderlerini ekleyince mağazanın giderleri ciddi şekilde artıyor. İnternet sitesinde ise eleman sayısını yarıya belki daha da aşağıya düşürmeniz mümkün. Elektrik, su, ısıtma soğutma gibi giderler gidiyor yerine çok daha düşük maliyetli olan alan adı ve depolama ücretleri geliyor. Bu tür maliyetler düştükçe hem daha fazla kazanıyorsunuz hem de bu kazancı ürün fiyatlarına yansıtırsanız bir başka kitleye de daha ulaşmış oluyorsunuz. Siz de internetin sağladığı imkanlar doğrultusunda iyi bir web tasarım firması ile anlaşıp, internet dünyasında bende varım web sitesi yaptırmak istiyorum diyebilirsiniz.

 

SÜREKLİ AÇIK MAĞAZA

İnternete ulaşım artık daha ucuz. Ucuz olması sayesinde insanların internette geçirdiği vakitte artıyor. İnsanlar alışveriş yapmak için belli saatleri beklemelerine artık gerek yok. Mağazanız başında birisi olmadan 7/24 açık kalabiliyor. İsteyen sabahın ilk ışıklarında isteyen gecenin en karanlık zamanında alışveriş yapabiliyor. Yani uyurken para kazanabilen bir işletme kurmuş oluyorsunuz.

 

Bu yazımda işletmelerin internet ortamına girerse neler kazanabileceğinden bahsettim. Bir dahaki yazımda internet mağazacılığının dezavantajlarından bahsedeceğim. İyi günler diliyorum.Bir Cevap Yazın

Bir × Bir =